dclisans
  • 08.03.2019
Halil DOĞAN

Halil DOĞAN

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

  Bugün dünyanın her yanında kadınlar, bugünü kendilerine miras bırakan New Yorklu kadın işçileri anarken 156 yıldır onlardan devraldıkları mirası nasıl daha ileri götüreceklerini ve mücadelelerinin sorunlarını tartışıyor; eşitlik ve özgürlük taleplerini ortaklaştırıp egemenlere karşı tek bir ağızdan haykırıyorlar.
    Bugünü dünyanın her yerinde kadınların ucuz işgücü olarak kullanılmasına ve kadının sosyal yaşamın dışına itilmesine karşı mücadelenin, Erkeklerle eşit hak mücadelesinin,
    Kadına yönelik şiddete karşı mücadele etrafındaki taleplerinin tüm dünyada ortak bir haykırışa dönüştüğü gün olarak kutlanılıyor.
    Bu taleplere Türkiye'nin kadınları içinde, bugün ülkemizin içinden geçtiği süreçte; “Savaşsız, şiddetsiz, emeğin özgürlüğü  için, OHAL'siz bir yaşam için birleşelim” için  kadınlar ayakta.
Kadınların taleplerine açıkça karşı çıkamayan sermaye partileri ve onların sözcüleri ise; her zaman olduğu gibi, kadınların taleplerine sahip çıkıyor gibi görünürken, aslında bu sorunları, 8 Mart vesilesiyle de istismar etmeye devam ediyorlar.
    Bugün dünya genelinde, kadına ve çocuklara taciz ve tecavüz gibi konuların, kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetleri haberlerinin medyada yer alması daha da zorlaşacaktır. 
seçimlere gittiğimiz bu günlerde; özelikle kadın emeğinin daha çok siyaset alanında görmemiz. kadınların daha özgürlükçü, daha demokrat ve emeğin özgürleşmesi için  yüzyılımızın sorunlarını  kadın bakış açısına ihtiyaç var.
    Kadınların sadece 8 marta değil tüm yılın kadınlara; eşitlik ve özgürlük mücadelesinde daha ileri adımlara vesile olması umudu ve dileği ile tüm kadınların.
    Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.