Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 25.02.2020
Celal Çiftçi

Celal Çiftçi

Şanlıurfa Çantada Keklik Mi?

Şehrimizde sorunlar diz boyu. Say say bitmez. Başta işsizlik olmak üzere elektrik, eğitim ve sağlık gibi sorunlar had safhada… Şanlıurfa, ne yazık ki sadece seçim dönemlerinde hatırlanıyor. Son birkaç yıldan bu yana Türkiye genelinde büyük oranda oy ve üye kaybı yaşayan AK Parti, olası bir erken seçim için şimdiden kurmaylarını çalışmaların alt yapısının hazırlamak amaçlı şehrimize yönlendiriyor.

Şanlıurfa 18 yıldır iktidar partisi tarafından yönetilmesine rağmen, soruyorum hangi sorunu çözüldü. Şöyle bir masaya yatıralım. Eğer bunu yapmazsak, AK Parti’nin kurmayları, her seçim öncesi olduğu gibi yine başımızı okşayıp, oy toplayıp, gitmeye devam edecektir.

Şanlıurfa’ya verilen sözler nerede...

Biliyorsunuz her gelen siyasetçi-bakan Şanlıurfa’ya övgü dizip gidiyor. Şanlıurfa’nın GAP’ın başkenti, Peygamberler şehri, inanç turizminin merkezi olduğunu sıralıyorlar. Ancak şehrimizin dinamikleri, yani hiç birimiz çıkıp ta ya şu sorunumuz var, şu eksik, şunlar yapılmalı demiyor, itiraz etmiyoruz.

Örneğin; GAP’ın, yani tarımın başkenti olduğunu söyledikleri şehrimize bir bakalım. Gerçi bu genel anlam da geçerlidir ama olsun. Son yıllarda girdi maliyetlerinin artması ve samandan buğdaya kadar her şeyin dışardan alındığına baktığımız da tarım bitme noktasına geldi. Hayvancılıkta da durum maalesef farklı değil. Bugün GAP’ın merkezinin birçok yerinde halen salma sulama sistemi yapılıyor. Tarla içi drenaj kanalı yeterli olmadığından da taban suyu yükseliyor ve binlerce dönüm arazi çoraklaşıp SOS veriyor.

 

Mesela başka bir konu da, birçok kentte şehir hastaneleri açıldı, ya da inşaatı devam ediyor. Fakat Urfa bu şehirlerin içinde yok. Birçok kez şehir hastanesinin resmi olarak temeli atılmasına rağmen, her nedense Urfalılar bir türlü inşaat çalışmasını göremedi.

-Ya sanayiye ne demeli, bir arpa boyu yol alamadık.

-Eğitimde neredeyse her alanda son sıralardayız.

-Birçok branşta doktor yetersizliği devam ediyor. İlçelerde durum daha vahim.

-Hep eski yönetimlerin kuyruklarından şikâyet edilirdi. Gidin bakın hastanelerin hepsinde metrelerce kuyruk var.

-GAP’ın yani tarımın merkezinde halen nüfusumuzun büyük bir kısmı, yılın büyük bir kısmını mevsimlik tarım işçisi olarak, ülkenin farklı farklı yerlerine gitmek zorunda kalıyor.

-Tarımdaki gerileme doğal olarak hayvancılığı da yansıyor. Bir türlü Besi OSB ve tarıma dayalı sanayi gelişmiyor.

Daha hangisini sayayım. Sorunlar yığınla… Ama şehrimize gelenlerin gözünde Urfa ışıl ışıl!

Dikkat ettiniz mi son dönemlerde,  AK Parti’nin kurmaylarından biri geliyor, biri gidiyor. Kamuoyu adına göre yapan biri gazeteci olarak vatandaşların gerek bire bir sohbetlerimiz de, gerek mail ve telefon yoluyla ilettikleri sorunları bir elçi olarak sormak durumundayım.

Hayırdır inşallah? Urfa teberik taşı mı oldu?

Bu şehrin belediye başkanları, milletvekilleri, MKYK üyeleri ve diğer bürokratlar kentin bu sorunlarını genel merkeze iletmiyor mu?

Ya da sorunları ilettikleri halde bu sorunlar çözüme kavuşturulmuyor mu?

Ya da bu sorunlardan habersizler mi?

Bunları Urfalılar kadar bende merak ediyorum; kente gelen siyasiler, orta yerde dağ kadar sorun dururken, nasıl oy isteyecekler çok merak ediyorum. Yoksa eksiden olduğu gibi bu tepkileri düşürmek için ‘yine çözeceğiz, biz çözeceğiz’ diye zaman kazanmak için öteliyorlar mı? 

Bakın son yerel seçim de İstanbul’dan Ankara’ya,  Antalya’dan Mersin’e kadar  el değiştirdi. AK Parti’nin elinde bulunduğu büyükşehir sayısı çok düştü. Dolayısıyla eldeki hele hele büyük oranda oy aldığı Urfa gibi şehirlere mi bel bağladı. Ama bunlar geçti. Urfalı bilinçlidir. Urfalı hakkını hukukunu arar ve ister. Hesap sorar. Şu iyi bilinmelidir ki, Şanlıurfa öyle bazılarının söylediği gibi çanda da keklik değildir. Siyasiler bu bilinçle halkın karşısına çıksa iyi olur. Yoksa Urfa’nın tarihinde örnekleri olduğu gibi tepe taklak giderler.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.