dclisans
  • 21.11.2016
Halil Çuhadaroğlu

Halil Çuhadaroğlu

Soruyorum Neden?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ya da diğer belediye kültür müdürlükleri ayrıca her şeylerin ellerinde bulundukları kısa adı ŞURKAV  olan vakıfta, diledikleri kitabı bastırmaları, sayılarını ve basım yerini onaylatmaları çok basit...

Sadece yayımlanan kitaplarda hep aynı isimlerden başkalarını görmeniz mümkün değildir. Ayrıca dört ayda bir ŞURKAV dergisinde, kendi alın terlerinin dizelerini, duygularını, sanatlarını yazıp gönderen çok sayıda yazar-çizer bulunmuş olmasına rağmen, ŞURKAV'da kitap bastıranlarla karşılaştırdığınızda, ŞURKAV dergisindeki bu yazarların çoğunun emeği olmasına karşın, bir adet kitapları bastırılmamıştır.

Hep yayımlanan kitapları karıştırdığınızda, aynı isimlere rastlamanız mümkün....

Hatta halkın kültürüne yatkın, çok sayıda her konuda sanatkar olmasına rağmen, bazı kişiler tarafından engellenmişlerdir. Ne resimlerini, ne isimlerini, ne de başarılarını ŞURKAV  yazıp çizmemiş; davet bile söz konusu olamamıştır. Ya ölmen gerekli  ya da bu organizede yer alan arkadaşların gönlünü yapacak taklalar atmalısın. Çok başarılıysan ya da çok eleştirici yapın varsa, araştırıcılığın dokunduruyorsa, soruların incitiyorsa, kapı önünden bile geçirtmezler seni yada sizleri…

Şimdi örnek vereceğim bir paylaşımımı aktarayım....

Türkiye'de,  Halk Müziğinde söz sahibi olan, rahmetli  Muzaffer Sarısözen, Nida Tüfekçi ve üçüncü isim Urfalı üstad, sayın Mehmet Özbek'tir. Neden Mehmet Özbek'e ait  ve hayatını bestelerini yaptıklarını her şeylerini anlatan ŞURKAV tarafından bastırılan bir yayın yok?..... Bunca yıldır…

Mehmet Özbek bir duayendir, Fuzuli’nin şiiri ‘Beni Candan Usandırdı’ güftesini besteledi.

Rıza Tetik Bölükbaşı'nın yazdığı güftesi ‘Gurbet’ yine onun bestesi. Mehmet Özbek’in türküleriyse sayısızdır. ‘Gözleri Fettan Güzel’ sadece biriciğidir. Birçok besteleri güfteleri bulunmakta olan bir akademisyen, yıllarca TRT Türk halk müziği koro şefi olarak müzikseverlerin gönlünde olan bir üstad'dır.

Ya rahmetli Şükrü Çadırcı'ya ne demeli… Sadece birkaç mahalli sanatçıların bulunduğu ŞURKAV yayınlarının arasında birkaç satırda boğulup giden Urfalı büyük bestekar. TRT’de, kendinin yazdığı güftesi besteleri birçok eserleri, o dönemin popülerize olmuş sanatkarları ( Örneğin; Serap Mutlu Akbululut ) tarafından 45'lik plaklara okunmuştur. Yanılmıyorsam 27 adet güftesi ve bestesi, rahmetli Şükrü Çadırcı'ya ait eserleri  bulunmaktadır. Peki, devamlı ŞURKAV tarafından sadece kendilerinin dilediği kitapların basım onayı kimler  tarafından onaylanıp organize olmaktadır..?

Adına basılan şahsiyetlerin adlarını belirttiklerimin altında mıdır..?

Bir mahalli şiir okuyan veya gazel icracısı, hatta derlemecisi'ne kalın bir cilt bastırılırken,

MEHMET ÖZBEK ve ŞÜKRÜ ÇADIRCI, neden editörlüğünü üstlenene, yazarlığını yapana ŞURKAV Yönetim Kurulu’nda yayın izni verenlere, şimdi soralım!

 

NEDEN ?.. BU İKİ DUAYEN İSİM, BUNCA ZAMANDIR YOK ?..


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.