dclisans
  • 26.01.2009
Dilek Çiftçi

Dilek Çiftçi

Büyük ihtimal Sandıktan çıkacak isim Fakıbaba

Büyük ihtimal Sandıktan çıkacak isim Fakıbaba

 

 

 

5 yıl öncesiydi. Yerel seçimlerin yaklaştığı dönemdi. O zamanın Ak Parti adayı Fakıbaba, DTP adayı da Feridun yazardı. Başka parti adayları da vardı, ama rekabet bu iki aday arasında süregeliyordu. O dönemde herkes Feridun Yazar’ın Belediye Başkanlığını kazanacağı yönünde fikir yürütüyordu. Benim fikrimse Fakıbaba’nın kazanacağı yönünde idi. Bunun nedeni Fakıbaba’nın şahsı adına değil, adayı olarak gösterildiği Ak Partiye olan halkın aşırı sempatisindendi. O dönemde Fakıbaba’nın seçimleri kazanacağını yeri geldikçe söylüyordum. Yerel seçimler oldu ve sandıktan Ak Parti Belediye Başkan Adayı Eşref Fakıbaba çıktı.

 

Böylelikle Fakıbaba dönemi başlamış oldu.

 

Bir vatandaş olarak fikrimi sorarsanız,

 

Fakıbaba güler yüzlülüğü, mütevazılıği ve cana yakınlılığı ile görsel anlamda iyi bir Belediye Başkanı. En önemlisi Fakıbaba’dan önce ve Fakıbaba’dan sonra diye düşünürsek, Fakıbaba geldikten sonra Şanlı Urfa’ya hizmet geldiğidir. Şanlı Urfa şu anki modern bir kent görünümünü Fakıbaba döneminde almıştır. He… Fakıbaba’nın yanlışları olmamış mıdır? Elbette ki olmuştur. “ Hatasız kul olmaz.”Ama “Yiğidi öldür, hakkını yeme” demişler. Biz hakkı hak sahibine verelim.

 

Kendi adıma Urfa’ya yaptığı hizmetten ve şu anki Urfa’nın modern bir kent görünümünden dolayı Fakıbaba’yı tebrik ediyorum.

 

Şöyle bir soruda aklınıza gelebilir. Madem sizin dediğiniz gibi ise niye Ak Partinin adayı Eşref Fakıbaba değil de, neden Mehmet Oymak?

 

Eşref Fakıbaba ile parti arasında geçen diyalogları tam olarak bilmiyoruz. Ortalıkta gezen bir takım söylentiler varsa da. Kanıt ve delil olmaksızın suizan beslememe taraftarıyım. Ama şahsım adına Fakıbaba Ak Parti ve en önemlisi Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın beklentilerine cevap verememiş gibi görünüyor. Yahut şöyle söyleyeyim:

 

Ak Parti, Fakıbaba ile hedeflediği büyük projelere imza atamamış, bu yüzden de aday değişikliğine gitmeyi tercih etmiştir.

 

Tabiî ki bu benim görüşüm.

 

Ama şu gerçektir ki Fakıbaba Urfa Halkının beklentisine cevap vermiştir. Ve bugün Fakıbaba halkın gönlünde de yer etmiştir.

 

Bu sevgi selinden doğacak sonucu söylersek, Fakıbaba’nın şu saatten itibaren Ak parti dâhil, hiçbir partiye de ihtiyacı yoktur.

 

Akıllıca bir seçim yaparak Fakıbaba’yı kendi adayı gösteren Saadet Partisi kendi lehine bir karar vermiştir. Eğer tahminimde yanılmazsam önümüzdeki yerel seçimlerde, seçim sandığından Urfa Belediye Başkanı, Saadet Partisinden Eşref Fakıbaba çıkacaktır.

 

Diğer parti adayları,(  inşallah ) beni taraf tutmakla suçlamazlar.

 

Hangi parti adayı olursa olsun…

 

Başlıca:

 

*Gayeleri hizmet olabilir.

 

*Urfa için güzel ve önemli projelere imza atmak olabilir.

 

*En önemlisi Urfa’yı ileriye taşımak adına ve çağdaş bir kent görünümü haline getirme arzusu da olabilir.

 

Ama şunu söyleme gereğini hissediyorum. Şu an karşılarında bu saatten sonra Ak Parti gibi büyük bir partiye bile ihtiyaç duymayan, halkın sevgi ve sempatisini kazanan, Urfa Halkına

 

 5 yıllık hizmet geçmişi ile kendini kanıtlayan, sevilen ve halkla özdeşleşmiş bir Belediye Başkanı var.

 

AK Parti de kendince haklı gerekçeleri sunsa da Urfa Halkının bakış açısı, Fakıbaba’ya haksızlık yapıldığı yönündedir.

 

Urfa Halk’ı meydanlarda gövde gösterisi yapıp Ak Parti’nin Fakıbaba’yı, aday göstermemesine tepkili olsa da ve Fakıbaba’ya sahip çıksa da, asıl tepkiyi sandıkta Fakıbaba’yı tercih etmekle gösterecek, yapılan aday değişikliği de Ak Partinin aleyhine olacaktır.

 

Gidişat kendi adıma bunu gösteriyor.

 

Sonuç ne olursa olsun, aslında yine Allah’ın takdir ettiği kişi olacaktır.

 

Elbet ki bu yorumlar yerlide olabilir, yersizde. Bunu zamanla göreceğiz.

 

Tabii kendi adıma halka en iyi hizmeti götürebilen, oturduğu koltuğun hakkını verebilen, Şan, Şöhret, Mevki ve Makam sevdalısı olmayan ve en önemlisi Hz. Ömer’in yönetim anlayışını benimseyerek kul hakkını gözeten ve hassasiyetle buna itina eden ehil kişilere bu halkın, bu memleketin ve bu devletin ihtiyacı vardır.

 

Gönül ister ki Şanlı Urfa’mıza bu şekil hizmeti getirebilecek adayların sandıktan çıkmasıdır.

 

Bu yerel seçimlerin Urfa ve Urfa Halkı hakkında hayırlı olması dileğiyle…

 

 

 

Selam ve Dua ileMAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.