dclisans
  • 07.09.2010
Dilek Çiftçi

Dilek Çiftçi

Referandumla sandıktan AK Parti çıkacak değil…

Referandum Paketini Meclise sunan Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyib Erdoğan olunca, İktidar Partisine Muhalefet olan Partiler Referanduma Hayır desteği vermişlerdir. Nitekim seçmenlerinden de aynı desteği bekleyen muhalefet kanadı Referanduma Evet dememelerine gerekçe olarak ta anayasada değişikliğin de “dokunulmaz maddelerin değişikliğinin önünün açılacağını” ifade etmişlerdir.

Yalnız Muhalefet kanadının gözden kaçırdığı ve yahut halkın göz önüne sunmayı tercih etmedikleri bir durum ortada söz konusudur.

Nitekim Türkiye'de ilk defa Referanduma gitmiyor. 1960 Anayasasının kabulü sırasında da Referanduma başvurulmuş, Referanduma katılan seçmenlerin % 62'si evet, % 38'i hayır şeklinde oy kullanılmış, Kurucu Meclis'in hazırladığı Anayasayı kabul edilmiştir.

Bu Referandumun üzerinden tam 50 yıl geçmiş ve dokunulmaz maddelerin değişikliği söz konusu bile olmamıştır. Bundan sonra da değişmesi söz konusu değildir.

Zaten değişecek maddeler de belli, Halkın hangi maddelere Evet diyeceği de bellidir.

Düşünün ki Kanunların halkın referandumuna sunulması usulü ABD ve İsviçre'de temel bir prensip olarak kabul edilmiştir.

Ülkemiz de ise muhalefet kanadı Referanduma Evet dememek için türlü türlü senaryolar üreterek halkı bir çıkmaza sürüklüyor. Durum bu olunca Ak Partiyi sevmeyenler. Biz Ak partiye oy vermeyiz diyorlar. Yalnız bu AK PARTİ, CHP, MHP, DYP meselesi değil ki. Bu halkın meselesidir. Burada Ak Partiye de oy vermiyoruz. Anayasa değişikliği için yani kendi menfaatlerimizin güvence altına alınması için oy kullanıyoruz. Bizlerin ve çocuklarımızın geleceği için Referanduma Evet diyoruz.

 

Başbakan Recep Tayip Erdoğan Referanduma Evet derken Ak Partinin menfaati için değil T.C Başbakanı olarak Halkının refahı ve geleceği için Evet demektedir.

 

Bizler Referandumla seçim arasındaki farkı bilmek zorundayız. Çünkü Referandumla partiler arası bir seçime gitmiyoruz. Başbakan, Milletvekili yâda bir Belediye Başkanı seçmiyoruz. Referanduma Evet demekle, Sandıktan da Ak Parti ve ya CHP, MHP, DTP de çıkacak da değil ki gidip herkes kendi partisini dinlesin ve ona göre oy versin.

Gerçek şu ki Ak Partiyi veya Ak Partinin Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan’ı sevin ve yahut sevmeyin sırf sizden veya partinizden değil diye her yaptığına yanlıştır demek doğru bir bakış açısı olmaz.

“Sırf partim Referanduma Hayır dedi diye bende hayır diyeceğim” mantığı da doğru bir mantık değildir. Doğru insan doğru karara destek verir.

Hem Değişikliğe gidilmesi öne sürülen 26 maddenin ne olduğu, ne tür değişiklikler ve eklemeler yapılacağı kitapçık olarak da halkımıza sunulmuştur. Durum bu olunca madde belli, eklenmesi veya değişmesi öngörülenler belli. Hayır dememiz için de bir sebep yok. Çünkü bu maddeler de yapılacak değişiklik halkın menfaatini kapsıyor. Mevzu halk olunca partilerin menfaati değil, halkın menfaati söz konusu olur. Durum bu olunca Muhalefet kanadının da halkın menfaatini gözetmek için Referanduma Evet desteğini vermesi gerekir.

Başbakanın ve AK Partinin referanduma öncülük edip evet demesi, halkın menfaati için doğru bir karar olduğundan dolayıdır.

Bize düşen doğruya nerede görürsek sahip çıkmaktır. Doğruyu söyleyen bizden değil diye yüz çevirmek olmaz. Halkın refahı ve menfaatinin söz konusu olduğu yerde Hayır diyen A parti veya B partisinin sözüne itibar edilmez. Bu mesele partilerin değil halkın meselesi olduğu unutulmamalıdır. Birde şöyle düşünün Referanduma evet diyerek anayasa değişikliğinde halk olarak söz sahibi olmanın neresi kötü. Referanduma Evet demekle Anayasadaki 12 Eylül darbesinin izleri silinecek.

Ola ki Halk Referanduma Evet derse açılım gerçekleşecek ve Türk-Kürt sorunu kalmayacak. O zaman DTP ve MHP için savunacak bir kavram da olmayacak.

Birde başörtü sorununu biz çözeceğiz diyerek çarşafa rozet takan bir CHP var. Yine o CHP den ne idüğü belirsiz bir Belediye Başkanı yaptırdığı afişler de

“Müslüman kadının rahibe gibi giyinmesi için Evet” demiş.

Bu ne alaycı ve aşağılayıcı bir ifadedir.

Sen kimsin ki, hem Müslüman kadının başörtüsüyle hem de Hıristiyan kadının rahibe kıyafetiyle alay edeceksin. Mensup olduğumuz İslam inancı “Sizin dininiz size, benim dinim banadır” Ayeti Celilesi ile diğer dinlere mensup insanların inancına saygı duymayı bize öğretmiştir.

Basit insanlar gibi Alay etmek ve aşağılamayı değil. Bu zihniyeti taşıyanlar Referanduma Hayır derken ne kadar doğru bir bakış açısı sergiler.

Zaten bu tutum ve zihniyet körü körüne partisinin fikirlerine bağlanmayıp yanlışları görüp analiz edebilen ve sağduyusunu yitirmemiş kişilerin CHP safların da olmalarına rağmen tepki göstermelerine sebep olmuştur.

Evet, bizler Müslüman bir milletiz. Başörtüsüyle uğraşılmasına da karşıyız. Açık bir bayana “Sen niye kapalı değilsin” diyenlere de karşıyız. Bizler insanların Hür iradelerine baskı yapılmasına karşıyız.

İşte bunun için Referanduma Evet.

Başörtü mağdurluğunun bitmesi ve Müslüman kadının Başörtüsünün hiçbir partinin basamağı olmaması için Evet.

Bütün dinlerin kendi inancını özgür bir şekilde yaşaması için Evet.

Darbeci ve baskıcı tutumun izlerini anayasadan silmek ve demokratik bir yapıya kavuşturmak için Evet.

Muhalefet kanadı “Eğer diyorsanız ki Halkımızın refahı her şeyden hatta bizim partilerimizin menfaatinden önce gelir”.O zaman gelin sizde “Referanduma Evet” deyin. Yok, Hayır diyorsanız sizler Samimi değilsiniz. Yine Sizler halkın sorunlarına çözüm bulmak için değil çözülmesini istemediğiniz konuları gelecek seçimlerde basamak olarak kullanıp, Halkın vicdanını sömürmek ve iktidar koltuğuna oturmak için Hayır diyorsunuz.

Yok, biz halkımızın geleceğini düşünüyoruz diyorsanız Referanduma Evet desteğini verin ve İktidar partisiyle bir araya gelip çözümsüz olan konularda çözüm üretin ki bizde samimiyetinize inanalım.

Ama yapamazsınız çünkü sizde o samimiyet yok. Sizler halkın menfaatini değil, kendi partinizin menfaatleri için referanduma Hayır diyorsunuz.

Siz nasıl kendi partilerinizin menfaatinizi düşünüyorsanız, bu halk da size gerek duymadan kendi menfaatini korumasını, kollamasını, gözetmesini bilir.

Evet, Halkın menfaati, geleceği ve refahı için Referanduma EVET.

 

 

 

 

Selametle kalın…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.