lisans koleji sol
lisans koleji
  • 17.09.2018
Dilek Çiftçi

Dilek Çiftçi

İlim maldan hayırlıdır

Bir söze sabredemeyen, çok söz işitir

Değerli Okuyucularımız…

“İnsanoğlu çiğ süt emmiş” der büyüklerimiz. Bazı kimseler ve özellikle cahil kimseler çok konuşur, çok sözler, boş sözler söyler. Bazı kimseler de; kendilerine veya ortaya söylenen bir söz, onlara göre doğru değil, hele bir taşlama, kötüleme ise hemen cevap verirler. Yerine göre cevap vermek yerine anında cevaplamayı tercih ederler. Tabi konu dinimizle ilgili ise ve yanlış bilgiler ise eyvallah. Ancak güncel konularla, işlerimizle veya siyasetle ise sabır şarttır.

 

Kıymetli Okuyucularımız…

Güzel sözler, petekten damla damla sızan bala benzer. Bunlar, insanın ruhuna tat verir. Allahü Teâlâ’ya isyan etmediği bir dille dua edenin, duası kabul olur. 3 huy vardır ki, kimde bulunursa, onun zararınadır. Bunlar; 1. Sözünde durmamak, 2. Hile yapmak, 3. Zulmetmek.

Hesaba çekileceğini bildiği halde, haram mal toplamaya devam eden kimseye şaşılır. Müslümanların hayırlısı, insanlara yardım eden ve faydalı olanıdır. Ehl-i sünnet âlimlerinin, Allah rızası için yazdıkları kitapları okumak saadettir. Şükrün esası, nimetin sahibini bilmek, bunu kalb ile kabul etmek ve dil ile de söylemektir. İlmin evveli niyet, sonra anlamak, daha sonra yapmak, ondan sonra muhafaza, en sonra da yaymaktır. İlim maldan hayırlıdır. İlim seni korur, sen ise malı korursun. Malın bekçileri ölür, ilmin bekçileri ise gönüllerde yaşar.

 

Herkes seni, Allah’ını sevdiğin kadar sever. Allah’tan korktuğun kadar, senden korkarlar. Allah’a itaat ettiğin kadar, sana itaat ederler. Allahü Teâlâ’ya hizmet ettiğin kadar, sana hizmet ederler. Her işin, Onun için olsun! Yoksa hiçbir işinin faydası olmaz. Hep kendini düşünme, Ondan gayrıya güvenme, çok ibadet etsen de, amelinle övünme. Ahirette azabın ve mükâfatın devamlı olduğunu bilen, sonsuz rahata sebep olduğu için birkaç günlük bela ve sıkıntı ona rahat gelir. Bir söze sabredemeyen, çok söz işitir.

İlim gıda gibidir. Ona her zaman ihtiyaç vardır. Faydası da herkesedir. Gözü harama bakmaktan ve başkalarının ayıplarını görmekten korumalıdır. İbadetin en kıymetlisi, nefse uymamaktır. Kıyamet gününde nereye gitmek istiyorsanız, hazırlığınızı ona göre yapınız. Allah korkusu, ibadetlerin süsüdür. Çalışmadan ele geçen şeyler, devamlı ve kalıcı olamaz. Vücuduna haram lokma karışmış bir kimse, namazlarından tat alamaz. Allahü Teâlâ’nın merhameti vardır diyerek, isyana kalkışma. Helal ve haramdan her bulduğunu korkusuzca yiyenlerden olma.

Ya Rabbi; dostlarını ve evliyanı öyle gizledin ki, onları bulan sana kavuşuyor ve sana kavuşmayan, onları tanımıyor.

Selam ve Dua ile…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.