Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 25.05.2019
Halil Manuş

Halil Manuş

Sevelim Hep İnsanları

“Gelin tanış olalım,

İşin kolayın tutalım

Sevelim sevilelim,

Dünya kimseye kalmaz”

 

Bu ses 13. Yüzyıldan seslenen Yunus Emre’nin sesidir. İçten samimi bir sesleniştir bu. Öyle olduğu için de söylendiği günden bu güne kulaktan kulağa, gönülden gönüle girmiş; dilden dile söylenir olmuş.

Bu dünyanın kimseye kalmayacağını onun için de şu bu, şundan bundan demeden insan olmanın paydasında tanışıp kaynaşmamız, birbirimizi yine insan olduğumuz için sevmemiz gerektiğini hatırlatmış Yunus Emre.

İnsan olmak hasebiyle Yaratana karşı sevgisini yaratılmış insanları sevmekle özdeşleştirerek şöyle der:

 

“Elif okuduk ötürü

Pazar eyledik götürü

Yaratılanı severim

Yaratandan ötürü”

 

Sevgili Dostlar,

Çağlar öncesinden günümüze özünden bir şey kaybetmeden gelen bu söze elbette bir şey diyeceğimiz, üstüne söyleyecek sözümüz olamaz. Bazıları bu sözde insanı Yaratandan ötürü sevmek sözünün üstünde tartışmaya girip, “Allah’ın emir ve yasaklarına uymayan, O’nun kabul ettiği din üzere olmayan insanları da mı sevelim?” diye itirazda bulunabilmektedirler. Biz bu konuları tartışacak değiliz. Ancak sevmek derken elbette koşulsuz, kayıtsız şartsın, her ne yaparsa yapsın insan ise sevelim de demiyoruz. Bizleri Yaratan bizi çok sevdiği halde emir ve yasaklarına uyanlar ile uymayanlar arasında yine sevgisinden ötürü seçici davranmakta ona göre Cennet ve Cehennemine uygun görmektedir.

 

Sözü uzatmadan, insan isek insanlar arasında insan özellikleri bakımından fark gözetmeden sevmek, sevilmek herkesin hakkıdır diye yazımızı sonlandırırken gönlümüze Yunus’ça düşenleri bırakıyor, sevgi ile kalın diyorum.

 

SEVELİM İNSANLARI

 

Bizde insanız diyerek

Sevelim hep insanları

Fark aramağa ne gerek?

Sevelim hep insanları

 

Sende doğdun bir anadan

Bende oldum bir babadan

Böyle halk etmiş Yaradan

Sevelim hep insanları

 

Beyaz, siyah, sarı, kızıl

Sonuçta insanız asıl

Dünya bir perdelik fasıl

Sevelim hep insanları

 

Büyük, küçük, genç, ihtiyar

Sevgiye ihtiyacı var

Kardeşlik sevgiden doğar

Sevelim hep insanları

 

Halil, dünya böyle kalmaz

Sevgiden hiç zarar gelmez

İnsanları sevmek bir farz

Sevelim hep insanları


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.