lisans koleji sol
lisans koleji
  • 14.09.2009
Dilek Çiftçi

Dilek Çiftçi

“Kadir Gecesi”

Allah (c.c) katındaki en sevimli ibadet Kadir Gecesi'nde yapılan ibadettir.
Bir Kutsi Hadiste şöyle buyrulmuştur “Kim Ramazan’ın yirmi yedinci gecesini sabaha kadar ibadet ile geçirirse, bu benim nezdim de bütün Ramazan geceleri yapılan gece ibadetinin hepsinden daha sevimlidir.” (İmam-ı Gazali)
 Kadir Gecesi'ni ihya eden kimseye cennet kapıları açılır.
“Kim iki rekât namaz kılıp istiğfar ederek Kadir Gecesi'ni ibadet ile geçirirse Allah (c.c) tarafından bütün günahları bağışlanır. Allah’ın rahmetine gömülür. Cebrail (as), kendisini kanadı ile okşar. Cebrail'in (as) kanadı ile okşadığı kimse cennete girer.” (İmam-ı Gazali)
Kadir Gecesi üç kez “La ilahe illallah” diyeni Allah-ü Teala bağışlar. Birincisinde affeder. İkincisinde cehennemden kurtarır. Üçüncüsünde de cennete girdirir. (İbn-i Kesir)
Ramazan ayının son günü olduğunda; Allah-ü Teâlâ o gün, Ramazan ayının ilk gününden, o güne gelinceye dek, ne kadar kimseyi cehennemden azad etmiş ise, o kadar kimseyi cehennemden azad eder.(Gunye)
 “Kadir Gecesini, kim sevabına inanıp onu kazanmak ümidiyle ihya ederse, geçmiş günahları affedilir.” (Buhari, Müslim, Tirmizi) 

 

Kadir gecesinin alametleri,

 

 •    “Kadir Gece’sinin emaresi onun parlak ve saf bir gece olmasıdır. 
“Kadir Gecesi açık olur, sıcak ve soğuk değildir. Bulut yoktur. Yağmur ve rüzgâr yoktur. O gecenin sabahının alameti güneşin şuasız doğmasıdır.” (Taberani)
O gecede ay dolunay şeklindedir, durgundur.
Hava ne sıcak, ne soğuktur.
Sabaha karşı hiçbir yıldız kayması olmaz. 
Ertesi sabah güneşin dosdoğru çıkması ve dolunay halindeki ay şuaları gibi olur.” 
•    Kadir Gecesi köpek uluması duyulmaz. (Gunyet'üt Talibin)
•    Kadir Gecesi'nin sabahında güneş doğduğu zaman, biraz donuk doğar şuasız bir tepsi gibi çıkar. (Gunyet'üt Talibin)

 

Kadir gecesini nasıl ihya etmeliyiz?
•    Efendimiz (S.A.V) Hz. Aişe validemize Kadir Gecesi'nde şu duayı yapmalarını tavsiye buyurdular: 
”Allahümme inneke afüvvün,kerimun tühibbul afva vağfü anna”
“Ey Rabbim! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, ben günahkâr kulunu da affet!” (Dehlevî)

 

 • Kadir gecesinde, bir kere Kadir suresini okumak, başka zamanda Kur'ân-ı Kerimi hatim etmekten daha sevaptır. (Tefsir-i Mugni) 
• Kadir gecesinde bir tespih (Sübhanellah), bir tahmid (Elhamdülillah), bir tehlil (Allahü Ekber) söylemek 700 bin tesbîh, tahmid ve tehlilden kıymetlidir. Bu gece koyun sağımı müddeti kadar (az bir zaman) namaz kılmak, ibadet etmek, bir ay bütün geceleri sabaha kadar ibadetle geçirmekten daha kıymetlidir. (Tefsir-i Mugni) 

 

Kadir Gecesi'nde Cebrail (as) mü'minlerle musafaha eder
Melekler o gece sabaha kadar erkek ve kadın müminlere dua ederler. Cebrail (as) o gece her mü'minle mutlaka musafaha eder. Onun işareti derisinin ürpermesi, kalbinin uyanık olması, iki gözünün yaşarmasıdır. İşte bu Cebrail’in (as) musafahalarındandır.

 

Kadir Gecesi'nde -dört zümreden başka- herkes affedilir 
Kadir Gecesi geldiği zaman, Allah-ü Teâlâ Cebrail'e (as) şu emri verir: “Yeryüzüne in.”
Bunun üzerine Cebrail (as); elinde yeşil sancak, meleklerden büyük bir kafile ile yeryüzüne iner.
Elindeki yeşil sancağı Kâbe'nin damına diker.
Cebrail'in (as) altı yüz kanadı vardır. Bunları ancak Kadir Gecesi açar. Bunları açtığı zaman, doğuyu batıyı aşar.
Daha sonra, Cebrail (as) meleklere şu emri verir: “Muhammed ümmetinin arasına girin.”
Ve melekler Muhammed ümmetinin arasına girerler. Melekler, Muhammed ümmetinin arasına girdikleri zaman, her ayakta durana, namaz kılana, Allah'ın zikrini edene selâm verir el sıkışırlar.
Bu arada, dua edenlerin dualarına dahi:
“Âmin!” derler. Ta ki, tanyeri ağarıncaya kadar bu durum böyle devam edip gider.

 

Melekler tan yeri ağarıncaya kadar yeryüzünde kalırlar. Semaya ilk çıkan Cebrail (as) olur ve o güneşin ufukta belirdiği zamanda çıkar, iki kanadını gerer. Onun yeşil iki kanadı vardır. O saatten başka bunları açmaz. Böylece güneşin ışınları görünmez olur. Sonra bir meleği çağırır ve yukarı çıkarır. Meleklerin nuru ve Cebrail’in (as) iki kanadının nuru birleşir. O gün güneş sürekli kararsız haldedir. (İbn-i Kesir)

 

Tanyeri ağardıktan sonra, Cebrail (as) meleklere şöyle seslenir: “Ey Allah dostları! Yolculuk var.”
Bunun üzerine, yeryüzüne inen melekler şöyle derler: “Ey Cibril! Allah-ü Teâlâ, Muhammed ümmetinin ihtiyaçları için neler eyledi?
Onların bu sorularına karşılık Cebrail (as) şu cevabı verir: “Allah-ü Teâlâ onlara rahmet nazarı ile baktı; kendilerini affetti. Ancak şu dört zümre hariç.” 
Resulullah Efendimiz (s.a.v)’me bu dört zümrenin kimler olduğu sorulduğu zaman şöyle buyurdu:
“O dört zümre şunlardır: Devamlı şarap (alkollü içki) içen, ana babasına asi gelen, akrabalara gidişi gelişi kesen ve akrabalık bağlarını koparan, bidat ehli olup İslâm cemaatini ve ümmetini terk edip onlardan ayrılan."diye buyurdu.  (Gunye) 

 

Rabbim senin rızanı kazanmayı, Kadir gecesinin faziletine ererek en güzel şekilde ihya etmeyi, dualarımızın ve ibadetlerimizin kabulünü, kendimizin, ev ehlimizin, akraba-ı taallukatımızın ve tüm Ümmeti Muhammedi bu gece rahmetine nail edip, cehennemden azad olmasını nasip eyle. Ey yüce Rabbim!(ÂMİN)

 

Selam ve dua ile…

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.