Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 09.10.2018
Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

3+1 Başkan, acımız büyük  çoktan…!

              Urfalı Babe lakaplı,(Yılmaz KAYIRAL) için,onu sevenhemşerileridönemin İstanbul Belediye Başkanından iş ricasında bulunurlar.Belediye Başkanı onların ricasını geriçevirmez, Babe'yi aile mezarlığında bekçi olarak işe başlatılır.

                Aradan bir müddet geçer, ricacı dostları,Urfalı Babe'yi arayarak,işinden memnun olup, olmadığını sorarlar.

                UrfalıBabe –Vallahi işimden heç memnun değilem cevabını verir. Dostlarından biri''Neye Babe bundan eyi işmi olur?başida kimse yok,ne amir nede müdür var, Allah'tan daha ne istisen.

Urfalı Babe Mezarları göstererek…

Kardaş, sadece ben çalışıyam, bunlar gece gündüz hep yati…       olmuş iş 'mi?Allahtan Reva'mı.sada ben çalışım, bunlar hep yatsın heç böyle işmi olur.?Diyerek işten ayrılır.    

Urfalı Babe Yılmaz'ın bu tavrı, 3+1 Belediye başkanların çalışma şekillerini aklımıza getirdi.

Şanlıurfa'mız, UNESCOtarafından, kadım ve Müzik şehir iolarak seçildi.                                                                                    Âmâİleri ki günlerde, UNESCO Temsilcileri veya, turistik gezi amaçlı ilimize gelenlere, müzik şehri adına,UrfaMüziği ile ilgili… Ne göstereceğiz? Rabia  Meydanı'nı mıgöstereceğiz?Yoksa…Yasin'in kahvesi İbrahim Tatlıses müzik müzesindeki, gerçek siluetinden çok uzak ruh ve beden benzerliği olmayan sanatçılarımızın mumyasını mı?  Ne Gösterilecek veyahut…                                   ''NecimelLiyeli ” TV müzik programlarını mı? Tanıtacağız.

           Hâlbuki şöyle yapılsa (nede olsa aklın yolu birdir)…     ŞanlıurfaGAP Hava Alanımızda Eyüp Uyanık oğlunun Cumhuriyetin 50. Yıl şarkısı seçilen “Bir beyaz gülüm vardı”şarkısı…                         UrfalıBabe'nin, Fransızcaya çevrilen” İstanbullun Kız Kulesi”  12.Cumhurbaşkanımız, Sayın Recep Tayip Erdoğan döneminde müzik şehri olduk. Enteresandır Urfa'mızıFransız düşman işgalinden kurtaran, 12'lerin kahramanlık türküsü “Kolumu Salladım toplaroynadı “12'lerle özdeşti.

Kazancı Bedihin her hangi bir Gazel'ini, GAP havaalanında çokta güzel dinletebiliriz yada Avrupa'da Buz Patenine uyarlanan…” kara üzüm habbesi”türküsünü…

                Seyfettin Sucu'nun, Kurtuluş savaşını ifade eden “Çanakkale”hoyratını…                                 Sokak Çocuğu ALİ Toprak'ın “Kör Olası Çöpçüler” parçasını… Necip Mirkelamoğlu'nun“Gül Ağacı Değilim.” Şarkısını… Peygamber efendimizin hicazda müezzinlerin rüyasına girip, okuttuğu Şair Nabi'nin “Sakın Terki Edepten” Gazelini…                                                          Mehmet' Nacak'ın saz gezintisiniÜstatİsmail Badilli'nin“Kıbrıs” Savaşı Hoyratı…               Müslüm Baba'nın ”Pencereden el eder”…İmparator İbrahim Tatlıses in “Ayağında kondura” Türküleri gibi birbirinden eşsiz değerde olan bu ve bunun gibi eserlerimiz…                             İlla da“Urfa Divanı”GAP hava alanında ve ya şehrin muhtelif yerlerinde dönüşümlü çalsa ne olur…                                                İşte o zaman müzik şehri oluruz, işte o zaman patentli müzik şehri oluruz.Urfa müzik Şehrimize gelenler, Urfa kültür sanat, tarih koridorundan geçerek gelmelidir.

                Dedeler yadigârı gibi, İsmail Baddıllı, Mustafa Taşçı, Mehmet Özbek, Yusuf Oktay,Naci Genç kol,Mehmet Nacak, Akif Çekirge Gurubu, Kazım Çiriş, Aziz Yıldız,Mahmut Tuncer,Naci Yoluk,AbdulKadir karakuş,İ.Bakır Ergin,Osman Azemzekâya unlu gibi, Urfa sıra gecesi müziğini, aslına uygun icra edenlerden oluşan, Vilayetve 3+1 Belediyelerce destekli, “UrfaPirlerGurubu”Çoktan Kurulmuş olmalıydı.

                Dahası şunlarda yapılabilir protokollerde çeşitli karşılamalarda, açılışlarda, milli ve dini bayramlarda…

Dünyada Yirmi üç figürden, oluşan tek folkloru olan Urfa Dörtlü Değnek Oyunu,   sergilenmelidir, oynanmalıdır

                Urfa Kültürüyle alakalı, Araştırmacı, tarihçi, şair, yazarlar oluşturulmalı,”Özel Oturak Kasnaklı Müzik Bantlar Arşivi” Merkeziaçılmalı. Elimizdeki değerleri aslına uygun tanıtmalıyız. Yoksa… Frenk sandığındanUt olmaz, Urfa'da Müzik Şehri sayılmaz.

                Bizce, UrfalıBabe yaşasaydı, Ben gece gündüz çalışıyorum, 3+1 Başkanlar hep yatıyor diyerek, belediyede işe başlamadan istifaeder, ŞanlıurfaGAP hava alanında esrinin seslendirilmesine bile müsaade etmezdi.

                Başta Dedik ya…

                3+1 BAŞKAN,  ACIMIZ BÜYÜK ÇOKTAN…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER