lisans koleji sol
lisans koleji
  • 01.11.2012
Dilek Çiftçi

Dilek Çiftçi

Eşinden izin almak

Dinimiz, en ağır sorumluluğu erkeğe yüklemiştir. Erkeğin görevi, çalışıp evin geçimini sağlamak, hanımını günahlardan ve her türlü tehlikeden korumaktır. Kadın çalışmaya mecbur olmadığı gibi, ev işlerini de yapmaya mecbur değildir. Kocasının işlediği günahlardan da sorumlu olmaz. Fakat erkek, kadının işlediği günahlardan da sorumludur. Onun için, kocası onun günah işlenen yere gitmesine rıza gösteremez; gösterirse kendisi de günaha girer. Bunun için kadın, bir yere giderken kocasından izin almaya mecburdur.

 

 

 

Nafile için izin istemek

 

Namaz, oruç gibi nafile ibadetleri yaparken izin alması gerekir. İki Hadis-i Şerif meali şöyledir:

 

“Kadın kocasından izinsiz [nâfile] oruç tutamaz.” [Buhari, Müslim]

 

“Kadın kocasından izinsiz eve kimseyi alamaz ve [nâfile] namaz kılamaz.” [Taberânî]

 

Hazret-i Safvânın hanımı, “Yâ Resulallah, namaz kıldığım zaman kocam beni dövüyor” diye şikâyette bulundu. Hazret-i Safvan ise, “O da bir rekatte uzun iki süre okuyor. Hâlbuki ben bunu yasakladım” dedi. Resulullah kadına, “Tek sure okumak yeterlidir” buyurdu. (Ebu Davud)

 

Bu Hadis-i Şerifler gösteriyor ki, evde huzurun sağlanması için, kadın kocasından habersiz iş yapmamalıdır. Kadının kocasıyla iyi geçinmesi yapacağı nafile ibadetlerden daha üstündür daha çok sevab alır.

 

 

 

Çevreye sıkıntı vermek

 

Düzelmesi ve iyilikle tutması mümkün değilse, komşularına ve kocasına sıkıntı veren veya namaz kılmayan, diğer farzları yapmayan kadını boşamanın günah olmadığı din kitaplarında yazılıdır.

 

 

 

Haramı helâl yapmak

 

Hiç kimse, haramı helâl yapamaz. Ana baba, koca ve âmir gayri meşru emir verse, bu emre uyulmaz, çünkü Peygamber efendimiz, “Hâlık’a isyan olan işte, kula itaat edilmez” buyuruyor. Mesela onlar, “İçki iç, namaz kılma, tesettürsüz gez!” deseler de, haram olan şeyler yapılmaz. Kadınların kaş aldırması, yüzük ve bilezik takarak, bunlar görünecek şekilde dışarı çıkmaları haram olduğu için, hiç kimse bunlara helâl diyemez ve bunları helâl yapamaz.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.