Lisanss
dclisans
  • 02.12.2017
Halil Metin

Halil Metin

Birkaç kelam

İnsanlık can çekişiyor, bir damla su vereni yok. Ya insan, yaratılmışların en şereflisi olan o "eşref-i mahlukat" nasıl da cellat kesilmiş kendi özüne. Özü, düşünceden ibaret olan bir ulviyetin yansıması olan insanoğlu nasıl da aciz düşmüş.  Yıkmış, yakmış, yanmış…

Yakın tarihimize bir bakın, insanlık tarihinde görülmeyen zulümlerin, kıyımların ya tanığıyız ya kurbanı ya da celladı! Çağdaşlarımızı gözü dönmüş bir canavara döndüren ‘kazanç’ hırsı, “çıkar” hırsı ne varsa insanlığa dair her şeyi alt etmiş, zihinleri kanırtmış.  Onca acıya rağmen, kılı bile kıpırdamayan, "her şeye üzülen, ama hiçbir şeyle ilgilenmeyen insanlar" da bu yüzyılın armağanı!

Bir tuhaf vaziyet ki; günümüzde ‘vicdanlar’ adeta kurumuş, kararmış. Mazlumların inim inim inlediği şu dünya, açgözlü doymazların elinde insanının “cehennemi” olmuş.

Uygar dünya (!), pespaye, ikiyüzlü, kalpsiz, ruhsuz bir mirası gelecek nesillere şimdiden armağan etmiş durumda… Acılardan dahi nefret devşiren insanlar hızla çoğaldı. Ucuz politik çekişmelerin kıskacında her geçen gün iyice insanlığını kaybeden insan,  kara bir vicdanın pençesine düşmüş durumda.

Bugün; en ulvi, en yüce değerlerin içi boşaltılmış, insanı içten içe besleyecek ne varsa bir dal gibi budanmış, değerler aşınmıştır. İnsanlar, en küçük çıkarı için ahlakını çiğnemekten bir an dahi tereddüt etmez hale gelmiş. Küçük bir menfaati uğruna aşındırmadığı değer kalmayan insanın düştüğü vaziyet gelecek için de umut verici görünmüyor.

Şöyle bir bakalım kendimize, etrafımıza ve ülkemize. Kendimize ait neyimiz varsa sırtımızı döndük dönüyoruz. Şekilci, taklitçi bir yapı ile gösterişe kaçan her tavır, hal bizi zayıflattı. Özünden koparılan, “ahlak” gibi değerler dillere pelesenkten başka nedir ki? Artık, insan kendine bile ‘yalancı’ olmuş. Evrensel insani değerleri dahi taşıyamaz duruma düşmüş, kendinden uzaklaşmış, rotasından çıkmış…

Oysa o "eşref-i mahlukat" özüne baksa, köküne baksa kendini bulacak; ama o, yalan deryasının içinde kurduğu bataklıkta elde ettiği küçük çıkarlarına sarılmayı seçmiş… Ne söylense, ne yazılsa nafile…

Uzaklardan bir çığlık vicdanlara sesleniyor: Vicdanlı ve dürüst olmak,  insanı insan yapar. Güzel ahlakı, vicdanlı olmayı hiçbir menfaatine değişmeyen özüne, köküne, değerlerine bağlı dürüst insanlara selam olsun. 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.