Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 03.03.2019

Seçime Giderken Belediyelerimiz ve Çözüm Bekleyen Sorunları?

Bu kadar sorunu olan bir kentin ferdi olmak kadar zor bir şey yoktur! Kentin ana caddesine baktığımızda yüzlerce satılık ve kapanmış esnafın kepengini görürsünüz. Ekonomik olarak kente baktığımızda işsizliğin kol gezdiği görülmekte. Özelikle duyarsız siyasilerin  kent merkezindeki gençlerin sorunlarına duyarsız kalması, gençleri ve kadınları sadece bir matematiksel rakam olarak görmesi büyük bir sıkıntı uyandırmaktadır. İşsiz kalan gençliğin uyuşturucu başta olmak üzere birçok konuda giderek sağlıksız topuma zemin hazırlamaktadır. Bu sorunları aşabilmek için işsizliğin minimize edilmesi gerekmektedir. 
Ayrıca seçimlere kısa bir zaman kalmasına rağmen, hala bir çok Belediyenin mali durumunu açıklamamış olması çoğu kişinin aklında soru işaretinin oluşmasına neden olmakta.
Bugün ilimizde çözüm bekleyen; sorunları bir nebzede olsa değinmek istiyorum! Şanlıurfa bölgesel olarak, Mezopotamya'nın en verimli topraklarına sahip bir kent ve bir o kadarda sorunu olan bir kent. Şanlıurfa'yı yönetmek için seçilmiş olan; milletvekili, belediye başkanı ve atanmış olan yöneticilerde dahil Şanlıurfa'ya gereken önemi vermemekte. çığ gibi birikmiş sorunları çözmekten çok kendi hesabına geldiği gibi sorunlara duyarsız kalmakta. 

Mesela kentin belli başlı sorunları:
1.Sorunların özüne dönecek olursak;  sorunun en büyük nedeni enerji devlet enerji sorununu DEDAŞ'a havale etmiş durumda. Özelikle kış mevsiminde kentin birçok yerinde saatlerce enerji kesintisi yaşanmakta, sulama amaçlı kullanılan enerjide de günlerce enerji kesintisi baş göstermektedir. Bunun sonucu olarak ekilen sebze ve meyve kurumaktadır.
2.Kentimizin büyük problemlerinden biride sağlıktır. Şanlıurfa'nın en alıcı noktasından biri kamu kurumunun göstermesi gerektiği azami gayreti ve ilgiyi göstermekten oldukça uzaktır.  Akçakale, Harran , Viranşehir, Halfeti, Suruç, Bozova ve Hilvan'da Hastane, Hasta yatak sayısı ve uzman doktor sayısı oldukça yetersizdir.
3.  Eğitim sorunu; kentimizin bir diğer sorunu ise EĞİTİM Hizmetlerinin yetersiz oluşudur. Şöyle ki;Başta Şanlıurfa merkez olmak üzere ilçelerdeki okulların dersliklerindeki öğrenci sayısı 50-70'i bulmaktadır ve hali hazırda yaklaşık 15 bin öğretmen açığı mevcuttur. Ve bu rakamla Şanlıurfa öğretmen açığı en fazla olan illerimizin başında gelmektedir. Bunun en büyük göstergesi ilimiz Türkiye geneli eğitim sıralamasında en sonlarda yer almaktadır.
4. Çevre sorunu ; Atatürk Barajı'na sınır olan il ve ilçelerden, gerek Şanlıurfa ilinin Hilvan ilçesi, Adıyaman ilinin Kâhta ilçesi, Siverek, Bozova ilçesi, bu ilçelerin ve illerin pis, atık suları arıtılmadan, olduğu gibi Atatürk Barajı'na verilmektedir. ayrıca yeni sulamaya açılan bir çok yerde bilinçsizce yapılan sulamalar sonucu çoraklaşma ve tuzlama meydana gelmekte.Şanlıurfa kent merkezinin içinde geçen, Karakoyun deresi başta olmak üzere. kentin bir çok yerinde kanal ve derelerden akan mikrobun insan sağlığına olumsuz yönde etkilemekte. 
5. Trafik sorunu;  Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi bugün vatandaştan otopark için yüksek meblağlarda para almaktadır. Ancak bu toplanan paralara rağmen Şanlıurfa'mız hala otopark sorunu ile boğuşmaktadır. kent merkezinin bir çok yerinde, toplu taşıma araçlarının günü birlik değişen güzergah sorunu. Şanlıurfa'nın Bozova Adıyaman duble yol çalışması durma noktasına gelmiş.
6.Turizm; medeniyetlerin başkenti olan kentimizde hala yeterli olanak ve alt yapı sorunları giderilememiştir. Göbeklitepe gibi UNESCO dünya miras Listesi'nde yer alan ve tüm dünyanın dikkatini çeken Şanlıurfa'daki Göbekli tepe'yi hala dünyaya tanıtma gibi bir sorunu aşamadık. Turistler için yollarını bulabilecekleri herhangi bir tabela dahi bulunmamaktadır. Turistik tesislerde tuvalet eksikliği vardır. Turistler bu turistik tesislerde içecek su dahi bulamamaktadır. Bu şehrimize gelen turistler için yeterli barınma imkanı dahi bulunmamaktadır. Oteller ve pansiyonların kapasiteleri turist sayısını kaldıramamaktadır. kentin hava yolu taşımacılığını; Türk Hava Yolları'nın Şanlıurfa seferleri çok pahalıdır ve sadece haftada bir direk uçuşlar bulunmaktadır. Pahallı ve aktarmalı yapılan seyahatlerden tüm halkımız çile çekmekte.
7.İşsizlik Sorunu ; kentimiz bugün Türkiye'nin en çok istihdam sorunu yaşayan kentlerindendir ve işsizlik oranları had safhadadır. Gençlerimiz işsizdir. kentimiz genç nüfusu iş fırsatı yakalamak için başka şehirlere göç etmekte oralarda ekmek parası telaşına düşmektedir...
8. Mevsimlik İşçi Problemi; Mezopotamya'nın en büyük kenti olan Şanlıurfa'dan, Türkiye'nin bir çok metropolüne mevsimlik işçi olarak insanlarımız gitmekte ve en ücra yerlerinde gündelik olarak kötü şartlarda çalışmaktadır.
bunun bir başka tarafı da eğitim alan öğrencilerin eğitimden geri kalmalarıdır. Mevsimlik işçilerin hiç bir sağlık güvencelerinin olmaması sorunun bir başka yönünü teşkil etmekte. umarım kentimizde diğer kentlerin refah seviyesine ulaşır...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.