lisans koleji sol
lisans koleji
  • 30.09.2010
Dilek Çiftçi

Dilek Çiftçi

Her Basın kartı sahibinin dikili bir ağacı olacak…

8 Basın Yayın ve gazeteciler Ormanı’na geçtiğimiz günlerde düzenlenmiş olan bir törenle fidan dikimi yapıldı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın öncülüğün de 81 ile 81 fidan bağışı projesinin hayata geçmesi ile fidan dikimine teşvik etme babında güzel bir adım atıldı. Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ve Çevre Orman Bakanlığı Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Genel Müdürlüğünce ortaklaşa fidan dikimine destek verilmesi de bu atılan adımın hayırlar getirdiğinin somut bir örneğidir.

 “Her Basın kartı sahibinin dikili bir ağacı olacak” sloganıyla yola çıkan BYEGM’nin Şanlıurfa’ya 500 fidan bağışı yapması da doğrusu takdire şayandır.

Bu sayede Kara köprü beldesinde bulunan “Basın Yayın ve Gazeteciler Hatıra Ormanı” diye adlandırılan 50 dönümlük arazi üzerin de geniş bir katılımla fidan dikimi yapılması sağlanmıştır.

Hem dinimiz de ağaç dikmenin önemine ışık tutan ve yolumuzu aydınlatan Peygamber efendimiz (s.a.v) Yarın kıyametin kopacağını bilseniz dahi ağaç dikin hadisi şerifini şiar etmek hepimizin hedefi olmalıdır.

Yüce Allahın bizlere ikram ettiği bu nimetin önemini bilelim. Beşikten tabuta, kâğıttan, peçeteye varıncaya kadar ağaç ve ağaç mamullerinin hayatımızın önemli bir parçası olduğunu unutmayalım. Bizde imkânlarımız nispetinde ağaç dikelim. Bugün elimize alıp okuduğumuz gazete sayfalarının da ham maddesinin ağaçlar olduğunu unutmayalım.

Eğer dikkat etmişseniz Kur’an-ı Kerimde bile çeşitli şekillerde ağaç, bitki, bağ ve bahçe isimleri zikredilmiş, öyle ki birtakım ağaçların meyvelerine örneğin; incir ve zeytine andolsun ki diye Rabbi Teala yemin etmiş ve bu bitkilerin önemine dikkat çekmiştir. Ağaç dikmek, ormanı ve yeşili korumak dinimizin de önemle üzerinde durduğu hususlardan biridir. Ağaç dikimine bu kadar önem veren Peygamber Efendimiz(s.a.v.), ağaçların kesilmesine şiddetle karşı çıkmış ve bu yanlışı yapanların kötü akıbetlerini de şöyle haber vermiştir:

“Kim yolcuların ve hayvanların gölgelendiği bir ağacı boşuna ve haksız olarak keserse Allah onu baş aşağı cehenneme atar’’

                                                               (Ebu Davud 2/650-51)

Her basın mensubunun bir dikili ağacı olması için BYEGM’nin banka hesabına fidan başına 10 TL yatırmak kaydıyla bu projeye destek vermek mümkün. Hayır, sever arkadaşlarımızın yardımlarıyla Toplumsal bilinçlenme, toplumsal kalkınma adına birlikten her zaman dirlik doğar. Gelin toplumsal duruşumuzu hep birlikte sergileyelim.

 

 

 

Selam ve dua ile…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.