Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 24.11.2017
Halil Manuş

Halil Manuş

Eğitmek mi öğretmek mi?

   Hani okullarımız açılırken “Eğitim Öğretim Yılı” diyoruz ya

   Hem eğitimi başa alıyor ve hem de öğretimsiz söylemiyoruz ya

   Aslında bu kelimeler çok önceleri “Talim ve Terbiye” diye söylenirdi. (Talim : Öğretim , Terbiye : Eğitim) Yani öncelik öğretimdeydi. Oysaki öğretim kesinlikle eğitimden önce gelemezdi.

   Çünkü “Talim demek, öğretim, çalışma, alıştırma, egzersiz, hazırlık, prova, tatbikat, uygulama demek. Terbiye ise adabı muaşeret, adap, edep, görgü, yol erkan, yol yordam, eğitim, maarif, tahsil, tedrisat, yetiştirme filan demek. Terbiyesiz denilince eğitimsiz demek oluyor yani.”

 

   Kişi öğretim yaparken az çalışmış olabilir, uygulamalara gerekli zaman ayıramamış olabilir, önceden hazırlık yapmamış olabilir bu nedenle de öğrenir veya öğrenemez. Zamanla eksikliklerini görerek telafi edebilir. Oysaki eğitim en kısa ve öz tanımı ile “İstendik davranış değişikliğidir.”

Kişi davranışını isteyerek değiştirmek için gelir eğitim yuvası okullarımıza.

   Peki, isteyerek gelen bu çocuklarımızın davranışı sizce en kısa zamanda değişir mi değişmez mi? Elbette ki sizinde tahmin ettiğiniz gibi davranışı değişir.

   Oysa durum hiç de böyle gerçekleşmemektedir. Öğrencileri bir yarışın içine atıyor, sınavdan sınava koşturup duruyoruz. Hal böyle olunca da müfredattaki konuları öğreteceğiz derken, önceliğimiz olan  eğitime maalesef pek önem vermiyor gibiyiz. Beklide bana öyle geliyordur kim bilir?

   Bu gün 24 Kasım, Öğretmenler Günü

   Bu vesileyle hem değerli öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü kutlar ve hem de bende öğretmen olduğumdan bir öz eleştiri yapmak isterim. Tabi şiir ile…

ÖĞRETİRKEN EĞİTMEDİK

Sınavlara meyilliyiz

Öğretirken eğitmedik

Bizde suçlu değil miyiz?

Öğretirken eğitmedik

 

Kanunları, kuramları

Denklemleri, tangramları

Ezberlettik kavramları

Öğretirken eğitmedik

 

“Gitsin” derken “yolumuzdan”

Azar duydu dilimizden

Suçlu çıktı elimizden

Öğretirken eğitmedik

 

Aşk dokurken halımıza

Mânâ verdik gülümüze

Gülüp geçtik halimize

Öğretirken eğitmedik

 

Saygı olmaz sevgi yoksa

Tadı kalmaz tuzlar koksa

Adam olmaz aya çıksa

Öğretirken eğitmedik.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.