lisans koleji sol
lisans koleji
  • 17.10.2018
Dilek Çiftçi

Dilek Çiftçi

İyi geçinmek, güzel geçinmek

Değerli Okuyucularımız…

İyi erkek, sadece eşine kötülük etmeyen değil, eşinden gelen sıkıntılara da katlanandır. Eğer bir erkek, eşinden gelen sıkıntılara katlanamıyorsa, iyi biri olduğunu iddia edemez, buna hakkı da yoktur.

 

Mürşid-i kâmil olan büyük zatlar, talebelerine, “Hanımını üzeni sevmeyiz. Allahü Teâlâ evin içini hanıma verdi. Bir erkek evin içine ne kadar çok karışırsa, dünya ve ahirette çok sıkıntı çeker” buyururdu.

 

İki Hadis-i Şerif meali de şöyledir:

“İman yönünden en üstün mümin, hanımına, en iyi davranandır.” [Tirmizi]

“Eşinin haklarını ifa etmeyenin namazları, oruçları kabul olmaz.” [Mürşid-ün-nisa]

 

Erkek, eşinin yemeğine karışmaz, temizliğine karışmaz, ütüsüne, eşyaları düzenlemesine karışmaz. Onun dünyası evidir. İstediğini yapar. Yemek yapmamışsa, olsun peynir ekmek yeriz demesi gerekir. Tuzlu, tuzsuz yapmışsa ses çıkarmaz. Yemek yanmışsa hiç görmemesi gerekir. Eğer erkek bunları yaparsa, kadın kocasına hayran olur, kendisi utanır, düzeltmeye çalışır. Aksine niye böyle yapıyorsun denirse, iş çığırından çıkar. Kadın zayıftır, tez üzülür, tez sevinir, çok şeyi bir anda silip atar. Bütün iyiliklerini unutur. Bunun için boşama hakkı erkeğe verilmiştir. Erkekten daha dirayetli kadın olmaz mı; elbette olur, ama istisnalar kaideyi bozmaz.

 

Yine büyük zatlar buyuruyor ki:

“Hanım, evde hizmetçi değil, sultandır. Hanımını üzmek akıllı insanın yapacağı iş değildir. Bir Müslüman, hanımını nasıl üzer, akıl almıyor. Aklı olan karı koca, birbirini üzmez. Hayat arkadaşını üzmek, incitmek, ahmaklık alametidir. Zalim, huysuz kimsenin eşi, devamlı üzülerek sinirleri bozulur. Sinir hastası olur. Sinirler bozulunca, çeşitli hastalıklar hasıl olur. Hayat arkadaşı hasta olan bir eş, mahvolmuş, mutluluğu sona ermiş demektir. Eşinin hizmet ve yardımlarından mahrum kalmıştır. Ömrü, onun dertlerini dinlemekle, ona doktor aramakla, ona alışmamış olduğu hizmetleri yapmakla geçer. Bütün bu felaketlere, bitmeyen sıkıntılara kendi huysuzluğu sebep olmuştur. Dizlerini dövse de, ne yazık ki bu pişmanlığının faydası olmaz. O halde; eşine yapılacak huysuzluğun zararı kendine olur. Ona karşı, hep güler yüzlü, tatlı dilli olmaya çalışmalı! Bunu yapabilen, rahat ve huzur içinde yaşar, Allahü Teâlâ’nın rızasını da kazanır.”

 

Kalın sağlıcakla…

Selam ve dua ile…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Mamoste Mamoste 06.12.2020

Tarihci murat bardakci abdulhamitin 33 yillik saltanat dineminde tunus misir kibris sirbistan karadag romanya olmak uzere 1 milyon 592 bin km kare toprak kaybettigini toprak kaybettigini soyluyor.

Rabia Rabia 07.12.2020

Çok güzel bir yazıydı keyifle okudum

Rabia Rabia 07.12.2020

Çok güzel bir yazıydı keyifle okudum

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.