lisans koleji sol
lisans koleji
  • 30.12.2013
Dilek Çiftçi

Dilek Çiftçi

Noel Müslümanları...

Hıristiyanlara ait Noel gecesi bizde “ Yeni Yıl” ve yahut “Yılbaşı”olarak bilinmekte ve Hıristiyan olmayan toplumlarda ve bölgelerde bu adet ve gelenekler “Yılbaşı Kutlamaları” adı altında yayılmaktadır.

 

 Bizce yılbaşı ama Hıristiyanlarca Noel diye kutlanılan günün anlamı nedir?

 

Noel, her yıl (25 Aralık) tarihinde Hz. İsa’nın doğumunun kutlanıldığı Hıristiyan bayramı. AyrıcaDoğuş BayramıKutsal Doğuş veya Milât Yortusu olarak da bilinir. Noel, her yıl dünyadaki Hıristiyanların çoğunluğu tarafından (25 Aralık)'ta kutlanır. Kutlamalar (24 Aralık)'ta Noel arifesiylebaşlar ve bazı ülkelerde (26 Aralık) akşamına kadar devam eder. Hıristiyanların çoğunlukta olduğu ülkelerde pratik olarak Noel tatili yılbaşı tatiliyle birleştirilir. Aslında Noel Baba efsanesinin altında Avrupa Pagan geleneği ve Hıristiyanlık vardır. Noel, Hıristiyanlık ve batı kültürünün dünyada yaygın olmasından dolayı dünya kültürünü oldukça etkilemiştir

 

Gelelim bize.

 

Peki, Yılbaşı kutlanabilir mi, kutlanamaz mı?

 

Yeni yılı karşılamaya karşı değilim. Ama bir Hıristiyan gibi karşılamaya karşıyım.

 

Biz Noel’i kutlamıyoruz. Yeni bir yılı kutluyoruz diyenlerimiz olabilir. Yalnız, ikisi de aynı şey değil mi? Bu yılbaşı gecesi içinde Noel baba ve onun ren geyikleri, süslenen çam ağaçları, başrolde sofralarda hindi yemekleri yok mu? Yahut çam ağacının süslenmediği bir yılbaşı gördünüz mü? Mademki yeni bir yıla giriyoruz, çam ağacı süslemenin, menülü hindinin anlamı ne… Doğru ya Noel kutlamıyorduk, yeni bir yıl kutluyorduk değil mi? Peki, neden Hıristiyanlar gibi kutluyoruz, hiç düşündünüz mü?

 

Hıristiyan geleneği olan yılbaşı kutlamalarını toptan din dışı sayıp, kötüleyelim mi?

 

Bize ait olmayan bir inancı kötülemek, yermek ne haddimize… Hıristiyan’ım diyen herkes yılbaşını kutlayıp, inancını yerine getirebilir. Buna da saygı duymak gerekir.

 

Yalnız  “Ben Müslüman’ım” diyenlere ne oluyor anlamış değilim.

 

Kafir’un süresin de ki

 

“Sizin dininiz size, benim dinim banadır.”diyor, Ayeti Celile.

 

Yeni yıl adı altında, çam ağacı süslüyor, yemekte hindi yiyor, yanında içki içiyor, kendi dininin emirlerini çiğneyip, Hıristiyan geleneğini yerine getiriyor, yeri gelince de ben “(Elhamdülillah) Müslüman’ım” diyor;  bu nasıl bir Müslümanlıktır diye sormaz mılar insana.

 

“Kim bir kavme benzerse o onlardandır.”(Hadis-i Şerif)

 

Siz, Ramazan Bayramımızı kutlayan bir Hıristiyan halkı yahut ülkesi gördünüz mü?

 

Mademki Müslüman’ım diyorsun ve mademki yeni bir yılı karşılıyorsun, bir Müslüman gibi karşıla.

 

İnsanlar sevdikleriyle oturup sohbet eder, güler eğlenirse İslam adına bunda ne sakınca olabilir ki. Yeter ki bir Müslüman’a yaraşır ve yakışır şekilde olsun.
 Bir Müslüman olarak kendimizi hesaba çekip, yanlışlarımızı görüp onları düzeltecek yönde kararlar alma dönemi olarak da bu geceyi değerlendirebiliriz. Yine bu gece ibadet ederek, geride bıraktığımız yıl içinde işlediğimiz günahlar için tövbe edebiliriz. Hiç olmasa birkaç dakika geçtiğimiz yılda neler yaptığımızı, hayatımızda Allah’ın bizden istedikleri konusunda ne kadar geride olduğumuzu, dünyevi ve uhrevi boyutta, gelecek yılda kendimizi nasıl geliştirebileceğimizi düşünüp küçük bir muhasebe yapabiliriz. Hayatımızla ilgili önemli kararlara imza atmak, o geceyi bizler için daha hayırlı hale getirmez mi?
Öyleyse yılbaşı gecelerini dinimize uygun geçirmemiz, hatta gelecek yıl için önemli kararların alındığı hayırlı zamanlar haline getirebilmemiz dileğiyle…
Hepimize Allah yolunu hatırlatacak, hayırlı bir yıl dilerim.”(Âmin)

 

Selam ve dua ile…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.