dclisans
  • 31.03.2009
Dilek Çiftçi

Dilek Çiftçi

Bağımsız Adayların Seçim ZAFER’İ

Seçim sonuçlarının açıklanmasıyla Seçim Maratonu da son buldu. Belirgin şekilde açık ara farkla önde giden Bağımsız Adaylar sandıkta oy patlaması yaşattı. Bu yerel seçimde Lidersiz Partisiz bir şekilde Bağımsızların gelmesi Şanlıurfa ve Karaköprüde büyük bir yankıya sebep oldu.

 

Halkın sandıkta tercih ettiği Bağımsız Adaylar AK Partiyle taban tabana zıt şahıslar değildi. Bilakis gerek Fakıbaba ve gerek Av. Nihat Çiftçi siyasi hayatlarını AK Partide başlamış ve yine AK Partiden devam ettirmek isteyen mevcut Aday veya Aday Adaylarıydı. Halka Hizmet için çıktıkları bu yolda kendi saflarını AK Partiden yana kullanmış ve AK Partinin kendi Adayını belirlemesi üzerine de Fakıbaba ve Av. Nihat Çiftçi kendi yollarını çizmişlerdir. Kısacası bu Adaylar AK Partinin Trenine kendi iradeleri ile binmiş ve yapılan Aday tercihinden dolayı kendi iradelerinin dışında da indirilmişlerdir. Halkın kendilerine olan yoğun talebinden dolayı Bağımsız Aday olarak da yollarına devam etmişlerdir. 

 

Halk Fakıbaba’nın aday gösterilmemesine tepkili olsa da ve Fakıbabaya sahip çıksa da asıl tepkiyi sandıkta Fakıbabayı tercih etmekle gösterecek yapılan aday değişikliği de AK Partinin aleyhine olacaktır. Bunu seçimden önce kaleme almış ve Fakıbabacıymış gibi algılanmıştık.

 

Yine Büro açılışları Miting havasında geçen Av. Nihat Çiftçiye halkın ilgi ve sevgisini gözlerimizle tanık olduk. Karaköprüde halkın Av. Nihat Çiftçiyle bir yumruk halini aldığını yazdık. Halkın sesine her zamanki gibi kulak astık Çiftçi soyadını taşıdığımızdan dolayı taraf tutmakla suçlandık.

 

Bizler Olay Gazetesi olarak hem Şanlıurfa’da hem de Karaköprüde Halkımızın nabzını yakından dinledik. Yine bu Halkımızın sesini de kalemimize yansıttık. Bazı okuyucularımız bizi taraf tutmakla suçlasa da biz Halkımızdan taraftık. Gün oldu yazdıklarımız eleştirildi, yapılan eleştirileri de kulak arkası etmedik ve yanlışlarımız varsa düzelttik. Objektif olduk. Sağduyuyu da elden bırakmadık, bundan dolayı takdirde topladık. Halkımızın sesini kulak arkası yapmadığımız için tahminlerimizde de yanılmadık.

 

Maalesef Halkın iradesi ile gelen ve Halkın Temsilcisi olarak görünen bazı AK Partiye mensup Milletvekilleri de Halkın sesine kulaklarını tıkadılar. Bundan dolayı yapılan Aday değişikliği de AK Partinin lehine değil, aleyhine neticelendi. Aslında Halk AK Parti ve vekillere aldığı tavrı sandıkta göstermiş oldu. Bu tepki Şanlıurfa’da AK Parti adına sandıkta alınan ilk tepkiydi. Yine bu tepki AK Partinin Urfa’da seçimlerde düşüşüne de sebep oldu. Oysa Bağımsız olarak Belediye seçimlerini kazanan Ahmet Eşref Fakıbaba ve Av. Nihat Çiftçi, AK Partinin kendi safındaki Adayı ve Aday Adaylarıydı. Demek ki AK Parti bu Adaylarla yola devam etseydi. Kazanan sadece Ahmet Eşref Fakıbaba ve Av. Nihat Çiftçi değil AK Parti’nin kendisi de olacaktı.

 

Halkımızın sesine kulak verdiğimizde Halkın Bağımsızları istedikleri apaşikar ortadaydı. Halkın vicdanı ve Halkın Hakkaniyet duyguları ve Halkın sevgi seli 29 Martta sandıkta Bağımsız Adayları temsil etti.

 

Çıkan seçim sonuçları aslında Halkın AK Partiye uyarısıydı. Bunda Halkın tercihini Bağımsız adaylardan yana kullanmasın da çıkarılacak önemli dersler vardı “Halk; aday belirlerken tercihinizi iyi gözden geçirin, sadece Partinin nabzına göre değil biz Halkın nabzına göre de değerlendirin. Yoksa yarı yolda kalırsınız” mesajını gönderdi.

 

Peki, burada zarar gören sadece AK Partimi oldu? Tabii ki hayır. AK Parti adaylarını açıklayınca ilk zarar gören şu an Belediye Seçimlerini kazanan, Bağımsız Adaylardaki hayal kırıklığıydı. Kazanan onlar da olsa, AK Partinin kazanmak için mücadele veren kendi Adayları da yıprandı. Milletvekilleri ne kadar eleştiriyi hak etseler de bu eleştirilerden onlarda yıprandı. Oda yetmedi Urfa Halkı Fakıbaba ve AK Parti diye ikiye bölündü. Öyle ki Fakıbaba ya verdiği destekten dolayı Eşim Celal Çiftçinin saygıdeğer arkadaşı ve Olay Gazetesinin değerli okuyucularından Dr.Müslüm Sunay Şanlıurfa Vakfı ve Şanlıurfa Şube Başkanlığından istifa etmek zorunda kaldı. Hem onlar hem de bu adaylara destek verenlerde arada yıprandı. Yıpranan sadece bunlar mı? Elbette değil. Seçimi kaybedip Makamına veda edenler ve kazanma umuduyla yola çıkan diğer Partilerin Adayları ve Bağımsız Adaylar da ve bu Adaylara destek verenler de elbette yıprandı.  

 

Netice itibariyle bu bir yarış. Kazananda olacak kaybedende. Kaybedenler de üzülmesin. Zaten bu yarış beş yılda bir tekrarlanıyor.

 

Halkımız adına Mevcut Belediye Başkanlarımıza da şunu hatırlatma gereğini duyuyoruz.

 

Siyaset bir takım işidir. Şanlıurfa’yı ve beldeleri kalkındırmak için birlik ve beraberlik gerekir. Olaylara kişisel değil sağduyuyla bakalım. Çünkü gün Şanlıurfa Halkına vefa borcunu ödeme günüdür. Bunu unutmayalım.

 

 Sandıktan işinin ehli insanların çıkması dileğimizdi ve Halkımızın iradesine saygı duyulması da temennimizdi. Yine Kazananların da hayırlı olması dualarımız arasındaydı. Şu an Belediye Başkanı olan Adaylarımızın da Başkanlıkları haklarında ve Halkımızın hakkında hayırlı olsun.

 

Sonuç ne olursa olsun kazanan Şanlıurfa olsun.

 

Selam ve dua ile 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.