lisans koleji sol
lisans koleji
  • 25.05.2015
Ercan AKKAR

Ercan AKKAR

BÖLGEDE ERDOĞAN\'DAN UMUT KESİLİYOR...

Malum, çok uzun süreden bu yana seçimle yatıp seçimle kalkıyoruz. İstesek de istemesek de gündemimiz 7 Haziran'a odaklanmış durumda... 
 
Nasıl olmasın ki, gazeteler, televizyonlar, internet medyası, bilboardlar, bez afişler, sosyal medya yani anlayacağınız gözümüzün gördüğü her yer, ama her yer seçimi gözümüzün içine sokuyor. Dolayısıyla gündemimiz de sadece seçim oluyor.
 
Ancak bu kadar çata-pata rağmen, bir gözlemimi de paylaşmam gerekiyor. ilk kez bir genel seçimin bu kadar hareketsiz, bu kadar renksiz, bu kadar meydanlardan uzak, reklama ve enformasyona dayalı şekilde gittiğine şahit oluyorum.
 
Günlerdir bölgedeyim. Uzunca bir tur attım ve seçmenin nabzını tutmaya çalıştım. İlk durağım Urfa merkez, Suruç, Bozova, Hilvan, Siverek, Akçakale, Harran ve Viranşehir ilçeleri oldu. 
 
Urfa yerel seçimde Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna Kahramanmaraşlı Vali Celalettin Güvenç'i oturttu. Urfalıların Güvenç'ten beklentisi çok yüksekti ancak, görüştüğüm hemen hemen herkes Güvenç'in, beklentilerin altında bir performans gösterdiği ve belediyedeki atamalarının da tepki topladığı yönündeydi.
 
Yine Viranşehirli olan AK Parti Milletvekili Mehmet Akyürek'in İSMAR market zincirinin Urfa şubelerini kapatması ve birçok kişinin işsiz kalması, AK Parti listesine tepki ve de en önemlisi Cumhurbaşkanı ile AK Parti'nin 'çözüm süreci'ni dondurması ve ya bitirmesi, AK Parti oylarında hatırı sayılır bir düşüş yaşanacağını gösteriyor.
 
Urfa'da HDP, Osman Baydemir'le yerel seçimde yakaladığı yükselişi sürdürüyor. Baydemir'in Urfa siyasetine farklı bir boyut kazandırdığına inanan Urfalılar, kendilerini de Baydemir'e bir nevi borçlu hissediyorlar. O nedenle HDP'nin oylarının önemli ölçüde artacağı ve barajı geçmesi durumunda ise, 4-5 milletvekili çıkarta bileceği bekleniliyor.
 
CHP Urfa'da uzun bir süreden bu yana belki de en iyi dönemini yaşıyor diyebiliriz. Çünkü CHP'nin listesi uzun yıllardan sonra ilk kez bu kadar güçlü... Listenin başında Siverek'te 2 dönem belediye başkanlığı yapan ve yaptığı hizmetlerle büyük takdir toplayan Ali Murat Bucak yer alıyor. Arkasından yerel seçimde Saadet Partisi'nden merkez Eyyübiye ilçe Belediye Başkan adayı olan ve özellikle Arap yurttaşlardan çok iyi oy toplayan Hasan Oğul geliyor. Listedeki diğer isimlerde sevilen ve sayılan kişilerden oluşuyor. Yani CHP Urfa'dan milletvekili çıkartabilir. 
 
Urfa'da MHP'nin de 1 milletvekili çıkartması sürpriz olmayacağı gibi, Saadet Partisi ve bağımsız aday Fatih Bucak'ın da iyi oy alması öngörülüyor. 
 
Gezimin ikinci durağı Mardin merkez Kızıltepe, Mazıdağı, Derik, Ömerli, Midyat ve Nusaybin ilçeleri oldu.
 
Mardin'deki tablo Urfa'dan pek farklı değildi. Mardin’in özellikle ilçelerinde, AK Parti'ye en büyük tepki Orhan Miroğlu'nun listenin başına yerleştirilmesi, 'çözüm süreci'nde gelinen nokta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Partililerin Kürtlere yönelik söylemlerinin büyük tepkilere neden olduğunu gözlemledim. Öyle ki kimileri durumun 5 HDP, 1 bağımsız şeklinde olabileceğini söyleyerek, ne kadar tepkili olduklarını ortaya koyuyorlar.
 
Mardin'de CHP ve Saadet Partisi'nin küçükte olsa oylarını arttırması beklenirken, en büyük sürprizi ise Arap kökenli işinsanı Şakir Nuhoğlu'nun yapması öngörülüyor.
 
Gezimin son durağı Şırnak'ta ise, yurttaşların gerekçeleri Urfa ve Mardin'dekinden farklı değildi. Ancak sıralamada öncelik, 'çözüm süreci'nde idi. 
 
Şırnaklılar, ne Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ne Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, ne de diğer Ak Partililerin Kürt sorununa bakış açılarını tavsip ediyor, ne de özellikle son birkaç ay önceden bu yana Cizre'de ortaya konulan provokasyonları unutmuş durumdalar. 
 
Şırnaklılar, Roboski katliamından, polis tarafından vurulduğu belirtilen 12 yaşındaki Nihat Kazanhan'ı, ne de son olarak Cizre'de polislerin zırhlı araçtan attıkları kontrolsüz gazbombalarını unutmuşlar. Şırnak'ta AK Parti'nin oyları hayli gerileyeceğe benzerken, HDP'nin oylarının ise yükseleceği belirtiliyor.
 
Gezim esnasında gözlemlediğim en önemli nokta, bölgede AK Parti'nin oylarında önemli oranda düşüş yaşanacağı ve 'barış' konusunda bölge halkının Erdoğan'dan umudunu neredeyse kestiğidir.
 
Sevgiyle kalın.      


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.