Sabahattin Cevheri
Sabahattin Cevheri
  • 13.04.2018
Dyt Abdurrahim iDER

Dyt Abdurrahim iDER

Anne sütü

Beslenme her zaman dile getirdiğimiz gibi yaşamın her döneminde önemlidir. Büyümenin en hızlı olduğu evrelerden biri olan bebeklik döneminde ise beslenmenin önemini apayrı bir önem taşımaktadır. Doğumdan iki yaşın sonuna kadar devam eden dönem, çocuklarda büyüme-gelişmenin en hızlı olduğu yaşama sağlıklı başlangıç için en kritik dönemdir. 

Çocukluk çağı hastalıklarının en önemli ölüm nedenlerinden biri olan büyüme geriliği, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri ile ishaller en sık  0-2 yaş grubu çocuklarda görülmektedir. Büyümenin en hızlı olduğu bu dönemde oluşan büyüme geriliğinin iki yaş sonrasında düzeltilmesi oldukça güçtür.

Bu nedenle, süt çocuğu ve küçük çocukların beslenmesiyle ilgili alışkanlıkların bu dönemde kazandırılması ve annelerin bu konuda bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Bu yazının da amacı bildiğimiz ya da bilip de göz ardı ettiğimiz konulara bir kez daha vurgu yaparak öneminin anlaşılmasının sağlanmasıdır.

Bir toplumun geleceği sağlıklı bireylerin varlığı ile sürekliliğini koruyabilmektedir. Çocukların sağlıklı olarak dünyaya gelmesi ve yetişmesi için annelerin gebe ve emziklilik döneminde, fetal gelişme, süt yapımı, besinlere olan gereksinmelerinin artması ve buna bağlı olarak yeterli ve dengeli beslenmeleri ve sağlıklarını korumaları konusunda annelerin bilinçlendirilmesi ve yanlış bilgilerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. 

Yenidoğan bir bebek için en uygun besin ANNE SÜTÜ'dür. Bu yadsınamaz bir bilgidir. Her zaman anne sütü bebeğin sağlıklı olması, tüm besin öğeleri gereksinmelerini karşılaması, kolaylıkla sindirilebilmesi ve enfeksiyonlara karşı koruması açısından yeri doldurulamaz bir besindir. Ancak bunca bilgi olmasına karşın bazı anneler bu bilgilere kulak asmayarak mamanın ya da başka ek besinlerin çocuk gelişimine daha fazla katkısı olduğunu düşünüp uygulaması içler acısı bir durumu barındırmaktadır.

Yenidoğan bir bebeğe İLK 6 AYLIK dönemde SADECE ANNE SÜTÜ verilmelidir. Bebeğin bu süre zarfında bütün ihtiyaçlarına karşılamaya yetecek düzeydedir. Bu konuda içiniz rahat olabilir çünkü mükemmel bir düzenin eşsiz sıvısını çocuğunuzdan esirgemeyin.

PEKİ NEDEN ANNE SÜTÜ?
 Her zaman sterildir, ısı derecesi idealdir. 
 Besin ögesi bileşimi bebeğin gereksinmelerine uygundur. ⇒ Koruyucu etmenleri içerir.      
 Sindirime yardımcı aktif enzimler içerir (yağ sindirimi için lipaz)  
  Enfeksiyonu önleyen ögeler içerir  
  Hormonlar ve büyümeyi sağlayan ögeleri içerir  
 Anne sütü alan bebeklerde solunum yolu ve mide-barsak enfeksiyonları daha az görülür.
  Anne sütü verilmesi orta kulak iltihabı riskini azaltır.   ⇒ Anne sütü çene ve diş gelişimini sağlar.
  Bazı kronik hastalıkların oluşma riskini azaltır (tip I diyabet, çölyak hastalığı, obezite, koroner kalp hastalığı gibi). 
  Alerjiye karşı koruyucudur ve bebeği pişikten korur. 
  Bebeğin ruhsal, bedensel ve zihinsel gelişimine yardımcı olur. 
 Ucuzdur, hazırlama sorunu gerektirmez. 
  Anne ve bebeği arasındaki duygusal bağı güçlendirerek sevgi dolu bir ilişkiyi kolaylaştırır.  
  Annenin sağlığını korur. Emziren annelerde göğüs kanseri, yumurtalık kanseri, kemik erimesi ve kansızlık (anemi) oluşumu azalır. Anne sütü uterusun eski haline dönmesine yardımcı olur, anneyi aşırı kan kaybından korur.

Anne sütü verirken dikkat edilmesi  gerekenler:
 Doğumdan sonraki ilk yarım-bir saatte emzirmeye başlanmalıdır. Emzirme süresince (öncesi ve sonrası) bebeğe hiçbir içecek verilmemelidir.
 İlk 6 ayda bebeklere sadece anne sütü verilmelidir. Tamamlayıcı besinlere 6 aydan önce başlanmamalıdır.
  6 ayın üzerindeki tüm bebekler tamamlayıcı besin almalıdır ve anne sütüne tamamlayıcı besinler ile birlikte 2 yaşına kadar veya daha fazla devam edilmelidir. 
 Bebeğin aldığı ilk süt (ağız sütü) besleyicidir ve az miktarlarda emme bile süt üretimine yardımcı olur. 
 Süt üretimini arttırmak için, bebekle anne doğumdan sonra aynı odada olmalı ve emme hemen başlamalıdır.
  Anne laktasyon dönemine uygun, yeterli ve dengeli beslenmeli, bol sıvı tüketmelidir. Anneye her gün süt, ayran, limonata, şerbet, şekerli taze meyve suları verilmeli, çay ve kahveden uzak durması söylenmelidir.
  Annenin dinlenmesi sağlanmalıdır, anneye ruhsal yönden yardımcı olunmalıdır. Bebeği ile tensel temas kurmalıdır.
  Anneye özgüven kazandırıcı yakınlık ve ilgi gösterilmeli ve sakinleşmesi sağlanmalıdır. 
 Bebekler anne sütü ile beslendikleri dönemde büyüme ve gelişme açısından mutlaka izlenmelidir.

Çocuğunuzun sağlığı sizin elinizde! 
Biraz daha hassas biraz daha sağlam bilgilere dayanarak hareket edin ki çocuğunuz rahat etsin…Sağlıcakla..


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.