lisans koleji sol
lisans koleji
  • 30.08.2010
Dilek Çiftçi

Dilek Çiftçi

Kıssadan hisse (insanlık öldü mü) ?

Hz. Ömer arkadaşlarıyla sohbet ederken, huzura üç genç girer. Derler ki : -"Ey halife, bu aramazdaki arkadaş bizim babamızı öldürdü. 
Ne gerekiyorsa lütfen yerine getirin."
 Bu söz üzerine Hz. Ömer suçlanan gence dönerek : 
- Söyledikleri doğru mu? diye sorar, Suçlanan genç der ki : 
-Evet doğru. Bu söz üzerine Hz. Ömer anlat bakalım nasıl oldu diye sorar: 
Bunun üzerine genç anlatmaya başlar, der ki : 
-"Ben bulunduğum kasabada hali vakti yerinde olan bir insanim ailemle beraber gezmeye çıktık, kader bizi arkadaşların bulunduğu yere getirdi. Affedersiniz hayvanlarımın arasında bir güzel atım var ki dönen bir defa daha bakıyor, hayvana ne yaptıysam bu arkadaşların bahçesinden meyve koparmasına engel olamadım, arkadaşların babası içerden hışımla çıktı atıma bir taş attı atım oracıkta öldü. Nefsime bu durum ağır geldi, ben de bir taş attım, babası öldü. Kaçmak istedim fakat arkadaşlar beni yakaladı, durum bundan ibaret" dedi. Bu söz üzerine Hz. Ömer 
-"Söyleyecek bir şey yok, bu suçun cezası idam. Madem suçunu da kabul ettin" dedi. 
Bu sözden sonra delikanlı söz alarak 
-"Efendim bir özrüm var" diyerek konuşmaya başladı 
- "Ben memleketinde zengin bir insanim, babam rahmetli olmadan bana epey servet bıraktı. Gelirken kardeşim küçük olduğu için saklamak zorunda kaldım. Şimdi siz bu cezayı infaz ederseniz yetimin hakkini zayi ettiğiniz için Allah(c.c) indinde sorumlu olursunuz, bana üç gün izin verirseniz ben emaneti kardeşime teslim eder gelirim, bu üç gün içinde yerime birini bulurum" der. 
Hz. Ömer dayanamaz der ki : 
-"Bu topluluğa yabanca birisin, senin yerine kim kalır ki?" Sözün burasında genç adam ortama bir göz atar, der ki: 
- "Bu zat benim yerime kalır." O zat Hz. Peygamber Efendimizin (sav) en iyi arkadaşlarından daha yaşarken cennetle müjdelenen Amr Ibni As' dan başkası değildir. Hz. Ömer Amr'a dönerek, 
- "Ey Amr, delikanlıyı duydun" der. O yüce sahabe 
-"Evet, ben kefilim" der ve genç adam serbest bırakılır. 
Üçüncü günün sonunda vakit dolmak üzere ama gençten bir haber yoktur. Medine'nin ileri gelenleri Hz. Ömer’e çıkarak gencin gelmeyeceği, dolayısıyla Amr Ibni As'a verilecek idam yerine maktulun diyetini vermeyi teklif ederler, fakat gençler razı olmaz ve babamızın kani yerde kalsın istemiyoruz derler. Hz. Ömer kendinden beklenen cevabi verir ve der ki : 
"Bu kefil babam olsa fark etmez cezayı infaz ederim." 
Hz Amr Ibni As ise tam bir teslimiyet içerisinde der ki : 
-"Ben de sözümün arkasındayım." Bu arada kalabalıkta bir dalgalanma olur ve insanların arasından genç görünür. Hz. Ömer gence dönerek derki “evladım gelmeme gibi önemli bir nedenin vardı neden geldin?" Genç vakurla başını kaldırır ve (günümüz insani için pek de önemli olmayan) 
"AHDE VEFASIZLIK ETTİ" demeyesiniz diye geldim der. 
Hz. Ömer başını bu defa çevirir ve Amr Ibni As'a der ki : 
-"Ey Amr, sen bu delikanlıyı tanımıyorsun nasıl oldu onun yerine kefil oldun". Amr Ibni As vakurla kanımızı donduracak bir cevap verir, 
-"Bu kadar insanin içerisinden beni seçti. 
"İNSANLIK ÖLDÜ "dedirtmemek için kabul ettim" der. 
Gençler de bu durum karşısında, 
-"Biz bu davadan vazgeçiyoruz." Derler.
Bu sözün üzerine Hz. Ömer : 
-"Ne oldu, biraz evvel babamızın kani yerde kalmasın diyordunuz. Ne oldu da vazgeçiyorsunuz?"der. 
Gençlerin cevabi da dehşetlidir : 
-"MERHAMETLİ iNSAN KALMADI" DEMEYESİNİZ DİYE...

Selam ve dua ile…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.