lisans koleji sol
lisans koleji
  • 26.10.2009
Dilek Çiftçi

Dilek Çiftçi

Domuz gribi

Şu belirtilere dikkat!  

 

Domuz gribi şikâyetlerinin normal grip, soğuk algınlığı, bronşit veya zatürre gibi hastalıklarla benzer belirtiler gösterir. Hastalık hafif belirtilerle ayakta da atlatılabilir.


Domuz gribin de 7 gün içinde 38 dereceyi geçen ateş, boğaz ağrısı, halsizlik, ishal, kusma, kas ağrıları gibi gribal şikâyetler görülebilir.
Eğer, Domuz gribine yakalanırsanız, belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat edin. Hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durun. Gerekirse maske takın.


Öksürük ve hapşırmayla çevreye yayılan damlacıklardaki virüsler, ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Sık sık el yıkayarak hijyene dikkat edin
Bulaşma özellikleri


Pandemik İnfluenza H1N1 infeksiyonu, 1-3 günlük kuluçka süresinden sonra başlamakta ve hastalık 3-7 gün sürmektedir. İnsandan insana hapşırma ve öksürme ile saçılan damlacıklar yoluyla yayılır. Ayrıca el teması da önemlidir. Hasta olan kişiler belirtiler görülmeden bir gün önce ve hastalık boyunca infeksiyonu yayabilirler.


 Salgının boyutları


1990’lı yılların da görülen domuz gribin de,Pandeminin 6 olması, her ülkede salgının başlayabileceği anlamına gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre Pandemik İnfluenza H1N1 salgını son 50 yılın en önemli salgınıdır.


Hastalığın seyri


Salgının yaygın olması, ölüm oranının yüksek olduğu anlamına gelmez. Ölüm oranı binde birin altındadır.  Özellikle gebeler ve aşırı kilolu olanlarda ölüm oranının daha yüksek olduğu bildirilmiştir.


Domuz gribinde ateş günlerce yüksek derece de devam etmektedir. Bu nedenle belirtilere ek olarak 3 günden daha uzun süren ateşli gripte H1N1’den şüphelenilmesi gerekiyor.


Ölümler, kronik hastalığı olanlarda daha yüksektir. Zatürreye bağlı ciddi hastalıklar ve ölümler olabilir.


Tedavi


Tedavide klasik gripte olduğu gibi oseltamivir veya zanamivir kullanılır. Bu ilaçlar belirtiler görüldükten sonra ilk 2 günde kullanılmalıdır. Ilaçlar doktor kontrolünde kullanılmalı, grip için risk gruplarına tedavi uygulanmalıdır. Ayrıca belirtilere yönelik ilaçlardan da yararlanılabilir. Ağrı kesici olarak aspirin kullanılmamalı, parasetamol tercih edilmelidir. 


 Aşı


Mevsimsel influenza aşısına ek olarak influenza H1N1 aşıları uygulanacaktır. İnfluenza H1N1 aşısı gereken riskli gruplar;


1--- Altı aydan 24 yaşa kadar olanlar


2--- Altı aydan küçük bebeklere bakanlar


3--- Gebeler


4--- 24–65 yaş arasında kronik hastalığı olanlar


5--- Sağlık çalışanları


 Aşının, yapıldığı gün ortaya çıkan hafif belirtiler (ateş, koltukaltı lenf düğümlerinin şişmesi) dışında ciddi yan etkisi yoktur. İleride ortaya çıkacak yan etkiler ise bugünden bilinmemektedir. Aşılar, eczanelerde satılmayacak, Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanacaktır.


Aşı mevsimsel grip aşısının üretildiği yöntemle üretilmektedir. Uzun süredir deneyimin olduğu  bir aşı olduğundan yan etkilerinin benzer olacağı düşünülmektedir. Aşıda koruyucu olarak timerosal yer almaktadır. Bazı firmalar aşının koruyucu -antikor- yanıtını artırmak üzere aşıya katkı maddesi (adjuvan) eklemektedir. Bu madde de yine uzun süredir aşı üretiminde kullanımda olan bir maddedir.


 Kişisel korunma


Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayın.


Domuz gribinde korunma da en etkin önlem ellerin yıkanmasıdır. Genel sağlık önlemlerine dikkat etmek gerekir, uykusuz kalınmamalı, fiziksel aktivite sağlanmalı, günlük stres kontrol edilmeli, bol sıvı ve besleyici gıdalar alınmalıdır.  Hasta kişilerle yakın temastan kaçınmalıdır. Cansız yüzeylerin (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgâhı, oyuncaklar gibi) günlük temizlikte kullanılan nesnelerin deterjanlarla temizlenip ya da çamaşır suyuyla silinmesi yeterlidir.


 Başkalarına bulaştırmamak için ne yapmalı?


1-- Öksürme ve hapşırma sırasında ağzınızı ve burnunuzu bir mendil ile kapatınız. Mendilinizi kullandıktan sonra çöp sepetine atınız.


2-- Kirli ellerinizle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmayınız. Virüs bu yolla yayılabilir.


3-- Öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi bol sabun ve suyla yıkayınız. Ellerin yıkanması mikropların uzaklaştırılmasında oldukça önemlidir. Sabun ve akan sıcak su ile nezle virüsleri el ve parmak cildinden temizlenir.


Alkol içeren el yıkama antiseptikleri de etkilidir. El hijyenine uyulması en önemli kontrol önlemlerinden biri olarak öne çıkmaktadır.


4-- Hastalardan uzak durulmalıdır.
5--Hastalanınca vakit geçirmeden doktora başvurun.


6--Hastalanınca, hastalığın bulaşmaması için çevrenizdeki kişilerden uzak durunuz. Belirtilerin başlamasından 7 gün sonrasına ya da belirtilerinizin tamamen geçmesinden bir gün sonrasına kadar evde istirahat ediniz Okula ve işe gidilmemesi önerilir.


7— Bulunduğunuz mekânı sık sık havalandırınız.


8--Ağır hastalık geçiren çocuklar ve risk grubunda bulunanlarda hekim kontrolünde
antiviral ilaçlara başlanması 
önerilir.


 Domuz gribinin (A/H1N1) belirtileri nelerdir?
Domuz gribinin belirtileri, insanlarda görülen grip belirtilerine benzeridir. Bunlar:
-Ateş,
-Öksürük,
-Boğaz ağrısı,
-Yaygın vücut ağrısı,
-Baş ağrısı,
-Üşüme ve
-Yorgunluk
-Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebilmektedir.


 


Soğuk algınlığı belirtileri
-Boğazda yanma
-Burun tıkanması/akıntısı
-Kuru öksürük
-Baş ağrısı
-Kırıklık
-Ne yapmalıyız? 
-Bol meyve tüketin
-Sigarayı bırakın
-Acı ve baharat deneyin
-Odanızı nemlendirin
-En az 9 saat uyuyun


Grip belirtileri
-Ani ateş
-Baş ağrısı
-Boğaz ağrısı
-Kas ağrıları
-Kırıklık
-Halsizlik


Çocuklardaki acil müdahale gerektiren belirtiler nelerdir?


1--Hızlı veya zor nefes alma
2--Vücutta solgunluk ya da morarma
3--Beslenememe
4--Uyarılara cevapta azalma ve uykuya meyil
5--Huzursuzluk
6--Ateşle beraber döküntü görülmesi


Domuz gribinden kendimi nasıl koruyabilirim?

Aşağıdaki önlemleri alarak sadece gripten değil; grip gibi solunum yoluyla bulaşan tüm hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz:


İstirahat ve gevşeme, belki de nezle ve gribin en eski tedavi önerisidir.


Kendinizi sıcak tutun: Bu durumda aşırı terlemeye yol açmadıkça, vücudun bağışıklık sistemi enerjisini infeksiyona karşı savaşta kullanmak için odaklayabilir.


Hafif, yorulmadan yürüyüş yapın:Bu şekilde kan dolaşımını arttırılarak infeksiyon bölgesine akyuvarların gelmesine katkıda bulunulur. Açık havada yapılan kısa yürüyüşler havasız bir odada yorganın altında yatmaktan daha iyidir.


Beslenmenize dikkat edin: Soğuk algınlığı sırasında infeksiyona karşı önlem almaya çalışan vücudun metabolizması, hazmı zor gıdalarla yorulmamalıdır. Az yağlı gıdalar, et ve süt ürünleri, taze meyve ve sebzeler yenmelidir.


Tavuk çorbası burundaki salgının kıvamını azaltarak, tıkanıklığı gidermektedir. Ayrıca özellikle sıcak tavuk çorbası salgı üretimini artırır, hapşırma ve sümkürme yoluyla mikropların vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olur. Dondurulmuş ürünlerden, bezelye, mısır, fasulye yemeklerde kullanılabilir. Her öğüne bir meyve ya da sebze eklenmelidir. Örneğin kahvaltıda çilekli gevrek ya da muz tüketilebilir. Öğlen, üzüm, elma yanında domatesli, peynirli bir sandviç tüketilebilir. Avokado, marul, salata, sebze çorbası, armut hoşafı gibi gıdalar soğuk algınlığına iyi gelmektedir.


Bol bol sıvı alın: su ve gerçek meyve suyu tüketmenin de faydası bilinmektedir.6–8 bardak su, meyve suyu, çay ve diğer içecekler ile nezleye bağlı kaybedilen sıvı yerine konabilir. Ayrıca yabancı maddelerin vücuttan atılması kolaylaşır. Taze meyve ve sebze seçilmelidir. . Bir bardak portakal ya da greyfurt suyu idealdir.


Yeterli miktarda C vitamini alın. Öksürük, hapşırma ve diğer belirtilerin azalmasını sağladığına eskiden beri inanılmaktadır. Yüksek doz C vitamini doktor gözetiminde, kısa süreyle kullanılabilir. Fakat sıvı alımını da artırmak açısından portakal, mandalina, kivi ve greyfurt gibi C vitamininden zengin meyvelerin suları içilebilir.


Sigara içmeyin: içilen ortamdan uzak durun. Sigara içilmesi veya dumanına maruz kalınması zaten infeksiyon nedeniyle duyarlı olan boğazın daha kötüye gitmesine neden olur. İnfeksiyona karşı mikropları solunum yollarımızdan temizlemeye çalışan hücrelere olumsuz etki yapar.


Su buharıyla odanın havasını nemlendirmek çok iyi bir yöntemdir.


Tuzlu su ile burnunuzu temizleyin. Burun içindeki ödemin azalmasına ve burun tıkanıklığında azalmaya yardımcı olur. Ayrıca mikropların mekanik olarak temizlenmesini sağlar. Eczanelerde alınabilecek bu tip tuzlu su spreyleri kullanılabilir veya evde de basitçe hazırlanıp kullanılabilir. Bir bardak suya birçay kaşığı saf tuz koyup karıştırdıktan sonra burun damlalıkları ile buruna damlatılarak belirgin rahatlık sağlanır.


Soğan, sarımsak sofranızdan eksik olmasın. Portakal, limon, maydanoz, biber, taze domates bolca tüketin. Şüpheli durum da bir karanfil çiğneyin. Solunum yoluyla bulaşan enfeksiyonlar da koruyucu etkisi vardır.


Bu da yetmez derseniz. Bir kap sıcak suya 4–5 damla okaliptüs yağı damlatıp. Havluyu başınıza örtün. bu yolla solunum yollarınızı dezenfekte edebilirsiniz.


Grip ve enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için:


1—Beta Glukan


2— Umca


3—Ester-C (4–6 saatte bir yenmesi tavsiye edilir.)


4—Çinko (bir avuç kabak çekirdeği de bu ihtiyacı karşılar.)


5—Ekinezya (15–20 günden fazla kullanılmamalı)


Sağlığımızı hafife almayalım. Hepiniz ve hepimiz Allaha emanet olalım.Sağlıcakla kalın.


Selam ve dua ile.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.