Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 29.01.2019
Halil Manuş

Halil Manuş

Hani Sultan nerde Şah?

Sevgili Dostlar,

Köşe yazarı arkadaşlarımın yazılarına bir göz atmak istemiş, bazılarının son yazılarına bakmış bazılarının da daha önceki yazılarına bile bakmıştım ki; aynı zamanda araştırmacı eğitimci meslektaşım Sayın Şükrü Çiftçi'nin“Dünya Fani Ölüm Ani”başlıklı yazısı dikkatimi çekti.

Yazısında Kanuni Sultan Süleyman'ın bir yazıtta ki sözlerini araştırıp istifademize sunmuş. Yazıtta şunların yazdığını kaleme almış:

“Osmanlı Devleti'nin Klasik Dönemi hakkında bilgi araştırırken Kanuni Sultan Süleyman'ın bütün dünyayı kapsayan gücünü, Bender Kalesinde 1538 tarihli bir yazıtta şöyle der; Ben Tanrı'nın kulu, dünyanın sultanıyım. Tanrı'nın inayetiyle Ümmet-i Muhammed'in başındayım. Adına Mekke ve Medine'de hutbe okunan Süleyman'ım ben. Ben Bağdat'ta Şah, Bizans diyarlarında Kayser, Mısırda sultanım.

Donanmalarını Akdeniz, Mağrib ve Hind’e yollayan sultanım. Macar taht ve tacını alan ve onları bir kuluna bağışlayan sultan benim. Voyvoda PETRU başkaldırdı. Ancak atımın ayakları onu toz eyledi. Boğdan'ı fethettim.”

Şükrü Çiftçi bu yazıyı bize aktarırken amacının tarihi değerlerimize laf etmek, onları küçültmek ya da eleştirmek olmadığını; ancak, dünyanın kimseye kalmayacağını, esas olanın da bu dünyaya bel bağlamadan “gök kubbede hoş bir seda” bırakabilmek olduğunu vurgulayarak şöyle bitiriyor yazısını:

“Yazıtında, fevkalade kahramanlıklara imza atan Sultan Süleyman'ın bile dar-ı dünyadan göçtüğünü, zenginliğin, dünyaya meydan okumanın, Fabrikatör, Vali, Doktor, zengin- fakir Vs. olmanın bu tarihsel kahramanımızın yanında ne kadar ehemmiyetsiz kaldığının farkında mıyız? İdrak edebildik mi? …”

Sevgili Dostlar,

Soru elbette hepimize sorulmuş ancak siz kendi cevabınızı hazırlarken ben gönlüme düşenleri şiir edip sunayım sizlere. Bu şiire ilham olduğu için de Şükrü çiftçi Öğretmenime teşekkürlerimle…

DÜNYA FANİ ÖLÜM ANİ
Gerçek olan acı olur
Dünya fani ölüm ani
Doğan elbet bir gün ölür
Dünya fani ölüm ani

Yiğitlikte olsa serde
Bir ömür vermiş her ferde
Sultan Süleymanlar nerde
Dünya fani ölüm ani

Kimi kraldı kimi şah
Kimi bey kimi padişah
Hayat yalan ölüm essah
Dünya fani ölüm ani

Bunlar sofi bunlar sarhoş
Şunlar efe şunlar gakkoş
Makam da boş şöhret de boş
Dünya fani ölüm ani

Kopar elbet can halatı
Başlar sonsuzluk hayatı
Tartar bir gün gerçek tartı
Dünya fani ölüm ani

HALİL, hayır olsun yükün
Olmayasın nefse düşkün
Doğup ölmemek ne mümkün
Dünya fani ölüm ani


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.