dclisans
  • 30.10.2012
Dilek Çiftçi

Dilek Çiftçi

Kadının cihadı

Riyad-un Nasıhinde buyuruluyor ki:

 

Resulullah efendimiz, ev işlerini Hazret-i Fatıma’ya, dış işlerini Hazret-i Ali’ye vermiş, bu hususta şöyle buyurmuştur:

 

“Hanımının evde oturması için, işlerini gören, ihtiyaçlarını karşılayan, onu yabancı erkeklerin görmesinden koruyan, ümmet-i Muhammed’in düşmana esir düşenlerini satın almış, azat etmiş gibi sevaba kavuşur.”

 

“Ya Fatıma, ne mutlu o kadına ki, kocası ondan razı olur. Allahü Teâlâ’nın farz kıldığını yapmaktan ve kocasına itaatten sonra kadınlar için, yün eğirmekten, iplik bükmekten üstün iş yoktur. Bir saat yün eğirmek, iplik bükmek veya dokumak, kadınlar için bir yıl ibadet etmekten daha sevaptır. Dokudukları her iplik için amel defterlerine bir şehid sevabı yazılır.”

 

 

 

“Beş vakit namazını kılan, malının zekâtını veren, Ramazan-ı şerif orucunu tutan, kocasının günah olmayan işlerinde ona itaat eden ve tesettüre uyan kadın, Cennete istediği kapıdan girer.” (Karı-koca Hakları bahsi)

 

Peygamber efendimiz, kendi kızına ve diğer kadınlara şehid sevabı kazanmak için ev işleri ile meşgul olmalarını emretmektedir. Başka bir Hadis-i Şerifte de, “Kadının cihadı, kocası ile iyi geçinmektir” buyuruldu. (Şir’a)

 

 Geçimsiz kocanın hakkı

 

Zalime de, mazluma da dinin emrettiği şekilde hareket edilir. İyilik eden, hanımını üzmeyen kocanın nesine sabredilir? Kadın huysuz olursa, kocası sabreder, kocası huysuz olursa hanımı sabreder. Bu imtihanda sabreden çok sevap alır. Kötülük eden, kendine eder.

 

Mazlumların, sabredenlerin yardımcısı Allah’tır. Allahü Teâlâ, kimsenin hakkını kimsede koymaz. Sabredenlere sayısız mükâfat verir.

 

 Karı-koca birbirinin kötü huylarına sabretmelidir! Hadis-i Şerifte, “Hanımının kötü huylarına katlanan erkek, belalara sabreden Eyyüb aleyhisselam gibi mükâfatlara kavuşur. Kocasının kötü huyuna sabreden kadın da, Hazret-i Asiye gibi sevaba kavuşur” buyuruldu. (İ.Gazali)

 

Kur'an-ı Kerimde de, Allahü Teâlâ’nın sabredenlerle beraber olacağı ve sabredenlerin mükâfatlarının hesapsız verileceği bildirilmiştir. (Enfal 46, Zümer 10)

 

İyi insan, yalnız başkalarına kötülük etmeyen kimse demek değildir. Başkalarından gelen kötülüklere de güzel sabreden kimsedir.MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.