• 11.04.2020
Enver  AKÇİÇEK

Enver AKÇİÇEK

Virüsten Sonra…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kovid-19 hakkındaki açıklamalarında özellikle dikkatimi çeken ve  sıklıkla vurguladığı bir cümle var: “Dünyada hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.”

 

Elbette bu cümleyi, yalnızca Cumhurbaşkanı Erdoğan ifade etmiyor.

 

TV programlarında, sosyal medyada ve gazetelerde  benzer ifadelere çok sık rastlıyoruz.

 

Peki bu bir uyarı mı, öngörü mü yoksa bir mesaj mı?

 

Öncelikle şunu belirteyim. Kesinlikle bir komplo teorisi peşinde değilim. Zaten şu sıralar yeterince komplo teorisine maruz kalıyoruz. Benim yapmaya çalıştığım şey,  bu süreci ve sonrasını bir çok açıdan (siyasi, sosyal, ekonomik, kültürel vs.) ele almak olacak. Bunu yaparken elbette ki kendi gözlemlerimi ve öngörülerimi aktaracağım.

 

1) Bizi nasıl bir siyaset ortamı bekliyor?

 

Uluslararası ilişkileri belirleyen mevcut kavramlar ve paradigmalar, yeni süreci ifade etmekte yetersiz kalacak ve küresel siyasette yeni sürecin ruhuna uygun kavramlar ve paradigmalar  belirleyici  olacak! Yeni kavram ve paradigmaların neler olacağını şuan kestiremesek bile mevcut haritanın etkisini kaybettiği ortada.

 

Bilinçli olarak yürütülen ve kontrolsüzce büyüyen küreselleşme ideolojisi bu salgınla birlikte ağır bir darbe aldı. Küreselleşmenin ve buna aracılık eden kuruluşların varlığı şimdiden sorgulanır hale geldi. Küreselleşmenin önüne geçmek imkansız olsa da, bu gidişatın zararlı etkilerini önlemeye yönelik ulusal tedbirler gündeme gelecektir.

 

Özellikle de küreselleşmenin geri plana itmeye çalıştığı ulus devlet modeli yeni süreçte daha güçlü bir imaj kazanacak! Ulus devletlerin her birinin, kendi başının çaresine bakmak zorunda kaldığı bu zor sürecin sonunda elbette bu durumun devletlerin politikasına da yansımaları olacaktır.

 

Ulus devletlerin (her alanda olmasa da) birçok alanda kendi kendine yeterliği konusu, ulusal siyasetin de belirleyici bir faktörü olacak! İktidara talip partilerin veya siyasetçilerin vaatleri arasında, olağanüstü koşullarda nasıl bir politika izleyeceklerine dair bir programları olmazsa olmazlar arasında olacak!

 

Mevcut siyasal birliklerde ayrışmalar ortaya çıkabilir. Özellikle AB’nin bu süreçte, İtalya özelinde verdiği sınav oldukça başarısızdı. İtalya Başbakanı Conte’nin, virüs salgınının yayılmasından sonra AB’nin İtalya’yı yalnız bıraktığına dair sert demeçleri her gün basına yansıyor.  Brexit’le başlayan çatırdama,  bu sürecin de etkisiyle birlikteki ayrışmayı hızlandıracak gibi görünüyor.

 

BM, DSÖ gibi uluslararası kuruluşların rolü ve etkisi şimdiden sorgulanmaya başladı. Özellikle DSÖ’nün salgındaki başarısız sınavı, bu kurumun güvenirliğini oldukça sarstı. Şu yazının yazıldığı sırada, ABD Başkanı D.Trump, DSÖ’ye verdikleri fonu keseceklerini ifade etti. Bu kuruluşların ortadan kalkması söz konusu olmasa bile bir revizyondan geçmeleri zaruri hale gelecek!

 

Burada kısaca değindiğim her bir maddenin açıklamaya muhtaç olduğunu ve içinin doldurulması gerektiğini farkındayım. Fakat bir köşe yazısı için sınırlarımı fazlasıyla zorlamış bulunuyorum. Bir sonraki yazıda, bizi nasıl bir ekonomik düzenin beklediğine değineceğim. Sağlıkla kalın!

 

 

 

Enver AKÇİÇEK


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.