lisans koleji sol
lisans koleji
  • 30.11.2016

Urfa Halilurrahman

Bu memlekette, ne yazık ki, baş edilemeyen bir grup düşünce var…

Bu düşünenler, düşüncesizce, kutsal mekanlarda dilediklerini, istedikleri bir şekilde yürütüyorlar. Urfa müftüsünün atadığı din görevlisi imam ya da müezzin, görevli bulunduğu caminin  hutbe yerini, cami giriş ve dış kapısını gönlüne göre boyuyor. Cami ismini yazan, rengini sevdiği renkle de teneke sac levhasına  yazdırıp, dilediği yere cellat çivisiyle çakanlarla dolup taşıyor…

Urfa'da minare şerefeleri, led  boru döşemeli aydınlatmalarla donatılmış; gülünç  bir durumda şehrin kutsal dokusunu bozmaktadır.

Bu aydınlatma işi ya da cami isimleri tamamen tek elden profesyonel bir şekle acilen dönüştürülmelidir. Camide devlet memuru olan imam ve müezzin kendi iradesiyle iç mimarlığa kalkışmamalıdır. Kutsal mekana soğutucu ya da tanıtıcı yerleştirmelerinden vazgeçirilmeli, konuyla ilgili maddeler çıkarılmalıdır. Bir mekanın aydınlatılması daha akılıca yapılmalıdır.

Bugün Halilurrahman Rızvaniye Cami mekanı ve Döşeme Cami mekanı "URFA PEYGAMBERLERİNİN" adının yaşatıldığı kutsal mekanların da renk renk elbiseler, eşarplar, tesbih boncuk, soyunup giyinip işportacı mağazaların görüntüsünde yaşamaktadır. Ayrıca, şipşakçılığın yer aldığı yerde hatıra fotoğraf çekimleri, huşu ve islami görüntüyü mahvetmekte, vatandaşların öfkelerini almakta, Urfalıların da çirkin manzaralara sabır göstermekte oldukları da  aşikardır.

Sağda solda "balıkları yemleme” bu işin ticari tartışmasız kimleri? Bu yemleme kazançları kimlerin tekelinde?.........

"Anzılha" lokantaları, çay bahçelerinin etrafı asırlık tarihi çınar ağaçları yardım elşi istiyor. Dileyen esnaflar tarihi çınar ağacını dükkanına katıp kesip çivileyip ten tene görevi gördürüyor.

Sandal gezisi, Anzılha'da ne denli gölde yaşayan balıklar için sağlıklı?...

Hiç mi hiç bu memleketin sorumlusu Allah’tan korkmaz.......

Hasan Paşa Camisi’ndeki küçük kanal suyu esnaf sabah erkenden, paspasını daldırarak iş yerlerini siliyor. Hani hijyen, hani balıkların sağlığı, hani vicdan ?.....

Urfa'da İl Müftülüğü, Camilerin umumi tuvaletlerini bir görsün... Bu mu  İslam’ın temizliği ?...

En pis kokulu, çirkin, mide bulandırıcı yerler Urfa camilerinin umumi tuvaletlerinde.

Peki kimler sorumlu ?...... Hiç mi çözülemez ki…

"Arkası gelmez dertlerimin bıktım illallah" şarkısı sanki URFA için icra edilmiş....

gelenler var, görüp gidenler var.

Neden susarsınız, kimlerden korkarsınız?

Kendi aranızda konuşmayla sorun giderilemez ki.

Uzun zamandır bu tür sorunlar medeni çağdaş bir hal almadı sabırsızlıkla bu basit ama çok önemli konu halledilir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.