Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 18.01.2018
Halil Manuş

Halil Manuş

DÖRT DÖRTLÜK DÖRT KELİME

Sevgili Dostlar,

    Konumuza başlık olarak aldığımız dört kelimeyi çok iyi biliyorsunuz ama madem bugün bunu konu başlığı ettik o zaman bir kez de burada yazıp açıklamakta fayda var diyorum.

 

    Nedir bu kelimeler?

  1. Sevgi, 2- Hoşgörü, 3- Özveri, 4- Paylaşım

 

    Sevgi kelimesi “İnsanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu” diye tanımlanmakta TDK sözlüğünde

 

    Hoşgörü kelimesi dedelerimizin “müsamaha” dediği kelimenin yerine gelen yeni bir kelime. Bunu da “Her şeyi anlayışla karşılayarak olabildiği kadar hoş görme durumu” diye açıklamış sözlük.

 

    Özveri sözlükte “Bir amaç uğruna veya gerçekleştirilmesi istenen herhangi bir şey için kendi çıkarlarından vazgeçme” diye açıklansa da en kısa tanımı ile fedakârlık diyebiliriz.

 

    Paylaşım isminden de anlaşılacağı üzere paylaşma işidir.

 

    Kelimeleri ismen tanıdıktan sonra bizde ne gibi çağrışımlar yapmaktalar ona bakalım birde.

 

    Sevgi denilince yüreğimizde bir kıpırdama olur sanki. Öyle değil mi, hangimiz sevmedik ki? Ama bu sevgi kimi zaman karşı bir cinse olduğu gibi kimi zaman uğrunda ölebileceği vatan toprağına, o vatanın hür ve bağımsız olduğunun göstergesi olarak nazlı nazlı dalgalanan bayrağa da olabilir.

 

    Öncekilerin müsamaha dediği şimdikilerin ise hoşgörü dediği kelimeye gelince hemen hepimiz şu cümleyi duymuşuzdur. “Hoşgörülü olmak lazım.”  Araştırdığınızda hoşgörüyü “bir insanın başka insanların düşüncelerine, yaşam tarzlarına, dinlerine, dillerine, hareketlerine ve daha bunun gibi birçok duruma duymuş oldukları saygı ve sevgi anlamına gelmektedir” diye tanımlarla da karşılaşırsınız. Bu kelimeyi en iyi Yunus Emre tanımlamış desek yalan olmaz. Ne diyor Yunus:

 

“Elif okuduk ötürü

Pazar eyledik götürü

Yaratılmışı hoş gördük

Yaratan’dan ötürü”

 

    Özveri ya da fedakârlık dinimizin bize öğrettiği Peygamberimizin de ““Yanı başındaki komşusu açken tok olarak geceleyen kişi (olgun) mü'min değildir.” (bazı yerlerde ‘bizden değildir’)Buyurduğu şekliyle karşılık beklemeden yapılan davranıştır.

 

    Paylaşım paylaşma işi dedik yukarda ama açıklamak için bir alıntı yapmak istiyorum. Bakınız Konfüçyüs ne diyor: “Bende bir yumurta var. Sende bir yumurta var. Eğer, sen bana bir yumurta verirsen, ben sana bir yumurta verirsem, yine sende bir yumurta, bende bir yumurta olur. Şayet, sende bir bilgi var. Bende bir bilgi var. Ben sana bir bilgi verirsem, sen bana bir bilgi verirsen, sende iki bilgi, bende de iki bilgi olur.”

 

    Buradan bilgi paylaştıkça çoğalır ana fikrini alıp paylaşımlarımızı ona göre yapalım der; bu dört dörtlük kelimelerin bende ne gibi çağrışım yaparak gönlüme düşürdüklerini okumanız için aradan çekilirken saygılar sunarım.

 

SEVGİ, HOŞGÖRÜ, ÖZVERİ, PAYLAŞIM

 

Oğul; Eksik olmamalı hayatında

Sevgi, hoşgörü, özveri, paylaşım

Her dem kılavuz olmalı yaşantında

Sevgi, hoşgörü, özveri, paylaşım

 

Sevgi varsa sevilirsin dünyada

Sevgi varsa korunursun deryada

Sevgi ile “Gel” denmişti Konya’da

Sevgi, hoşgörü, özveri, paylaşım

 

Hoşgörülü ol ki, hoş görülesin

Hoşgörü dost kazandırır; bu kesin

Hoşgörü diye gür çıkmalı sesin

Sevgi, hoşgörü, özveri, paylaşım

 

Özveri, çok engelleri kaldırır

Özveri, inanmazı inandırır

Özveri, aşk denizine daldırır

Sevgi, hoşgörü, özveri, paylaşım

 

Paylaşım, kardeş olmanın gereği

Paylaşım, dinimizin bir direği

Paylaşım, dost yaparmış engereği

Sevgi, hoşgörü, özveri, paylaşım


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER