Lisanss
dclisans
  • 16.06.2016
Halil Koçakoğlu

Halil Koçakoğlu

Apartman Bahçelerimiz Ve Belediyelerimiz

Maalesef temizlik anlayışı gelişmiş bir toplum değiliz. Oturduğumuz evlerin çevresine baktığımızda bunu rahatlıkla anlıyoruz. Apartmanların içleri pis.  Asansörlerin içleri pis.  Apartman bahçeleri pislik içinde. Bu konuda insanlarımızın eğitilmesi lazım. Eğitim sadece okulda gerçekleşen bir kavram değil.  Etkili ve yetkili her kurum aynı zamanda birer eğitim kurumudur. Bu eğitimi anlatarak, göstererek yapacağı gibi yaptırımlar uygulayarak da gerçekleştirebilir.  Belediyelere bu konuda önemli görevler düşüyor. Özellikle apartman bahçelerinin temiz kalmasını sağlamada halkımızda istenilen davranış değişikliğini onlar daha kolay gerçekleştirebilirler. Bu bahçeler sık sık denetlenmeli ve gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır. Hatta belediyeler bunu politika haline getirmeliler diye düşünüyorum. Yeri geldiğinde ilk adımı belediye atıp bahçelere çeki düzen vermeli ve verdiği hizmetin bedelini su faturalarından tahsil edebilmeli. İlk adımdan sonra sürekli denetimler ve ağır cezalarla halkımıza bu bahçe kültürü yerleştirilmeli diye düşünüyorum. Zor değil gerçekten zor değil. Bunu gerçekleştiren belediye ilk etapta belki küçük bir tepki alabilir fakat bu tepki çok kısa sürede kendi geleceği için çok büyük bir yatırım olacaktır. Bu adımı attığında aslında her apartmanda nerden baksanız yüzde seksen insanın kendilerine büyük bir destek vereceğini göreceklerdir. Lütfen bahçelerinizi temiz tutunuz. 

CAMİDE UYUMAK

Geçen gün internette ulusal gazetelerinde olduğu haber sitelerine bir haber düştü. Urfa’nın camilerinde uyuyan insanları konu edinen bir haberdi. Sanırım Balıklı Göl’ün girişindeki Hasan Paşa camisiydi fotoğraflanan.  Sere serpe bir şekilde uzanılan halılarda tuttuğu orucun yorgunluğunu atıp, iftarı bekleyen insanlar haber konusu olmuştu. Haber, sıcaktan bunalan Urfalılar camilerde uyuyor şeklinde sunulmuştu.

Nedense toplum olarak bu tarz görüntüler vermeyi seviyoruz.  Hastane önünü piknik alanına, köy meydanına çevirmek ve bunu haber yaparak gülümseyen suratlarla objektiflere konu olmak nedense toplumumuzun bir kısmını pek mutlu ediyor. Oysaki neresinden bakarsanız bakın hiç hoş bir görüntü değil verilen.  Bir kere böyle vıcık vıcık bir kendini acındırma var bu görüntülerde.  Bu acıklı durumumuza bakan diğer insanların tebessümle birbirlerine bakmalarını bekliyoruz. Sanki Kerbela’da susuzluktan ölüyoruz. Bir kere camide sıcaklardan bunaldılar denilen gün hava gayet güzeldi. Aşırı bir sıcak yoktu. Ha insanların oruçlu olmalarından ötürü yorgun olmaları, susuz kalmaları ve bir nebze olsun dinlenmek için uyumaları doğal bir şey ama bunu dünyanın tüm sıcağını biz çekiyoruz bakın bu fotoda bizim çaresizliğimin göstergesidir diyerek haber yapmak, işte orası kabul edilebilir bir şey değildir.

 

Şehirlerin imajları olur. Nedense bizim tüm imajımız bu tip olaylarla şekilleniyor. Bu şekillenme dediğim gibi bir kısım insanımızın çok hoşuna gidiyor. Ülke gündemine uyuyan, çaresiz, zavallı insanlar olarak düşmek pek mutlu ediyor onları. Fakat bu tip pozlar bizi cahil bir topluluk olarak göstermekten öteye gitmiyor. Eş dost sohbetlerinde dalga geçmek için malzeme olmaktan öteye geçmiyoruz.  


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER