lisans koleji sol
lisans koleji
  • 29.12.2014
Dilek Çiftçi

Dilek Çiftçi

Yıl(ın) başı…

Ülkemi bir yılbaşı heyecanı sarmış gidiyor. 

Yılbaşı için yapılacak kutlamalar, Noel babalar, süslemeli çamlar, hediyeler, hindiler, kırmızıya çalan giysiler, yılbaşına özel ışıltılı geceler, sazlar, cazlar, kumarlar, çekilişli tombalalar,  piyangolu heyecanlar, âlem yapanlar, içki sofrasına meze olanlar, Beyoğlu, taksimde sarhoş gezen kafalar, tacize uğrayacağını bile bile Ar perdesi yırtılmış hayâsız kadınlar, yılbaşı gecesinin mağdurları ve yıl sonu görmeye alıştığımız olumsuz karelerle, yeni bir yıla girerken damgalarını vuracaklar.

Toplumumuza yakıştırmadığımız, Hıristiyan topluluklarca kutlanan Hıristiyan gelenekler arasında en önemli bayram olma niteliği taşıyan Noel’i; Türkiye de yılbaşı adı altında, folklorik çam ağacı süslemeleri ile Hıristiyan gelenek ve göreneklerine yer vererek kutlanması bir tesadüf değildir diye düşünüyorum. Bu kutlamalar Hıristiyan misyonerlerin çalışmaları neticesinde hedeflerine ulaştıklarının göstergesidir. Günümüzde Hıristiyan adetleri Müslümanlar tarafından benimsenmiş ve ülkemizi de ne yazık ki etkisi altına almıştır. Kıssadan hisse bu ya!

Yer: Üsküdar… Hava kış, hafif kar yağıyor. Kuruyemişçi önünde yoğun sıra var. Yılbaşını kutlayacaklar; kimliklerinde Müslüman yazanlar. Derken lüks bir araba durur, içinden biri çıkar ve herkes sıradayken o en öne geçer. Şu kadar fındık şu kadar fıstık derken, sıradakiler başlarlar bağırmaya. Hey! Ne oluyoruz? Geç sıraya. Adam kalabalığa dönerek, benim adım George (Corç) der. Hıristiyan’ım. Senede bir bayramımız var. Bayramımız da bizi rahat bırakın. Biz ramazanda sizin pide sıranıza giriyor muyuz?”, diyerek çerez sırasında bekleyen Müslümanlara bu sözlerle sesleniyor. 

Bu sebeple Yılbaşı gecesini Gayrı Müslimler gibi yemek, içmek, gezmek, hediyeleşmek niyeti ve o özentisiyle geceyi yâd etmek caiz değildir.

İslâm dışı dinleri sembolize eden ve İslâm’a ait olmayan kültürleri taklit edenlere cevap; inancı kuşanarak, tavizsiz duruş sergileyen şairimiz, Üstat Necip Fazıl Kısakürek’ten geliyor.

“7 Hıristiyan bir danaya ortak olmadıkça; yılbaşı falan kutlamam '',diyerek

 Hıristiyanların dini vecibesi olan noel’i, yılbaşı eğlencesi adı altında kutlayan Müslümanların cehaletini ve yaşadıkları yaman çelişkiyi gözler önüne sermektedir.

Resulullah (s.a.v) efendimiz:

“ Kim bir kavme benzerse o,onlardandır.” (Ebu Davud)

Yine bu anlamı destekleyen

 “Bizden başkasına benzeyen bizden değildir” (Tirmizi) 

Sözleriyle başka dinin mensuplarına benzeme hususunda ümmetini uyarmaktadır.

 “Ahlak ahlaka benzemedikçe kılık kılığa benzemez”( Hz. Huzeyfe’nin (r.a)

 “Kalp kalbe benzemedikçe kılık kılığa benzemez” (İbn-i Mesud (r.a) 

 Ulema, bu benzemeyi itikatta, ahlâkî duruşta, tavır ve davranışta, kültür, giyim ve kuşamda olduğunu belirtmiştir. 

Bu Hıristiyan kutlamalarına karşı da, Müslümanların takınması gereken tutumu Yüce Rabbimiz kitabında şöyle belirtir.

Sizin dininiz size, benim dinim banadır. 

(Kafirun:6)

Selam ve dua ile…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.