lisans koleji sol
lisans koleji
  • 18.02.2020
Ercan AKKAR

Ercan AKKAR

Uzan’ın Gelişi Kime Yarar?

Sanırım Temmuz 2001’de AK Parti kurulduğunda, kimse bu kadar iktidarda kalacağını ve her şeye rağmen sistemi değiştirecek kadar güçleneceğini düşünmemişti. Bunda elbette dönemine göre uyguladığı başarılı politikaların yanı sıra zaman zaman şansına ve en önemlisi de karşısında derli-toplu bir sağ muhalefetin olmayışına da bağlayabiliriz.

Türkiye’de sol partiler daha doğrusu CHP, bildiğim kadarıyla tek parti döneminin dışında, o da 11 milletvekili transfer ederek sadece bir kez tek başına iktidar olmuş ve bu 22 ay sürmüştü. Onun dışında sol partiler, hiçbir zaman tek başına iktidar olma başarısı gösteremedi.

Ülkemizin yakın tarihine baktığımız da, yani 1980 Askeri Darbesi’nden sonra ki 40 yıllık süreçte Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi ve AK Parti’yi görüyoruz. Bunda ülkenin yüzde 60 ile 70 bandında değişen sağ oylara sahip olması en önemli faktördür kanımca... Tabi ki, sol partilerin realist politikalardan uzak, iç çekişmelerle süre gelen durumunun da bunda etkili olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla AK Parti’ye karşı, bir sol partiden ziyade üreteceği güçlü politikalarla ancak merkez sağ bir parti rakip olabilir diye düşünüyorum.

Çünkü CHP, Kürt siyaseti sahneye çıktığından bu yana yüzde 20-25 bandında gidip geliyor. Kürt siyaseti, HDP çatısı altında kurulan ittifakla yüzde 10 bandının altına inmiyor. Bu tablo içinde sol oyların yüzde 30-35 bandında gidip geldiğini görüyoruz. AK Parti’nin, MHP ile koalisyonunu düşündüğümüz de ise İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin, AK Parti’ye rakip olamayacağı ortaya çıkıyor. Bu nedenle siyasi görüşleri örtüşmese bile CHP, hatta gayri resmi HDP ittifakına hayır diyemiyorlar.

2023’de hem AK Parti’nin, hem de ülkemizin geleceğini belirleyecek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Genel Seçim var. 2002’de bu yana iktidarda olan AK Parti, son birkaç yıldan bu yana gerek iç, gerekse dış siyasetteki başarısızlıkları nedeniyle sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Özellikle iç siyasette ekonomik gidişat nedeniyle sürekli üye ve oy kaybı yaşıyor. Buna birde parti içinde yaşanan kopmalar eklenince 2023 için yeni hamleler atması gerekiyor.

AK Parti’nin içinden kopan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, bir süre önce partisini kurdu. Davutoğlu’nun Gelecek Partisi ne yapar, ne yapmaz elimizde gerçekçi bir veri yok. Çünkü küçük birkaç yayın grubunun dışında medya gücüne sahip olmayan Gelecek Partisi, aynı zamanda anket şirketlerinin objektif olmayan verileri nedeniyle de şimdilik büyük bir soru işareti.

Birde bir dönem AK Parti’nin eski başbakan yardımcılarından ve ekonominin dümenindeki Ali Babacan var ki, onun ne yapacağı daha fazla merak konusu. Erdoğan’ın kardeşi, yol arkadaşı eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’de Babacan’ı desteklediğini biliyoruz. Hatta Gül’ün eşinin Babacan’ın partisinin kurucular listesinde yer alacağı da kamuoyuna yansıyor. Fakat her nedense Babacan ve Gül, partinin kuruluşunun 3’ncü kez erteliyor. Ve bunun kamuoyunda yansıması olumlu olmuyor. Hele bir de FETÖ’nün siyasi ayağının tartışıldığı bir dönemde, gecikme manidar bile bulunuyor.

Şimdi birden bire Cem Uzan gündeme pat diye düştü. Cem Uzan ve ailesi, bir dönem Türkiye’nin en zengin ailelerinden biriydi. Uzanların, Gazeteden televizyona, radyodan dergiyi, cep telefonu şirketinden elektrik dağıtım şirketine, finanstan demir çeliğe, otomotivden yapı grubuna, spordan çimento grubuna kadar iki yüzün üzerinde şirketi bulunuyordu. Ve bu şirketler, TMSF’ye devredildi. Uzan ailesi de sırayla yurt dışına kaçmak zorunda bırakıldı.

Cem Uzan ilginç bir isim. O da AK Parti’den yaklaşık bir yıl sonra Genç Parti’yi kurdu. Seçim meydanlarında ÖSS’yi kaldıracağını, mazotu 1 liraya indireceğini, ÖTV ve KDV’yi kaldıracağını, işsizlere 350 lira maaş bağlayacağını, emeklilere 12 yerine 14 maaş vereceğini söylemesi, günün sevilen sanatçılarıyla seçim meydanlarında verdirdiği konserler ve de dağıttığı döner ile ayranla siyasete farklı bir soluk getirmişti.

O dönem Cem Uzan’a, herkes popülist söylemleri nedeniyle ağır eleştirilerde bulunmuştu. Ama 2002’deki seçimde hiç kimsenin beklemediği bir sonuç elde etmişti. 2002 Milletvekili Genel Seçimi'nde, AK Parti yüzde 34.28, CHP yüzde 19,4 ile yüzde 10’luk barajı geçmişti. 57’nci Hükümetin Koalisyon ortakları DSP, MHP ve ANAP ile DYP baraj altında kalmıştı. Herkesin eleştirdiği genç parti ise yüzde 7.25’lik bir oy almıştı. Özellikle yüzde 9.54 oy oranıyla baraj altında kalan Doğru Yol Partisi ve yüzde 8.36 oy alan MHP’nin meclis dışında kalmasının, AK Parti’nin tek başına iktidar olmasının nedeni olarak Cem Uzan’ın Genç Partisi gösterilmişti. Uzan’ın Genç Partisi, 2007’deki genel seçimde ise yüzde 3 dolayında oy almıştı. Yani Uzan’ın partisi, bir nevi merkez oylarının dağılmasına neden olmuştu.

Cem Uzan birkaç gün önce sosyal medyadan bir video paylaştı. Arka planda Ahmet Kaya’nın 'siz benim neler çektiğimi nerden bileceksiniz' şarkısının çaldığı videoda Uzan, parti kuruluşunun 3’ncü kez erteleyen Ali Babacan, Abdullah Gül başta olmak üzere birçok kişiyi suçlayarak, ‘Bugün tam 16 sene oldu Abdullah Gül ve FETÖ çetesi ve polislerinin arasına daldım simdi hepsi firari Abdullatif Şener (bugün CHP) Ahmet Ertürk ve TMSF denen hırsızlar ordusu!! Ali Babacan ve diğer FETÖ çete mensupları. Ailemin 50 senelik mazisine 218 şirkete 40 bin çalışana tecavüz ettiklerinde. Yüce Allah hepsinin belasını versin. İman sahibi hiç kimse bunu bir insana yapmaz. Yakında belgeleri de açıklayacağım. Kim Telsim satışından rüşvet aldı? Kim Star TV’den ve çimento fabrikalarından rüşvet aldı. Star Gazetesi’nin TMSF’den alan kişi kim? Hapiste mi hala? Her şey açıklanacak. Aydın Doğan ve damadı!!”

Yukarıda da belirtmiştim; AK Parti, son yıllarda sürekli olarak hem oy, hem de üye kaybı yaşıyor. Ekonomi iyi gitmiyor. Sağda da peş peşe yeni partiler açılıyor. Yani 2023’e doğru hızla yol alınırken, AK Parti ve Erdoğan’ın durumu iyi görünmüyor. Dolayısıyla yeni hamlelere ve yeni arayışlara girmesi gerekiyor. Gördüğüm kadarıyla sağ partileri soldan ayırarak ve kendi aralarında da ikiye bölerek, yani sağda iki ittifak oluşturarak, MHP ile yola devam etmek istiyor. Dolayısıyla Cem Uzan’ın gelişi tesadüf olmayacak. Sözün özü Uzan’ın gelişi kime yarayacak göreceğiz.

Sevgiyle kalın…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.