Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 23.07.2018
Halil Manuş

Halil Manuş

ÇEKİRDEKLERİ ÇÖPE DEĞİL, TOPRAĞA GÖMELİM Mİ?

 

Bildiğiniz gibi ülkemizde adını ve sayısını bilemediğimiz derneklerden ve vakıflardan oldukça fazla var. Demek toplumda ihtiyaç var ki böyle dernek ve vakıflar kuruluyor. Kurulmasına karşı da değilim elbette. Yeter ki kuruluş amaçlarını bihakkın yerine getirsinler.

 

Bunların içinde biri var ki gerçekten dikkate şayan işler yapmakta, diğer vatandaşlarında yapması için bilgilendirmeler yapmakta. TEMA vakfından bahsetmek istiyorum. TEMA, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı

 

Bu vakıf amaçlarını belirlerken birinci amaç olarak “Ülke topraklarımızı tehdit eden erozyon ve çölleşme tehlikesine dikkat çekmek ve bu mücadelenin bir devlet politikası haline gelmesine katkı sağlamak” diye belirlemiş. Hedeflerinde ise “Öncelikle ulusumuza, onun temsilcilerine, siyasal partilere ve hükümetlere, resmi ve özel kuruluşlara, eğitim kurumlarına, basın yayın organlarına, toprak erozyonunun nedenlerini, vahim sonuçlarını ve ülkemizin çöl olma tehlikesini anlatmaktır.” Denilmektedir.

 

Gelin bu bilgilendirmelerden birine bir göz atalım:

 

“Yeryüzünün aldığı yağmur oranı 10 yıllık aralıklarda artar. Bu sene dünyanın periyodik olarak en çok yağmur alan yıllarından biri olacak, bu nedenle yediğiniz kayısı, şeftali, kiraz, vişne, karpuz, kavun, erik vb. meyvelerin çekirdeklerini lütfen çöpe atmayın, hele çöp poşetlerine asla hapsetmeyin.

 

Mümkünse herhangi bir yerde toprağın 10 cm altına gömün. Üzerine de bir bardak su dökün. Gömme imkânınız yoksa bir poşette bu çekirdekleri biriktirip yanınıza alın ( yada arabanıza koyun) arsa, tarla, toprak yol kenarı, yamaç gibi toprağı gördüğünüz alanlara bu çekirdeklerinizi savurun, korkmayın bu çevre kirliliği değildir aksine çevre için yeni hayattır. Doğa hemen o yeni çekirdekleri kucaklar ve besler…

Yapacağınız en kötü hareket çekirdekleri poşetlere hapsetmektir !Bunu yapmayın ve yaptırmayın.

 

Yapılan çalışmalarda doğaya başıboş atılan yada dikilen bu çekirdeklerin en az yarısının yeşerip ağaç veya bitki olduğu kanıtlanmış.

 

En büyük israflardan birisi meyve çekirdeklerinin çöpe atılması, ülkemiz adına küçümsenemeyecek büyük bir servet…

 

Daha yeşil bir ülke için, daha temiz hava için, toprak kaymasını önlemek ve yeni nesillerimize yeşil bir dünya bırakmak için hep birlikte elimizden geldiğince meyve çekirdeği gömelim, savuralım, fırlatalım…

 

Bu uygulama TEMA tarafından başlatıldı ve bilinçli toplum olarak bizlerin desteklerini bekliyor, Doğaya yardım etmek, gelecekte etrafımızı saracak beton ve gökdelenlerden alamayacağımız oksijeni karşılamak için bile bu çekirdeklerden çıkacak ağaçlara ihtiyacımız olacaktır.

 

Poşete koymadığınız her çekirdek için şimdiden teşekkürler…”

 

Sevgili Dostlar

 

Umarım verilmek istenen mesaj alınmıştır. Şahsım adına ben mesajı aldım ve siz dostlara bir çağrıda da ben bulunmak, hiç olmazsa TEMA vakfına böyle katkıda bulunmak istedim. İşte çağrım:

 

FİDAN DİKELİM

 

Koca çınar olsun diye

Toprağa fidan dikelim

Bugün, yarın, biteviye

Toprağa fidan dikelim

 

Belki küçük gözükmekte

Büyümeyecek bir nefeste

Zamanla büyür elbette

Toprağa fidan dikelim

 

İster zeytin ister limon

Bul dik, açılınca sezon

Olmasın diye erozyon

Toprağa fidan dikelim

 

Yerini kazmadan derin

Dibine can suyu verin

Gölgeliği olsun serin

Toprağa fidan dikelim

 

Fidan dikelim geliniz

Aksın sularımız temiz

Bol olsun oksijenimiz

Toprağa fidan dikelim

 

HALİL'in çağrısı bize

Zor gelmesin nefsimize

Beklemeden bir mucize

Toprağa fidan dikelim

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER