Lisanss
dclisans
  • 02.01.2018
Halil Metin

Halil Metin

ASGARİ ÜCRETLİYE BÜYÜMEDEN PAY YOK!

Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu, 1 Ocak 2018'den itibaren geçerli olacak 6 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücretin 1603 TL olduğunu duyurdu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, uzun görüşmeler sonucunda net asgari ücreti 199 TL artışla Asgari Geçim İndirimi (AGİ)’yi de dahil ederek 1603 TL olarak belirledi.

Peki bu asgari ücret Türkiye gerçekleri ile ne kadar bağdaşıyor?

TÜİK’in Asgari Ücret Tespit Komisyonuna sunduğu raporda bir işçinin asgari geçim tutarını 2017 Kasım ayı için 1893 TL olarak saptamasına rağmen, uzun süren görüşmelerde  AGİ hariç asgari ücret 1451 TL neye göre, kimin çıkarına göre belirlendi?

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Asgari Ücret Belirleme Anlaşması’nda (1970-No. 131 Madde 3/a) asgari ücretin nasıl belirleneceğine ilişkin şöyle bir hüküm yer alıyor: “Asgari ücret belirlenirken işçilerin ve ailelerinin ihtiyaçları, ülkedeki genel ücretlerin düzeyi, yaşam maliyetleri, sosyal güvenlik/yardım ödemeleri ve diğer sosyal grupların göreli yaşam standartları dikkate alınır.”

Hiçbir hakkaniyet gözetilmeden hep çalışanların emeklerini çalan bir düzenin mutlu azınlığı, sizin de canınız sağ olsun! Milyonlar elbet emrinize amade…

Ülke ekonomisinin yüzde 11 büyüdüğü bir ortamda 1603 TL asgari ücret işçilerin ekonomik büyümeden pay almadığını gösteriyor.  İşçiye büyümeden pay vermeyen bu adaletsiz düzende emekçilerin hiç mi yüzü gülmeyecek?

Milyonlarca asgari ücretlinin ve ailelerinin bir yıl daha açlık sınırının altında yaşamalarına kimin vicdanı el veriyor? Kim neye göre 53 TL’yi çalışana reva görüyor? Acaba 53 TL’yi reva görenler bir ay bu ücretle yaşayabilir mi?

Bakan Tüfenkci: Bütçeyi zorlayarak asgari ücreti belirledik demiş bir gülmedir aldı beni… Yat sahiplerine mazotu çiftçiden ucuz verirken bankaların, iş adamlarının vergi borcu silinirken bütçe hiç zorlanmaz da vatandaşa verirken mi bütçe zorlanır? Bakanların, milletvekillerinin maaşlarından da kesin o zaman, madem bütçe zordaysa hadi bunu yapın! Devlet bütçesinden asgari ücretin 15-20 katı maaş alacak imkan bulunurken bütçe zorlanmıyor mu?

Ülkemizde çok çalışan, sabahtan akşama kadar ter döken; fakat en az ücret alan işçilerin kursağına giren lokmayı gıdım gıdım vermek nasıl bir adalettir?

Asgari ücretli perişan olmuş, çocukları aç kalmış kimsenin umurunda değil mi?

Demem o dur ki;  Asgari ücret insanca yaşanacak bir ücret düzeyine çıkarılmalıdır.  Vatandaşın alım gücü her gün daha da düşüyor, geçim sıkıntısı derinleşiyor.

Asgari ücretlilerin açlık sınırı altında yaşam sürdüğü bir ülkede refahtan huzurdan, adaletten, dayanışmadan bahsetmek mümkün mü?

Sonumuz hayrola…

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.