• 31.05.2019

Varla Yok!

Yoksulluk ekonomik durumlardan yoksun olma bu nedenle açlık vb. durumlarla karşı karşıya gelme durumudur. Yoksulluk herkes için çok zor bir durumdur. Kimse yoksulluk çekmek istemez, ancak bu isteğe bağlı değildir. Kimi insan Her istediğini alıp, istediğini yiyip istediğini yapıyorken, yoksullar ise fakirlikle mücadele ediyor. Yoksulluk, fakirlik birey için kabullenilen bir çaresizlik fakat bu çocuklar için aynı değil. Çocuklar parasızlıktan, yokluktan anlamaz.  Bir çocuğa parasızlığı anlatamazsın. Bu durum ise en çok anne ve babayı üzer. Yoksulluk çeken insanlar ellerindeki imkânları daha iyi koruyup kollarlar.   Ebu talha ( r.a )anlatıyor " Rasulullah (s.a.v ) 'a açlıktan şikâyet ettik ve karınlarımızı açıp gösterdik. Herkeste bir taş vardı. Rasulullah (s.a.v ) Karnını açtı.  O'nda iki taş vardı. (Tirmizi Zühd 39) " şurası muhakkak ki, Allah benim korkutulduğum kadar kimse korkutulmamıştır. Allah yolunda bana çektirilen eziyet kadar kimseye eziyet çektirilmemiştir. Zaman olmuştur, otuz gün ve otuz gecelik bir ay boyu, Bilal ile benim yiyeceğim, Bilal’in koltuğunun altına sıkışacak miktarı geçmemiştir."( Tirmizi Kıyamet 35) Kıymetini bilirler. Kim fakir olup fakirliğini Allah'ın bir lutfu olarak bilmezse, umulan rahmeti ( sevabı ) yok etmiş olur. Kim de zengin olup bu zenginliğini Allah'ın yavaş yavaş azaba yaklaştırması olmasından endişe etmezse, tehlikeli bir şeyden kendisini emniyette sanmıştır. Hz Ali (a.s)yoksulluk İçinde büyüyen kişi elindekilerin değerini daha iyi bilir. Ebu hureyre (r.a) anlatıyor ."Rasullullah (s .a.v) bir gün veya gece (mutad olmayan bir  saatte )meclise geldi. Orada Hz Ebubekir ve Hz Ömer (r.a )'e rastladı onlara bu saatte niye geldiklerini sordu "bizi evden çıkaran açlıktır dediler! "Rasulullah beni de evden çıkaran açlıktan başka bir şey değil! Buyurdu. Hep beraber Ebü'l -Heysem İbnül Teyyihana gittiler. O, bunlar için arpadan ekmek yapılmasını emretti. Ekmek yapıldı sonra kalkıp bir koyun kesti. Yanlarında hurma ağacında asılı olan tatlı suyu indirdi. Derken yemek geldi yediler ve o sudan içtiler.      

Rasullullah (s.a.v ) şöyle buyurdu "şu günün nimetinden (kıyamet günü ) hesap sorulacak. ( Açlık sizi evinizden çıkardı bu nimetlere nail olduktan sonra evlerinize dönüyorsunuz!)( Müslim Eşribe) . Varlıklı ailede yaşayan biri ise elindekilerin değerini kıymetini bilmez har vurup harman savurur.  Çünkü o hiç yokluk nedir tatmamıştır. Her istedikleri olmuş ne istedilerse alınmış. ...  (hakiki )miskin (yoksul),kapı kapı dolaşırken verilen bir iki lokmanın veya bir iki hurmanın geri çevirdiği kimse değildir. Fakat gerçek miskin (yoksul)ihtiyacını giderecek bir şey bulamayan ve halini anlayıp kendisine tasaddukta bulunacak biri çıkmayan ,(buna rağmen ) kalkıp kimseden bir şey istemeyen kimsedir ." Buhari. Yoksulluk utanılacak bir şey değildir.  Mü'min bir midesi ile yer; kâfir ise yedi mide ile yer." İbn mace. Bazen tüm çabalarımızı sarf etsek bile elimizde olmayan sebeplerden dolayı yoksul kalabiliriz.   Utbe İbn Gazvan (r.a) anlatıyor " gerçekten ben kendimi Rasullullah (s.a.v ) ile birlikte olan yedi kişiden yedincisi olarak görmüşümdür. Huble (asma ağacından başka bir yiyeceğimiz yoktu. Öyle ki avurtlarımız yara oldu. (Müslim Zühd 15 ) Bana göre yoksulluk sadece maddi değil manevi bir ruh hali de aynı zamanda. Bana göre en büyük yoksulluk bu koca dünyada en çok ihtiyacın olan zamanlarda başını yaslayacağın omuzundaki yükü biraz olsun hafifleteceğin biri olmadığı zamanda hissedilen bir duygudur. Kimi zaman koskoca dünyada kocaman kalabalıkların arasında bile kendini yalnız hissetmendir yoksulluk.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

HABER ARŞİVİ
ÇOK OKUNAN HABERLER