lisans koleji sol
lisans koleji
  • 14.05.2013
Dilek Çiftçi

Dilek Çiftçi

Regaip gecesinin fazileti…

Recep ayının ilk Cuma gecesine “ Regaib gecesi”adı verilir. Regâib, Arapça bir kelime olup“Kendisine rağbet edilen, arzulanan ve taleb edilen” anlamına gelir.

 

Rahman olan Allah bu gecenin hürmetine mümin kullarına birçok ikramlarda ve ihsanlarda bulunur. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua kabul olur. Özellikle şu beş gecede yapılan dualar geri çevrilmez. “Regaip gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.) [İbn-i Asâkir] 

 

Namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Nitekim namaz şeytanın yüzünü kızartır. Zekât ve sadaka onun belini kırar. Yine bu ayda bol bol  ihlas’ı şerif ve sıkça Kur’an okunmalıdır..Hz.Aişe: “İçinde Kur’an okunan ev,gök ehline,yerden yıldız gözüktüğü gibi görünür.”diye buyurmuştur.

 

Şairin dediği gibi:

 

Koy bir kenara nefsini dinlendir. Birazda kendini Allah’a beğendir.

 

İşte bu ay kendimiz Rabbimize beğendirmek için büyük bir fırsattır.:

 

 "Receb-i Şerîf'in  1.gününde oruç tutmak 3 senelik, 2 günü oruçlu olmak 2 senelik ve yine 3. günü oruçlu bulunmak 1senelik küçük günahlara kefaret olur. Bunlardan sonra her günü bir aylık küçük günahların af ve mağfiretine vesile olur." buyuruyorlar. (Camiu-s sağir) 

 

Allah yaptıklarımızı hakkıyla görendir.

 

Peygamber Efendimiz (s.a.v)' , Ramazan ayından sonra en çok oruç tuttuğu ay Recep ayıdır.

 

Bir yaşlı zat :”Ya Resulullah !(s.a.v) Ben recep ayının hepsini tutamam ”deyince, “Sen Recep ayının 1. Sonra  15. ve sonuncu günlerini tut,hepsini tutmuş gibi olursun.Çünkü hasene on katı ile yazılır.Amma sakın Cuma gecesinden (Regaip Gecesi) gafil olma” buyurdular.

 

Yine bir hadislerinde: “Cennette bir nehir vardır. Ona Recep denir. Sütten beyaz baldan tatlıdır. Recep ayında bir gün oruç tutana Allah’u Teâlâ (c.c) kıyamet günü o nehirden su verir.”demiştir.

 

Resulullah (s.a.v) bu ay içinde nasıl dua etmemiz gerektiğini şu duayla işaret etmiştir.

 

“Ya Rabbi, Recep ve Şaban’ı bize mübarek eyle ve bizi Ramazan’a ulaştır.

 

Bu ayda sevapların bol olması nedeniyle “Recebül esabb” denmiştir. Sabbe, Arapçada “ dökmek” demektir. Receb-ül esabb ise Allah'ın rahmetini, ikramını, ihsanını, lütfünü kulun üzerine sağanak sağanak döküp yağdırmasıdır.

 

 • Recep ayında edilen dualar kabul edilir, günahlar affedilir. Bu ayda günah işleyenin cezası da kat kat olur. Bundan dolayıdır ki bu aya hürmeten kendimize çeki düzen vermemiz gerekir.

 

• Recep ayı büyük bir aydır. Bu ayda hasenatta kat kattır. “Recep ayında bir gün oruç tutana, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. 7 gün oruç tutana, Cehennem kapıları kapanır. 8 gün oruç tutana Cennetin 8 kapısı açılır. On gün oruç tutana, Allah istediğini verir. 15 gün oruç tutana, bir münadi, "Geçmiş günahların affoldu" denilir.

 

Recep ayı “Tohum ekme” , Şa'ban ayı “Sulama” , Ramazan ayı da “Hasad” ayıdır, Demek ki Recep ayı, bizi Ramazan ayına hazırlayan mevsimin ilk adımıdır. Peygamberimiz (s.a.v) buyurdular ki: “RECEP Allah’ın ayıdır. ŞABAN Benim ayım, RAMAZANDA Ümmetimin ayıdır.

 

Mevlana’nı dediği gibi: “Sen değerinle ve düşüncenle, iki âleme bedelsin. Ama ne yapayım ki kendi değerini bilmiyorsun”.

 

Rahman’ın “Eşrefi mahlûkat” (yaratılanların en şereflisi) dediği bizler bu mübarek ayla değerimize değer katalım. Yaptıklarımızı da Allah için yapalım. İbadetlerimize riya, gösteriş bulaşmadan katıksız olarak tam bir ihlâsla Rabbe el pençe divan duralım.

 

Sevban (r.a) anlatıyor.

 

Resulullah (s.a.v) yürüyorduk. Bir kabristana uğradık. Orada Allah Resulü (s.a.v) biraz durdu ve şiddetli bir şekilde ağlayıp bana dönerek şöyle dedi.

 

Ey Sevban! Burada yatanlar azap görmekte idiler. Allah’a dua ettiğimde azaplarını hafifletti. Ey Sevban! Eğer bunlar Recep ayında 1 gün oruç tutsalar ve onun bir gecesini ihya etselerdi (Regaip Gecesi),kabirlerinde azap görmeyeceklerdi.

 

Ey Allahın Resulü (s.a.v)! Bir günün ve bir gecenin ihya edilmesi ile mi onlardan bu kabir azabı önlenecekti?

 

Evet, Ey Sevban. Beni hak Peygamber olarak gönderen Allah’a yemin ederim ki, kadın, erkek herhangi Müslüman, Recep ayında 1 gün oruç tutar ve bir gecesini Allah rızası için ihya eder, sırf bunu Allah rızası için yaparsa,Allah gündüzü oruçlu,gecesi kıyamlı geçen bir senelik ibadet ihsan eder.

 

Her iyiliğin sevabı başka vakitte on ise Receb’i Şerifte yüzü geçer. Bir misal verecek olursak:

 

“Recep-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Recebin hepsini tutmuş gibi se Şu beş gecede yapılan duâ geri çevrilmez. Regaib gecesi, Şabanın 15. gecesi, Cuma, Ramazan bayramı ve Kurban bayramı gecesi.) [İbn-i Asâkir] 

 

Şaban ayında üç yüzü, Mübarek Ramazan ayında ise binlere, kadir gecesinde ise otuz binleri aşar. Rahman olan Allah bu aylarda Rahman sıfatı, kulları üzerine tecelli eder.

 

Bundan dolayıdır ki bu ayda oruç, sadaka, tövbe ve iyilik gibi amellere ağırlık verilmelidir. Peygamberimiz (s.a.v) "Recep ayı Allah'ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır." diye buyurmuştur. Bizde o Habibin ümmeti olarak bu ayları hakkıyla ihya etme çabası içinde olalım inşallah. Eğer biz kendimizi hak ile meşgul etmezsek, vesvese verene mağlup olur da dünya ve ahret hayatımızı kaybederiz. “ insanı ateş değil, kendi gafleti yakar.” Sağanak sağanak üzerimize mükâfatın ve Rahmetin yağdığı Recep ayını hakkıyla idrak etmemiz temennisiyle, Regaip kandiliniz mübarek olsun.

 

Selam ve dua ile…MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.