Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 19.11.2015
Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

Türk İş ve sendikalar kapatılsın... Bitsin bu iş!

Çalışan emekçiler için sendikalar, hak alıp hak vermede, iş mahkemeleri ölçüsünde adalet terazisidir.  Halen aynı ölçüde değişmedi dersek, ölçüyü kaçırmış oluruz...                                Eski Türk iş Genel Başkanı,  Sayın Şemsi DENİZER, Sayın Bayram MERAL, sorası  Türk iş genel başkanı ve yönetim kadrosu, çalışan üyelerine  sevinç dolu bir bayram yaşatamadılar...  Ne eski genel Başkanlarda BAYRAM MERALLERİ, NEDE İŞÇİ BAYRAMI  SEVİNCİNİ GÖREMEDİLER. Şimdi; Tüm  çalışan Emekçiler ''NE İŞ TÜRK İŞ'' Sorusuna  dünden bu güne cevap bulma uğraşı içindeler.

Peki; sorun ne denilince,  Rutin olarak  İş verenle yapılan işçi  sözleşmelerinde...   BİZ NE BİLELİM BEGİM  İŞ VEREN BİLİR” Teslimiyetin deymiş gibi olunca, işçiyle iş veren dünden razı ve mutabık, yapılan  sözleşmeler, İşverenin yüzde üç  buçuğuna çıt çıkarmadan... ne verilirse ''bereket versin mantık,ı teslimiyetin-dedirler   bitten iş sözleşmelerinde, yoksulluk hallerinde... ''biz ne bilelim beyim  iş veren bilir'' düşüncesi  ile NE İŞ TÜRK İŞ sorusunu akıllara getirmekte... Daha  başka neler var ? bundan önceleri çalışan işçilerin SSK HASTANELERİ VARDI. işçilere has tedavi hizmetleri verilirdi,  çalışan emekçiler için bir imtiyazdı... ya şimdi...Sendika kendi üyelerine eğittim katkı payı olarak ekstradan burs  desteği yok.   Banklardan kredi indirim avantajı yok . Çalışan işçiler emekli olduklarında emekli ikramiyesiyle bir ev alamazken, ve yahut başka bir kıyasla TOKİ den işçi vede memur emekçilerine konut edindirme girişimi yok .Bakkallar, Taşeron İşçi dernekleri, Emlak dernekleri, TOKİ haklarını kullanırken...  İşçiler halen ''NE İŞ TÜRK İŞ'' sorusuna cevap  bulma çalışmasındadır .

Çalışan işçiler, iş başı yaptıkları süre ve emekli olduktan sonrasına kadar olan zaman içinde... genel başkanlarını yakından genelden görmüş değiller. kaynaşma , yakınlaşma. iletişim,... bayramlaşmalada bile  yoklar,  Köy Hizmetleri ( YSE ) yada il özel idaresi Çalışanları... belediyelerden aldıkları eşitlik ilkesi! eşit iş, eşit ücret, emsali kazanılan yasal hakların bu kategoride olan çalışanlarına dönüp bakmış  bile değil, işçi üyeler sendikanın gelirinden, giderinden karından zararından ,zorunlu ,keyfi harcamalarından ,bütçenin meblağından habersiz... Bu şekilde Olunca da kafalarda bu defa soru şekli... ''BİZ NE BİLELİM BEĞİM İŞ VEREN BİLİR DEĞİLDE BİZ NE BİLELİM BEĞİM, SENDİKA BİLİR DİYE, ANLAM FARKI ÇIKMAKTA...

Zaman zaman bazı sendikalar, asli kuruluş ilkeleri doğrultusu dışında, sokaklara dökülüp, siyasi arenalarda langur lungur edip, fikir kirliliği ile saf üyelerini de  zan altına sokmada. Oysa sendikalara ödenen aidatlar bu tür  meydan gösterileri için olmasa gerek . Yapılması istenen hizmet ilkesi,  ve üyelerdir. İşçi ve İş veren  şartları ile örtüşen iş akitleri  yapılmalı. Son söz iş verenlerce olup bitecekse, kapatalım sendikaları ,Patron sağ, işçi selamet olsun.

 Başta dedik ya;  TÜRK İŞ VE KAPATILSIN SENDİKALAR BİTSİN BU İŞ…..

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.