Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 06.05.2015
Celal Çiftçi

Celal Çiftçi

Urfa vekilleri, zan altında

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, bir süre önce yaptığı açıklamada,  özel görüşme isteğini kabul ettiği AK Partili Şanlıurfa Milletvekilinin kendisine, ülkenin iç savaşa doğru sürüklendiğini ve ona  "Hocam ne olursunuz memleketi kurtarın. Gerekirse Başbakanla görüşün."  dediğini açıklamıştı.

 

Halaçoğlu’nun açıklaması siyaset arenasına, bomba gibi düştü. Tabi ki doğal olarak Türkiye’nin de gündemine bir anda oturuverdi. Urfa’nın ise tek gündemi bu oldu. Herkes bu Urfalı vekilinin kim olduğunu merak ederken, Star Gazetesi Yazarı Hasan Öztürk de “iç savaş çıkacak” çağrısı yapıyor dediği bu vekilin genç ve yakışıklı birisi olduğunu yazdı. Bende buradan Sayın Hasan Öztürk’e soruyorum; Urfa milletvekillerimizin hepsi genç ve yakışıklı, genç olmayan bir Seydi emmimiz var onun da karizması tartışılamaz. Durum böyle olunca Urfa, genç ve yakışıklı o vekili arıyor?

 

İddia eden, ispatla mükelleftir

 

Sayın Halaçoğlu bir iddia attı ortaya ve bu iddia, Urfa milletvekillerinin hem kendi aralarında sıkıntı yarattı, hem de hepsini zan altında bıraktı. Bende şunu diyorum; Halaçoğlu’ndan aman dileyen kim ise, derhal açıklanmalı bu şekilde kimseyi zan altında bırakmak doğru değildir.

 

Doğrusunu isterseniz bu siyaseten ve ahlaken etik bir durum değildir. Bu iddia ile birlikte Başbakanın Urfa’ya bakışı bile değişmiş durumda. Şimdi öyle bir durum oluştu ki tüm vekillerden şüphe edilir oldu. Halaçoğlu’na diyorum ki, bu iddianızı çıkın açıklayın, aksi halde bu iddianız kendi kendini çürütecektir. O vekile de seslenmek istiyorum; Urfalı adam delikanlı olur, kim isen çık, 'ben yaptım ve ben dedim' de inan ki  bu hareketinden dolayı Urfa seni baş tacı yapacaktır.

  

Urfa hala eski tas eski hamam

 

 Gelelim Urfa’nın bitmek ve çözülmek bilmeyen elektrik sorununa... Sayın Nurettin Nebati’nin Genel Başkan Yardımcılığını yaptığı Ak Parti, 13 yıldır iktidarda ve her dönem mecliste Urfa’dan en az 10 milletvekili gönderiyoruz.

 

Neden bu sorun vatandaşı kandırmak amacıyla sadece seçim öncesi konuşuluyor.  Ben hala Urfa’da elektrik sorununun konuşulmasından, Urfalı olarak ciddi anlamda rahatsız oluyorum ve bu durumdan utanıyorum. Bu elektrik sorununun, sadece seçimden seçime konuşulması ayrı bir rahatsızlık veriyor.

 

Urfa’ya defalarca bakanlar geldi. Bu elektrik sorununun halledileceği söylendi ve ne yazık ki bu bir türlü halledilmedi. Tarlada ekinler kuruyor. Başta çiftçiler olarak buna her kesimden tepkiler yağıyor. Bunu zaten şimdi sahaya çıkan milletvekilleri anladığını düşünüyorum. Çünkü elektrik Urfa’da en büyük sorun, gittikleri her yerde sayın adaylara vatandaş, 'bu elektrik sorununu çözün' diyor. Siyasilerin ise, hala vatandaşın gözünün içine baka baka 'sorunu çözdük diyor. Hayır!  sayın siyasiler; daha bu sorunu çözmediniz. Kaç yıldır neden çözemediniz. İktidarda sanki başka bir parti mi var? Neden çözümler seçim arifesinde yapılıyor? Peki, varsayalım çözdünüz, bu çözüm geçici mi kalıcı mı? Bir de onu sormak gerekiyor.

 

 Urfalıların alnına çalınan kara leke temizlenmeli

 

Bir Urfalı olarak benim aboneliğim var. Kesilen faturayı vergileriyle birlikte her ay çatır çatır ödüyorum. Ben kaçak elektrik kullanmıyorum. Urfa’da kaçak elektrik kullanım oranı yüzde 75 denilmesini de kabul etmiyorum. Bu şu demek; her 10 kişiden 7 ‘si kaçak elektrik kullanıyor. Bu oranı kabul etmiyorum o ayrı bir mevzu onu tartışmayacağım. Ben eğer gelen faturayı yatırıyorsam, benim elektriğimi kesemezsiniz.

 

Sizin işiniz ne? Kaçak elektrik kullanan varsa tespit eder cezayı ona kesersiniz. Faturasını gününde ödeyen başkasının cezasını ödememeli. Herkes görevini yapsın. Bize mazeret olarak ta şu kadar kişi kaçak kullanıyor denilmezsin. Kim/kimler kullanıyorsa git bul. Kurumlar laçkalaşmış kimse görevini yapmıyor. Hiç kimse kendi beceriksizliğini Urfalılara çıkarmasın.

 

 

Yaşadığımız bu çağda millet uzaya giderken, biz Urfa’da hala elektrik sorununu tartışıyoruz. Urfa’da konuşulması gereken sanayi, yatırımlar, dev projeler varken biz neden hala elektriği konuşuyoruz. Ben size söyleyeyim mi? Demek ki Urfa, hala eski tas eski hamam...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.