Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 28.02.2020
Halil Manuş

Halil Manuş

Ne DELİ Ne ÖLÜ

Sevgili Dostlar,

Hani derler ya “ Ölün için ağlama delin için ağla” diye…

Bu söz aslında ölün için ağlama demek istemiyor, elbette insanın kendi öz yakını ölmüşse özü yanacaktır, gözü de ağlayacaktır. Zaten bunun için de “ Öz ağlamazsa göz ağlamaz” demiş atalarımız.

Bizim burada konumuza başlık attığımız bu tür ölü değil.

İnsan Allah’ın verdiği ömür süresince yaşıyor yaşamasına ama bir kez olsun kendine sormuyor ki “Ben bu dünyaya niçin geldim, beni yaratan niçin yarattı” diye.

Bakın, bizleri yaratan Yüce Rabbimiz bu sorunun cevabını nasıl veriyor.

“Ben, insanları ve cinleri, ancak bana ibadet etsinler diye yarattım.” (Zâriyât Suresi/ 56)

Allah'ın insana bahşettiği en büyük nimet ve insanı diğer canlılardan ayıran özellik akıldır. Bu konu hakkında Kur'an-ı Kerim'de geçen ayet-i kerimelerden birkaç misal vermek gerekirse;

“Onlara, Allah neyi indirdiyse ona uyun dendi mi dediler ki: Hayır, biz atalarımız neye uyduysa ona uyarız. İyi ama atalarınızın aklı bir şeye ermiyorsa ve doğru yolu bulmadılarsa ne olacak?(Bakara Suresi / 170)

İnkâr edenlerin örneği bağırıp çağırmadan başka bir şey işitmeyip (duyduğu veya bağırdığı şeyin anlamını bilmeyen ve sürekli) haykıran (bir hayvan)ın örneği gibidir. Onlar, sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler; bundan dolayı akıl erdiremezler. (Bakara Suresi / 171)

Kime dilerse hikmeti ona verir; şüphesiz kendisine hikmet verilene büyük bir hayır da verilmiştir. Temiz akıl sahiplerinden başkası öğüt alıp-düşünmez. (Bakara Suresi / 269)”

 

Sevgili Dostlar,

İnsanın kendisini bilmesi kadar büyük nimet yoktur. Bu, basit bir şeymiş gibi görülür ama bir o kadar da zordur. Çağlar öncesinden Yunus Emre insanın kendini bilmesi için şöyle seslenmiş:

 

İlim ilim bilmektir

İlim kendin bilmektir

Sen kendini bilmezsin

Ya nice okumaktır…

 

Bizde kendi gönlümüze düşenleri kendimize seslenelim dedik, üzerine almak isteyenler olursa da bizce bir mahsuru yoktur deyip gönlüme düşenleri birlikte okuyalım mı ne dersiniz?

 

NE DELİSİN, NE ÖLÜSÜN

 

Ermez oldu aklım sana

Ne delisin, ne ölüsün

Din kimedir? De ki bana

Ne delisin, ne ölüsün

 

Hakk’ın sende bir kulusun

Aklın varsa sorumlusun

Kime karşı kin dolusun?

Ne delisin, ne ölüsün

 

Kitap gelmiş yaşayana

Yaşamayan ne anlaya

Yaşıyorsan sok kafana

Ne delisin, ne ölüsün

 

Vahiy gelen günden beri

Duymaz mısın Peygamberi?

Öğrenseydin ayetleri

Ne delisin, ne ölüsün

 

Halil; sana der bu yazı

Dinle sohbeti, vaazı

Aklın varsa kıl namazı

Ne delisin, ne ölüsün


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.