Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 13.06.2015
Celal Çiftçi

Celal Çiftçi

Urfa’nın ‘FATİH’i BUCAK’

 

7 Haziran seçimleri bitti. AK Parti Şanlıurfa’da büyük bir hezimete uğrayarak 2011 seçimlerinde 10 vekil gönderdiği Ankara’ya bu kez 7 vekil göndermekle yetindi.

AK Parti’nin neden seçimleri kaybettiğini benim anlatmama gerek yok.

Ben yine de birkaç neden sıralayayım;

*  Çözüm Süreci’nin son dönemde arka plana itilmesi

*  Diğer partilerin (Taşeron işçi ve asgari ücretliye) verdiği vaatleri AK Parti’nin ağzına bile almaması

* Yanlış adaylarla seçime girilmesi

* Vatandaşların Büyükşehir Belediyesine olan tepkisi

* 18-25 yaş arası gençlerin AK Parti’ye karşı olumsuz tutumları

* Ak Parti Teşkilatının tam olarak çalışamaması

*Bülent Arınç’ın Melih Gökçek ile ilgili yapmış olduğu açıklamalar

Şimdi biz bunları zaten biliyorduk diye bir tutum sergileyebilirsiniz...Ben de size daha seçimlerden çok önce öngörülerimde haklı çıktığımı rahatlıkla söyleyebilirim o zaman.

Gel Gelelim ilçe bazlı seçim sonuçlarına;

Birecik ve Halfeti’yi ele alalım. Evet bu iki kıyı ilçemizin 3 tane Adayı vardı. Biri 4 diğeri 6 bir diğeri ise 7. Sıradaydı. Zaten bu üçünün Ankara’ya gitmesi yüzde 99’du…

Yerel seçimlerde Birecik’i AK Parti kazanırken, Halfeti’yi de HDP kazanmıştı.

7 Haziran bize gösterdi ki yarın tekrardan bir yerel seçim olsa AK Parti Merkez ilçeleri ve Akçakale ile Harran’ı anca kazanabilir.

İkisi akraba olan 3 adayın, iki ilçede toplam 20 bin oy almaları AK Parti’nin nasıl bir aday yanlışına girdiğini gösterdi. Bu iki ilçede de HDP ,AK Parti’ye büyük oranda üstünlük sağlayarak seçimin galibi oldu diyebiliriz.

Şimdi Siverek ilçesini ele alalım;

Siverek Feodal bir ilçemiz…

Yerel seçimlerde 1. Parti olan AK Parti 7 Haziran’da bayrağı HDP’ye bıraktı.

AK Parti’nin en büyük kozu ve ilçe halkı tarafından sevilen adayı, Kasım Gülpınar da AK Parti’ye Siverek’te birinciliği  getiremedi.

Tabi bunda en büyük etkenlerden biri de CHP’nin  eski Belediye Başkan adayı Ali Murat Bucak’ın etkisinin yüksek olmasıdır.

Ama herkesin göz ardı ettiği, 7 Haziran’da 7-8 bin oy alır dedikleri Urfa’nın Fatih Abisi Mehmet Fatih Bucak 15 bin oy alarak ilçede söz sahibi olduğunu gösterdi.

Çalmadık kapı bırakmayan Fatih Bucak, çocukla çocuk oldu, büyükle büyük… Her gördüğü yaşlı kadını,teyzesi, annesi; her gördüğü ihtiyar adamı da babası, amcası kabul etti. Hiçbir vatandaşa tepeden bakmadı.

Yani anlayacağınız kadın kollarının, gençlik kollarının yapamadığını tek başına aldığı oylarla Şanlıurfa siyasetinin en renkli simaları arasına girerek başardı.Seçimi kazanamasa bile belli bir  kesimin gönlüne girerek seçmene vekil sevgisini aşıladı.

Mehmet Fatih Bucak 7 Haziran 2015 seçimlerinde Urfa’nın kazanan tek adayı oldu.

Halfeti, Birecik ilçelerinden 3 Aday çıkaran AK Parti toplam 20 bin oy alırken Mehmet Fatih Bucak arkasında hiçbir partinin gücü olmadan tek başına ve yanına aldığı 15 bin kişi ile iki ilçenin 3 adayına yakın bir oy aldı.

Bu tablo M.Fatih Bucak için seçimlerin bitmediğini,2019 seçimlerine daha da güçlü bir şekilde hazırlandığı taktirde Ankara’nın yolunu tutacağını açık bir şekilde göstermektedir.

 

Kalın sağlıcakla….


MAKALEYE YORUM YAZIN
Yakup Mızrak Yakup Mızrak 28.08.2020

Ağzına sağlık dediğin gibi bir sonuca bağlanması gerek iş Adamlarımız nerde onlarında el atması gerektiğini düşünüyorum.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.