dclisans
  • 05.08.2009
Dilek Çiftçi

Dilek Çiftçi

Ya Rab! Affet

Şaban ayı Resullulah (s.a.v) Efendimizin ayıdır. Bu itibarla bu ayda Salâvatı Şerife’ye çokça okunmalıdır. Yine mümkün olduğu müddetçe İstiğfar, Salâvatı Şerife, İhlâsı Şerif okumalı, teheccüd ve tesbih namazları kılmalı ve hatmi enbiya yapmalıdır. 

 

 

Şaban kelimesinde beş harf vardır.

 

ŞIN; Şerefli

 

AYIN; Ulvi

 

BE: Beraat

 

ELİF: İhsan-ı İlahi

 

NUN: Nur’u İlahiye mazhar olmak.

 

BE harfi kelimenin tam ortasında olup, bu ayın ortası yani 15 gecesi Beraat gecesidir.

 

Bu gece Şaban ayının 14 ile 15 güne bağlayan gecedir. Kuranı Kerim Levhi Mahfuza bu gece indi.

 

Allah’u Teala ezelde hiçbir şey yaratmadan önce her şeyi takdir etti ve diledi.

 

Bu gece bereketli ve feyizli olmasından dolayı Kulların affolunmasına Beraat, ihsana kavuşmaları nedeniyle Rahmet, geceyi iyi değerlendiren kulların Salih kullar arasına alınmasına Berae ve sakk adı da verilir.

 

Bu gecenin beş özelliği de vardır.

 

1--- Bu gece önümüzdeki bir yıl içinde olacak her şey bu gece Meleklere bildirilir.

 

2--- Bu geceyi ibadetle geçirenlere yardımcı olması amacıyla Allah tarafından melekler gönderilir.

 

3---Bu gece bağışlanma ve af gecesidir.

 

4---Bu gece yapılan ibadetlerin sevapları çok büyüktür.

 

5—Bu gece Peygamberimiz (s.a.v) Şefaat yetkisinin tamamı verilmiştir. Bu yetkinin üçte biri Şaban’ın 14.günü, geri kalan üçte biride 15.günü verilmiştir.

 

Peygamberimiz (s.a.v) bu geceyi Hz.Aişe’ye anlatırken şöyle buyurmuştur.

 

“Bu gece Şaban ayının 15. gecesidir. Allah’u Teala bu gece Benü Kelp Kabilesinin koyunlarının tüyleri sayısınca insanları Cehennemden kurtarır. Ancak kendisine şirk koşanları, Müslümanlara karşı kin ve düşmanlık besleyenleri, akrabaları ile münasebeti kesenleri, gururlu ve kibirlileri, ana ve babasına asi olanları, içki içmeye devam edenlerin yüzüne bakmaz.”

 

İnsanların bir sene içerisindeki rizıkları, zengin veya fakir olacakları, hastalık, musibet, ecel gibi mühim hususlar bu gece içerisin de meleklere bildirilir. Nitekim Resullulah (s.a.v) Efendimiz bu geceyi ibadetle geçirmiş ve Allah’a şöyle dua etmiştir.

 

“Allahım azabından affına, gazabından rızana iltica ediyorum. Senden gelecek cezadan yine sana sığınırım. Ben seni senin kendini övdüğün gibi övemem. Sen kendini övdüğün gibisin.”

 

Peygamberimiz (s.a.v) biz ümmetine de şöyle buyurmuştur.

 

“Şaban ayının yarısı (Beraat Gecesi) gelince gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Cenabı Allah o gece güneşin batmasıyla dünya göğüne iner ve şöyle der: Benden af dileyen yok mu; affedeyim. Rızık isteyen yok mu; rızık vereyim. Şifa dileyen yok mu; şifa vereyim.”

 

Allah’u Teala bu gece anne ve babasına asi olanları, Allaha ortak koşanları, büyücüleri, başkalarına kin besleyenleri, içki düşkünleri dışında bütün kullarını bağışlar. Bu gece çokça tövbe ve dua edip, ibadet etmelidir. Unutmayalım bu gece Rahmetten mahrum kalmak gafillik olur.

 

Selam ve dua ile…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.