dclisans
  • 06.12.2013
Dilek Çiftçi

Dilek Çiftçi

Şanlıurfa'da seçim startı verildi...

Türkiye genelinde yerel seçimler için start verildi. Tüm partiler Belediye Başkan Adaylarını açıklamaya başladı. Yalnız Urfa’da siyasetin nabzı daha farklıydı. Hepimizin aklında bir soru; Ak Parti iki dönemdir, Şanlıurfa’ya Belediye Başkanlığı yapan Fakıbabayla yola devam edecek mi;yoksa etmeyecek miydi? Şanlıurfalılar 3.dönem de Başbakanın tabiriyle bir ustalık dönemi Fakıbabayla görecek mi;yoksa görmeyecek miydi? Bu sebeple gözler Urfa Büyükşehir Belediyesindeydi. AK Partinin Şanlıurfa’da %70 oy potansiyelini hesapladığımızda, Urfa’da siyaset; iktidar partisinin adayı üzerinde yoğunlaşması anlamına geliyordu. Hepimizin Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı kim olacak yönündeki düşüncelerimiz ve hatta aday isimlerimiz bile vardı. Fakı baba’mı? Yoksa diğer adaylar mı?Birde ortada mekik dokuduğumuz bir muamma vardı. Vali bey aday olacak mı;yoksa olmayacak mıydı? Bu söylenti Urfa için büyük bir önem arz ediyordu. Nitekim vali beyin İstifasıyla netleşen aday adaylık Urfa kamuoyunda Büyükşehir Belediye Adayının belirlemesinde büyük bir rol çizmişti. Bazı kesimler tarafından sessiz bekleyiş biranda vali beyin istifasıyla yerini sloganlara terk etmişti. Yalnız son söz Sayın Başbakanındı.Beklenen açıklamayla her şey netleşti. Sonuç itibariyle bu seçimlerde, siyasi arenada hizmet yarışında değişim ve dönüşüm kararıyla; 2014 yerel seçimlerde Şanlıurfa Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Urfa Valisi Sayın Celalettin Güvenç oldu.

 

Gelelim Şanlıurfa kamuoyuna “ Urfalıyı; Urfalı yönetsin mi?”

 

Bu soruya mevcut Belediye Başkanımız Fakıbaba cevapladı.

 

“Önemli olan Belediye Başkanının yapacağı hizmettir. Kahramanmaraşlı olup, olmaması önemli değildir.”anlamındaki sözlerle çok olumlu bir porte çizen Fakıbaba usta ve uzlaşmacı bir siyasetçi olduğunu kanıtlamış ve bu hareketiyle de takdir toplamıştır. Buna binaen Sayın Başbakanımızın Vali beyin aday olarak açıklamasıyla o bulunduğu zor durumda bile aklıselim bir tavır ve olgunlukla kabullenip, birlik ve beraberlik mesajları vermesi takdire şayandır.Sayın Fakıbaba ‘yı tebrik ediyor ve Urfaya verdiği hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz.Kendisi Urfaya ve Urfalıya emek vermiş;hizmet getirmiştir.Şimdide bu hizmet sancağını vali beye teslim etmiştir.

 

Gelelim Adayımız Vali Bey’e…

 

Vali beyin şu söylemleri dikkat çekiciydi.“Ben Ankara’dan seçilmedim. Urfa’dan seçildim.”

 

Vali beyin bu sözlerinden muzdarip olduğu bir durum söz konusuydu… Vali bey bu sözle çok şey söylüyordu aslında ve şunu demeye getiriyordu. "Siz Urfa’lı Vatandaşlarımız; beni Ankara’yla tanımadınız.2 buçuk yıldır sizlerle iç içeyim ve bu kadim şehre hizmet vermekteyim. Maraşlı olduğum bildiğiniz halde bağrınıza bastınız. Sizden gördüğüm samimiyet karşılığında canu gönülle peygamberler şehrinde hizmete talip oldum.Bugünde aynı inancı ve samimiyeti sizlerden bekliyorum. Kısacası; beni adaylıkla tanımadınız, Ankara’yla da tanımadınız.Bu da hakikatin diğer bir yüzü.Hani vali beyde haksız değil...

 

Amaç ve gaye madem halka hizmetse; hizmet için Urfalı olmak gerekir mi? Kanımca hayır.Bizler Urfalılar olarak Şanlıurfanın fiziki anlamda Büyükşehir potansiyeline erişmesini istiyorsak,buda ancak ve ancak hizmet misyonunu layıkıyla yerine getirmekle olur. Buna binaen Urfa’nın sorunlarına vakıf olan vali beyinde vizyonu ve misyonuyla bu görevini layıkıyla yerine getireceği kanaatini taşıyoruz.

 

Şanlıurfa Büyükşehir Adayı Vali Celalettin Güvence Yerel Seçimlerde başarılar diliyoruz.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.