dclisans
  • 19.10.2012
Dilek Çiftçi

Dilek Çiftçi

Sayın Emine Erdoğan’ın korumaları bayan olmalıydı…

2012-2013 Eğitim sezonuna girmiş bulunmaktayız.

 

Bildiğiniz gibi Şanlıurfamız en kalabalık nufusu ileTürkiye genelinde 9’cu İl sıralamasında yer alıyor.

 

Bu yıl ilköğretime 51 bin öğrecinin kayıt için başvurması hasebiyle ve 600 bine yaklaşan öğrenci sayısıyla şanlıurfamız eğitimde istanbul,ankara,ve izmirden sonra 4.sırada yerini almış durumda.Yine Şanlıurfamız taşımalı eğitim sistemin de 264 taşıma merkeziyle Türkiyede 1.sırada :

 

Durum bu olunca; İstanbuldan sonra en çok atamanın yapıldığı il olma şerefi 2 bin 900 kadrolu öğretmenin atamasıyla şanlıurfamıza nasip oluyor.Diğer illere kıyasla rekor bir atama yapıldığını sölemekte fayda görüyorum.

 

Yalnız şanlıurfdaki eğitim alanındaki sorun kısmi olarak çözümlenmiş görünsede tam olarak çözümlenmiş değil.

 

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Palanın yaptığı açıklamada ;2013-2016 yılları arasında 14 bin derslik açığımızın olduğu ve bunun 6 binini bakanlığın yapmayı taahhüt ettiği ve geri kalanınıda devlet-vatandaş işbirliği,vakıflar,dernekler,özel idare aracılığıyla yapmaya çalışacağını Sayın Ahmet Pala belirtiyor. Yalnız bu sözlerin çocuklarımızın eğitimdeki geleceğine ışık tutmak adına urfanın sayılı zenginlerininde kulak arkası etmeyipte çocuklarımızın aydın geleceğine el birliği ile bir kandil yakmalarını beklediğimizi ifade etmek istiyorum.

 

Sizlerinde yakından takip ettiği gibi Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın eşi Sayın Emine Erdoğan 2012-2013 eğitim-öğretim yılının açılışını Karaköprü beldesindeki 100. Yıl ilköğretim okulundaki törene katılarak gerçekleştirdi.Sayın Emine Erdoğanın 81 il arasından Şanlıurfayı tercih etmesi elbette bir raslantı değildi. Bilakis, Sayın Başbakanın urfa’ya ve urfalı’ya olan ilgi ve alakasını yansımasıydı.

 

Yine bu tören de Emine Erdoğan başta olmak üzere ,Bakan Faruk Çelik, Vali Celalettin Güvenç ,İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala konuşma yaptılar.

 

Sayın Emine Erdoğan eğitim-öğretim ,fatih projesi,6 yaş eğitim yaşının avrupa birliğine mensup ülkelerle uyumunu ,Kuran-ı Kerim,siyeri nebi,kürtçe başta olmak üzere farklı dilleri seçmeli ders olarak AKP hükümetinin sunduğunu ve eğitim tarihinde bütçeden ayrılan payın ilk kez 2012 de % 425 oranında 39 milyar liraya yükseldiğini sayın Erdoğan belirtti.

 

Çalışma Bakanı Faruk Çelik ise birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

 

İl Milli Eğitim müdürü Ahmet Pala:

 

İlk emir OKU!Okumak sadece kitap okumak değildir.Kainatı da okumaktır sözleriyle başlayıp Şanlıurfadaki eğitimi ve eksiklikleri dile getirdi.

 

Yalnız samimiyetini sözlerine en güzel şekilde yansıtarak içtenliğiyle ayna tutan tabiri caizse bam teline basan şahsım adına Vali bey oldu ki yaptığı konuşmayı siz değerli okuyucularıma kısmi olarak aktarıyorum.

 

“Sevgili öğrenciler,sevgili çocuklarım.Sizler için buradayız.Sizlere hizmeti ibadet sayıyoruz.Sizlerin yüzünün gülmesi bizlerin enbüyük mutluluğudur.İnşaallah sizler okuyacak büyük adamlar olacaksınız.

 

Çevremiz için,İnsanlık için,Urfamız için,Türkiye için büyük adamlar olacaksınız.Sizler şiddet kültürüne hayır diyeceksiniz.Sizler barış için yaşayacak,Sizler ilim için yaşayacak,Sizler kardeşlik için yaşayacaksınız.Bundan eminimki sizlerin yaşadığı Türkiye arzuladığımız gibi dünyaya lider bir ülke olacaktır.Sizlerin yaşadığı ülkede kardeşler kardeşi öldürmeyecek.Hergün gündeme ölüm haberleri düşmeyecek.Sizlerin Türkiyesi şampiyon sporcuların,büyük adamların çıktığı,yüksek rakamlarda ihracatın olduğu,dünyanın lider bir ülkesi olacaktır. Bizler bu yola ömrümüzü koyduk. Başta Başbakanımız,Bakanlarımız ve daha nicelerimiz… İnşaallah sizlerde başaracak ve bunu taclandıracaksınız. Bizler gaz lambalarının altında okuduk. Bizler kitap bulamadık. Bizler kalem bulamadık. Bu kadar yaptık. Bizlere söz verin bakalım sizler çok daha iyisini yapacaksınız değil mi? (Evet…Evet…nidaları halan kulaklarımda çınlıyor) (Bir baba şefkatiyle) Gözünüzden öpüyorum yavrularımmm … sözleriyle konuşmasını sonlandırmıştı sayın valimiz. Yalnız bu samimiyetin taştığı gönülden gelen o ses frekansındaki içtenlik karşısında duygulandığımı belirtmeliyim. Ağzınıza sağlık Sayın Valim. Siz siz olun, hangi mevki ve makamda olursanız olun halka olan samimiyetinizden ve içtenliğinizden asla ödün vermeyin. Resulullah (s.a.v) Efendimiz: “Alahım ümmetimin işlerini yürütmek için amir durumunda olupta zorluk çıkaranlara sende zorluk göster.Her kim ümmetimin herhangi bir sorumluluk görevini yüklenirde,onlara rıfk (yumuşaklıkla) ile davranırsa sende onlara karşı rıfk ile davran.”(Müslim) Allah’ta size rıfk ile davransın.(Amin)

 

Sayın Emine Erdoğanın katılımıyla gerçekleşen tören de gerek Sayın Erdoğanın,Sayın Bakanımızın,Sayın Valimizin ve İl Milli Eğitim Müdürümüzün güzel konuşmalarına , çocukların ve velilerin Emine Erdoğana olan sevgi seline şahit olduk.Yalnız şahit olduğumuz bir konu daha varki oda korumaların yoruma şayan olmasıydı. Emine Erdoğan’ı çevreleyen etten bir koruma duvarı vardı. Emine Erdoğana ulaşmak ve konuşmak isteyenler de beylerden ziyade,haliyle bayanlar olacaktı ve öyle de oldu. Korumalar Emine Erdoğan’ı koruyordu korumasına ama bayanlarda değmemek ve çarpışmamak için korumalardan kendini korumaya çalışıyor ve korumaların yol açarken ki sert tutumları sayesinde de buda pek mümkün olmuyordu. Emine Erdoğanı görmeye gelen bayanlar için rahatsız edici bir durumdu bu. Korumalar karşılarında sadece Emine Erdoğan’a değil de, bayanlardan oluşan bir topluluğa da iştirak ettiklerini ve bayan olma hasebiyle nezaket çerçevesinde bir tutum sergilemelerini beklerdik. Başbakanımızdan bu hassasiyeti bizzat gördük.Yanılmıyorsam Urfa Mitingiydi. Miting konuşmasını yarıda kesip miting meydanına buna benzer bir konudan dolayı müdahalesi sözkonusu olmuştu. Fikrimce Sayın Emine Erdoğan’ın yakın korumaları bayan olmalıydı. Yakın korumaların beylerden değilde,bir bayan yerine birçok bayandan oluşması bu tür sorunu kolaylıkla çözecek ve buna benzer rahatsızlıkların da önüne geçecektir.

 

Selam ve Dua ile...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.