Lisanss
dclisans
  • 21.12.2017
Halil Metin

Halil Metin

NE ÇEKTİN BE ADALET!

 

Sormuşlar, Türkiye’de adalet var mı?  Şak diye biri cevabı yapıştırıvermiş hemen, “Türkiye’de adalet, sadece bir kadın ismidir.” Bir kadına verilen bu ADALET ismi ne kıymetli olmalı!

Peki, gerçekte öyle mi, ülkemizde adalet bir kültür, ahlaki bir yaşam biçimine sahip mi? Adalet, toplumu oluşturan insanlar için ne ifade ediyor? İnsanımız, önem veriyor mu, vermiş gibi mi yapıyor? Gündelik yaşamımızın her merhalesinde ne kadar adiliz mesela? Hüküm vermek elbet bana düşmez; ancak adil bir düzenden çok uzağız. İnsanlarımızın büyük bir kısmı adalet duygusunu çoktan yitirmiş. Güç kimdeyse onun borusunun öttüğü bir düzene alıştık! Diller hakkı, doğruyu söylemez oldu. Mazlumun hesabı mahşere kalmış durumda. Oysa toplum yaşayan bir mekanizma, kendi hukuk düzenini, adalet üzerine kurmazsa geleceğini şimdiden yok eder.

Adalet kavramı, insanoğlunun sahip olduğu en yüce erdemlerden birisidir. Bunun yanı sıra; devletleri ve toplumları ayakta tutan, temel dayanaklardan da biri. Esas olan adalete sadakattir. Eğer, bir toplum adalete sırtını döner, adil olmazsa, ona ihanet ederse, haklıyı haksız çıkarırsa, adaleti çökertir. Adaletin çöktüğü bir yerde her şey yavaş yavaş çözülmeye başlar. Adaletin bir toplumu terk etmesi korkunç sonuçlara yol açar. Geride koca bir enkaz kalır.

Adaletin olmadığı yerde ne ahlak, ne de insanlıktan bir eser olabilir. En büyük ahlaksızlıksa, adaletsizliktir.  Adil olmak, ahlaklı olmanın; ahlaklı olmak ise, adil olmanın olmazsa olmazıdır. “Ahlaki Düzenin” olmazsa olmazı olduğu için de Cenab-ı Hakk Kur'an'da adaleti ve doğruluğu emreder.

Başa dönecek olursak; maalesef adalet ülkemizde kadına verilen değer kadar bir paya sahip. Tıpkı bir kadın gibi horlanmış, dışlanmış, sömürülmüş… Hayatın içinden o kadar çok örnek verilebilir ki adaletsiz uygulamalara; yazmakla bitmez, anlatmakla sonu gelmez… Hepimiz biliyoruz; ama suskunuz. Bize dokunmadıkça mazluma kalkan eli tutmak için kılımız dahi kıpırdamaz. Haksızlık etmeyelim. Sosyal medyadan hunharca yapılan paylaşımlar hariç!

Türkiye'de yaklaşık bir asırdır iktidara gelenler kendi ideolojisine göre bir sistem kurup adalet (!) dağıtmış. Kişiye, zamana, duruma göre değişen bir adalet sistemi olur mu hiç?

Adalet kişiye, zamana ve duruma göre değişmez. Sırtını güçlü siyasi yapılara dayayanlar için adalet (!) her devirde tıkır tıkır maşallah. Şimdiki dönemde geçmişten farklı sayılmaz hani. Hatta geçmişe taş çıkartıyor.

“Kısacası Türkiye'de; bürokraside ve siyasi yapılarda sırtın güçlü ise her şeye rağmen adalet ile tanışır, nimetinden faydalanırsın. Değilse adaletle tanışmak Mahkeme-i Kübra'ya kalır. Demem o ki mevcut şartlarda adalet askıya alınmış ve adalet adalet olalı böyle zulüm görmemiştir.”


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.