lisans koleji sol
lisans koleji
  • 25.12.2017

Hey genç dostum!

Bugün yazımda; kendini milletine karşı sorumlu hissetmiş ve geleceğimiz olan gençlerin iyi yetişmesi için mücadele vermiş bir ilim insanının yaklaşık 70 yıl öncesinden insanlığa bilhassa gençlere verdiği mesajlarına yer vereceğim. Böylesi büyük şahsiyetlerimizin değerli sözlerinden, nasihatlarından kendimizin ders çıkarması yetmez sadece… Bunu duyurmak, aktarmakta en az ders çıkarmak kadar önemli. Hayatta bir derdi olmuş insanların söyledikleri hep değerli zaten… İşte bu bilinçle; Gençlerle Başbaşa kitabının yazarı Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil’in “sadece bir baba nasihatı gibi, iyiniyetli, samimi, babacan, naif” diye tanımladığı kitabındaki o mesajlara, o uyarılara gelin birlikte bir kez daha kulak kabartalım. 

Dikkat çekilen konular ve yazarının dostane üslubuyla bu kıymetli eser, nesillere daima ilham olabilecek mahiyete sahip. Yazarın da dediği gibi: "Geleceğin ümidi olan gençler; bunalımdan, iradesiz ve cesaretsiz yaşamaktan kurtaracak olan bu kitap; başarılı olmasının sırlarını göstermektedir. Bu doğrultuda güzel de bir rehber olacaktır...”

- Yalancılık ilk yalandan, dalkavukluk ilk etek öpmeden, iradesizlik ilk zayıflıktan başlar.

- İlk günah, çok kere, günahların en büyüğü değildir; ama ilk adım olması bakımından en tehlikelisidir.

- Çalış genç arkadaşım, çalış! Namerde muhtaç olmak, ölmekten beterdir. Gençliğini eğlenmekle geçiren, ihtiyarlığını ağlamakla geçirir.

- Hayatın ve tutacağın yol hakkında tereddüte ve kararsızlığa düşüp de bir ışık aradığın zaman, fikrini ve reyini soracağın kimseyi iyi seç. Düşün ki, isabetsiz bir fikirden hareket ederek verdiğin karardan bütün ömür boyunca pişmanlık duyman mümkündür. Fakat isabetli bir fikirden aldığın ışıkta bütün ömrünce yolunu aydınlatır.

- Kusurlarını kendin gör, ki onları tamir edip tamamlayabilesin.

- Arkadaş olacağın kimsede arayacağın şart çalışkanlık, dürüstlük ve iyilikseverlik olsun. Bu iyi huylarla bezenmiş olan bir insan, diğer bütün iyi meziyetlere de sahip demektir. Bunu unutma ve bu şartı bulamadığın kimse ile sakın arkadaş olma.

- İnsan zeka ve bilgisiyle değil iradesiyle insandır.

- Namusluluk, insanın vicdanı ile başbaşa kaldığı zaman ona verecek utandırıcı hesabı olmamak demektir. Bu ise, emin ol ki, mesut olmanın ve iç huzuru ile yaşamanın ilk ve en zaruri versiyonudur.

- İyiliğe karşı iyilik adalettir. İyiliğe karşı kötülük cinayettir. Kötülüğe karşı iyilik, bağış ve iyiliktir ve insanlığın en yüksek derecesidir.

- Ben de biliyorum ki, hayatta çalışmadan zengin olanlar, başkalarının bükük bellerine basarak yükselenler, insanların gözyaşlarından macun yoğurup, can otu diye satarak yükselen, servet ve şöhrete konanlar var. Hem bunlar zamanımızda ne yazık ki az değil. Fakat ben sana temiz yüzlü ve namuslu insanlara yaraşan başarıdan bahsediyorum ve böyle bir başarının, diyorum, bir tek yolu vardır: Çalışmak, varlığını ve mevkiini emeğinin hakkı ve yeteneklerinin mükâfatı olarak kazanmaktır. Temiz yürekli bir insan için mutluluk, ancak böyle bir başarıdır.

- Okuyucum! Tekrar edeyim ki, insan için mevki, servet ve şöhret gaye değildir. Gaye olan mutluluktur. Mutluluğun şartı ise, insanın kendi içi ile uyumlu yaşamasıdır. Beni dinle! İçinle, işin ve mesleğin uyumlu olsun. Huzur ve mutluluk bundadır.

- Kimseye karşı kin tutma ve kimsenin başarısını ve mutluluğunu kıskanma fakat imren. Sen de öyle bir başarı ve mutluluğa erişmeye çalış. İmrenmek yükselmenin şartıdır. Kin ve kıskançlık ise iç huzurun, sağlık ve mutluluğun iki azgın düşmanıdır.

- Kimsenin yüzüne karşı söyleyemediğini arkasından söyleme ve bil ki arkadan konuşma korkaklığın en iğrenç şeklidir.

“Sonuç olarak Ali Fuat Başgil Hoca’nın bu önemli eseri gençliğin sağlıklı bir şekilde yönlendirilmesi ve sistemli çalışması noktasında hem gençlerin hem de gençlerle ilgilenenlerin dikkatle okuması ve üzerinde tefekkür etmesi gereken bir eser. Descartes’in Batıda açtığı yöntemli/sistematik çalışma çağının oldukça önemli olduğunu ifade eden Başgil Hoca, bu filozofun ‘İnsanlar arasındaki ilerilik ve gerilik farkı akıl ve kavrayış farkından çok yöntemli ve rasyonel çalışıp çalışmamalarından dolayıdır.’ Sözünü iyi düşünmemiz gerektiğini salık veriyor.”

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.