lisans koleji sol
lisans koleji
  • 20.09.2016
Ercan AKKAR

Ercan AKKAR

Mutsuzduk ve Yine Mutsuzuz…

Zaten mutlu değildik, Kurban Bayramını da mutsuz geçirdik.  Önce 11 bin 500 dolayında öğretmen, PKK ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle açığa alındı. 28 belediyeye kayyum atandı. Ardından Van’daki bombalı saldırı ile şok olduk derken Hakkari-Van-Ağrı-Şırnak dörtgeninde çatışma ve ölüm haberleriyle sarsıldık.     

 

Yaşanan onca kötü olaydan sonra belki sevdiklerimizle güzel bir bayram geçirebiliriz umudu taşıyorduk ama gidişat buna müsaade etmedi ve bundan sonra da müsaade edeceğe benzemiyor. Sözün özü,  gidişat iyi değil, iyi olacağı yönünde de hiçbir ipucu görünmüyor.

 

Ülkeyi yönetmesi ve halkın refahı için çalışması gereken Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin varlığı ile yokluğu belli değil. Onlar kendi dertlerine ve istikballerine düşmüşler. Baksanıza bir siyasetçi çıktı, ‘2018 yılından itibaren 3 yılda, 3 seçim yaşayabiliriz’ dedi ve ortalık resmen toz-duman oldu. Şuanda siyaset yapanların ve bundan sonra siyaset yapmayı düşünenlerin tamamı icraat yerine liderlere ve sözü geçenlere daha yakın olmaya, en iyi koltuğu kapabilme yarışına şimdiden başladı bile...

 

30 yıldan fazladır süren çatışmalı süreç, barış yolunda ortaya çıkan birçok fırsatın berhava edilmesi, askerlerimizin başka bir ülkeye girmesi, hiç söz edilmeyen ekonomik ve sosyal olaylar, ne birey olarak, ne toplum olarak, ne de ülke olarak önümüzü net olarak görmemizi engelliyor.

 

Her ne kadar ülkeyi yönetenlere bağlı olarak çalışan bazı kurumların açıkladığı rakamlar (enflasyon, büyüme hızı gibi) iyi görünse de gerçek hayattaki rakamlar bunun tam tersini göstermekte. Aslında yine gerek devletin bazı resmi rakamları, gerekse bazı sivil toplum kuruluşlarının ortaya koyduğu rakamlar, birbiriyle örtüşmüyor. Devlet ‘mutluyuz’ derken, sokak ‘mutsuzuz’ diyor.

 

-Türkiye İstatistik Kurumu Diyarbakır Bölge Müdürlüğü verilerine göre, toplumsal olaylara karışarak güvenlik birimlerine götürülen 'suça sürüklenen çocuk' sayısı son 5 yılda yüzde 49, son 1 yılda ise yüzde 16 oranında arttı. 2015 yılında  ‘suça sürüklenen çocuk’ sayısında ilk sırayı 386 çocuk ile ne yazık ki, Diyarbakır alırken Şanlıurfa, Van, Mardin, Şırnak gibi bölge illeri de üst sıralarda yer aldı.

 

-İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, Türkiye’nin Güneydoğusu’ndaki çatışmalarda son bir yıl içinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin raporuna göre, sivil, polis, korucu, örgüt militanı dahil 1552 kişi hayatını kaybetti, 1683 kişi de yaralandı. 440 kişiyse ‘yargısız infaz’ yapılarak öldürüldü.

 

-Türkiye İstatistik Kurumu iş bulma umudunu yitirmiş işsizler ordusunu dahil etmeden açıkladığı işsizlik verilerine göre, işsizlik Mayıs ayında 106 bin kişi daha artarak, 2 milyon 895 bin kişi oldu.

 

-Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2015 yılında hane halkının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içerisinde en yüksek payı yüzde 26 ile konut ve kira harcamaları aldı. En düşük gelir grubunun toplam eğitim harcaması yüzde 1,6 iken, en yüksek gelir grubunun payı ise yüzde 68,9 olarak açıklandı.

 

-Türkiye İstatistik Kurumu 2015 yılına dair Yazılı Medya İstatistikleri'ni de açıkladı. Verilere göre, gazete ve dergilerin tirajı 2015 yılında, 2014 yılına göre yüzde 6,3 azaldı.

 

-Türk-İş'in ‘Açlık ve yoksulluk sınırı’ araştırmasının Ağustos 2016 ayı sonucuna göre ise, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 361 TL, yoksulluk sınırı 4 bin 435 TL olarak belirlendi.

 

Listeyi daha da uzatabiliriz. Fakat bu rakamları doğru analiz ettiğimizde bu kadarının yeterli olacağı kanısındayım. Çünkü bu bilgi ve rakamlar, ülkenin sosyo-ekonomik durumunu çok net bir şekilde ortaya koymaktadır. Dolayısıyla birey olarak, toplum olarak ve bir bütün halk olarak aslında mutsuzduk ve yine mutsuzuz.

 

Son olarak bir dipnot… Bayram tatilinin uzun olması nedeniyle insanlar uzun süredir görmedikleri yakınlarını ziyaret etme veya tatil yapma imkanı-fırsatı buldu. Ancak manzara yine değişmedi. Yollardaki trafik kazalarında onlarca insan hayatını kaybetti, yüzlerce insan yaralandı, milyonlarca lira zarar meydana geldi. Aman daha dikkatli olun. Gideceğiniz yere birkaç saat geç gidin ama sağlam gidin. Ve geride kalanların mutsuzluğuna bir mutsuzluk daha eklemeyin.

 

 

 

Sevgiyle kalın.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.