Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 03.01.2015
Halil Manuş

Halil Manuş

GEÇEN YILLARDA NE HALLERE DÜŞMÜŞÜZ
Sevgili Dostlar;
Yeni yıl için ne yazayım diye düşünürken bir önceki yıl için yazdığım yazıyı okudum. Gördüm ki, yazıda anlatılanlardan ve ümit edilenlerden bir değişiklik olmamış. 
Değişen sadece yılların sayısal yazılışı olmuş. Bende bu yazımda sizin engin anlayış ve hoşgörünüze sığınarak o sayısal yazılışı da kaldırıp her yıla güncel hale getirdim.
…..yılını da geride bıraktık. Yeni bir yıla; …… yılına merhaba dedik.
Kimimiz yeni yıldan çok şeyler beklerken, kimimiz umutsuz bir halde hiç bir beklentisi olmadığı şekliyle girdi yeni yıla.   
Yeni yıla girerken sevinenler bir önceki yılda yapamadıklarına üzüldüler mi bilemem.   Bir başka ifade ile önceki yılda yapamadıklarına üzülenler, yeni yılda yapma fırsatı bulacağı ümidiyle mi sevinmekteler?    
Kimin ne duygular içinde olduğu bizlerce bilinemez elbette ancak şahsım adına konuşup yazmam gerektiği istense ne cevap verirdim diye yeni yılın ilk günlerinde ince eleyip sık dokuyarak millet olarak, halimizi düşündüm uzun uzadıya.   
Geride bıraktığımız onca yıllar hiç beklediğim gibi olmamış, hep yeni yıllardan umut arar olmuşuz gibi gözüktü gözüme.  
Peki, neden bu hallere düşmüş olabiliriz diye başımı iki elim arasına alıp düşünceye dalmışken sanki benim bu sıkıntılı halimi bilen biri varmış da kulağıma çözümü fısıldıyor muş gibi bir his geldi pür dikkat kesildim aynen şöyle diyordu: 
 
BU HALLERE DÜŞTÜK BİZ 
 
Üzümün çöpüydü armudun sapı 
Seçe seçe bu hallere düştük biz 
Basit derdimize onlarca hapı
İçe içe bu hallere düştük biz  
 
Baykuşlar tünetip gonca güllere 
Suç yükledik telgrafta tellere 
Tüm sırlarımızı yaban ellere 
Aça aça bu hallere düştük biz 
 
Utanır olup şanlı ırkımızdan 
Türküleri kaldırdık şarkımızdan 
Boş ver deyip de haklı davamızdan 
Geçe geçe bu hallere düştük biz  
 
Millet ne istedi, yapıp tersini 
Yolup attık sarığını fesini 
Elde avuçta ne varsa hepsini 
Saça saça bu hallere düştük biz  
 
Umut arayıp senetten çeklerden 
Haz aldık hovardadan köçeklerden 
Yirminci yüzyılda tüm gerçeklerden 
Kaça kaça bu hallere düştük biz  
 
Kimine 'sağ' dedik kimine 'sol'cu 
Kimine 'çağ' dedik kimine 'din'ci
Bile bile suçsuz binlerce genci 
Biçe biçe bu hallere düştük biz.  
   
İşte böyle sevgili dostlar; 
Ben duyacağımı duydum. İstedim ki, bu duyduklarım gizli kalmasın.     Bu vesile ile tek noktasını kaçırmadan siz dostlara yazıp aktarmaya çalıştığım duyduklarım beni derinden etkiledi.    
Bizleri bu hale düşüren davranış ve hareketlerimizden, yeni yılda silkinip kurtulma noktasında el açıp Rabbime dua ve niyazda bulundum.    
Siz sevgili dostlardan istirhamım; sizlerinde yeni yılın ailemize, dostlarımıza, ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa huzur ve mutluluk getirmesi; savaşların olmadığı, barışın hâkim kılındığı bir dünyada nerden gelip nereye gittiğimizin idraki içinde olarak dualarınızda kardeşlerinizi unutmayıp onlar içinde dua etmeniz.    
Hadis-i şeriflerde buyrulur ki: 
(Bir Müslümanın din kardeşinin arkasından ettiği hayır dua kabul olur. O dua edince, bir melek, “Âmin, kardeşin için istediğinin aynısı sana da verilsin” der.) [Müslim, Tirmizi, İbni Mace]     
(Allah ile arasında perde bulunmayan iki dua vardır. Biri mazlumun duası, diğeri de kişinin din kardeşinin gıyabında yaptığı duadır.) [Taberani] 
Bu duygularla yeni yılınızı kutlar saygılar sunarım.

MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.