Lisanss
dclisans
  • 02.05.2017
Halil Koçakoğlu

Halil Koçakoğlu

Haliliye Belediyesi’nin Kermes Parkı

Baharın gelişiyle birlikte kermes haberleri almaya başladık. Okullar ve bazı sivil toplum örgütleri günübirlik bu etkinliği yaparak hem bir bayram havası oluşturdular hem de küçükte olsa bir ihtiyacı giderecek maddi kazanç elde ettiler.

Zaten biraz araştırma yapınca da görüyoruz ki kermes hayır için yapılan satış anlamına geliyor. Kelimenin kökeni Fransızca Kermesse kelimesinden geliyor. Anlamı kilisede Pazar ayininden sonra hayır için yapılan satış imiş. Avrupa dillerine ise genelde Pazar ayini olarak çevrilmiş.

Çocukluğumuzda çok fazla rastlamasak da kermes daha çok kadınların elişi ürünlerinin sergilendiği ve hayır için satıldığı alanlardı. Daha sonra ki yıllarda genelde hafta sonları yine kadınların evde hazırladıkları türlü yemeklerin, tatlıların satıldığı yerler olarak aklımızda kaldı.

Fakat son yıllarda yapılan bazı kermes faaliyetleri talandan mal kaçırma yarışına dönmüş gibi. Nerde sahibine yaramayacak elbise, ayakkabı, zücaciye vs. ürün varsa alelade bir tezgâh içinde satılmaya çalışılıyor. Hayr için yapılması gereken bu etkinlik  “ne koparırsak kârdır” zihniyetiyle karşımıza peyda oluyor.  Öyle evde hazırlanmış el emeği göz nuru elişleri, temiz, mis kokulu sarmalar, dolmalar, kurabiye tatlılar hak getire.

Bir dönerci veya mangal tezgâhı kuruluyor. Bir mağazadan getirilmiş satılmamış veya satılma ihtimali olmayan giysiler ve türlü türlü eşyalar herhangi bir itina gösterilmediği sergilenişlerinden belli olan ortamlarda pazarlanmaya çalışılıyor ve bunun adı yardımlaşma, dayanışma oluyor.

Kermes, amacı itibarı ile en başta insana saygıyı gerektiriyor.  Saygıdan, estetikten yoksun bir ortamda hayırlı bir iş düşünülemez.  Bununla birlikte temel amacı bir mağduriyeti gidermek olan kermes başka mağduriyetler yaratmamalı.  Fakat zannımca bu da işin hiç düşünülmeyen tarafı.

Haliliye’deki Turgut Özal Parkı’da yaklaşık on gündür kermes alanı olarak işlev görüyor.  Bu kermes hangi sivil toplum örgütü yararına yapılıyor o da bilinmiyor. Şimdi Haliliye Belediyesi’ne üç sorumuz var:

  1. Parkın etrafında her türlü vergisini, kirasını ödeyerek evine ekmek götürmeye çalışan esnafın işi daha kaç gün sekteye uğratılacak?
  2. Bu esnafın zararının giderilmesi için bir çalışmanız var mı?
  3. Mangal ile piknik yapmanın yasak olduğu park alanında onlarca gündür döner ve mangal dumanı ile penceresini açamaz hale gelen vatandaşa herhangi açıklama yapılacak mı?

 

Sorularımıza bir muhatap bulunur mu bilmem ama belediyelerin özelde ise Haliliye Belediyesi’nin birkaç dernek için koca parkı haftalarca süren bir keşmekeşin içinde bırakması yetkilileri, hayır dualarından çok hiçte hoş olmayan serzenişlerle muhatap olmasına sebep oluyor.

 

Bu da böyle biline…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.