Mg Reklam 2
lisans koleji
  • 10.01.2018
Celal Çiftçi

Celal Çiftçi

Çalışan Gazeteciler Günü,

Gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için

1961'den beri 10 Ocak günü düzenlenen Türkiye'ye özgü bir gündür.

 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başladı ve 1971'de “Çalışan Gazeteciler Günü” halini aldı.

PEKİ, KİMLER GAZETECİDİR?

Bir medya kuruluşunun Fikir ve sanat işlerinde, Haber niteliği taşıyan bilgiyi araştıran ve işleyerek kamuoyuna sunan herkes habercidir. Görsel ve Yazılı Medya da buna “Muhabir ve Gazeteci” denir.

Bu yapı muhabirle başlar ve Genel Yayın Yönetmeniyle son bulur. Mecra ister gazete olsun radyo veya televizyon, isterse internet sitesi…

Haber ise en basit tanımla 5 N 1 K kuralını içerir. 1 K ( Kim) ;5 N     ( Ne, Nasıl, Nerede, Niçin, Ne zamanı) ifade eder.

Bir habercinin veya çalıştığı kurumun siyasi çizgisi, ürettiği haberin tarzı, içeriği ve yapısına göre  “şu habercidir, bu değildir” gibi söylemler ne bir politikacının, ne bürokratın ve ne de diğer bir medya kuruluşunun veya habercinin haddi değildir. Bu yapay tanımlamalar sadece kısır tartışmalara sebebiyet verir. 

Basının gözetmesi gereken hak ve hukuklar vardır.

Gerçeğe aykırı yayın yapılması, özel çıkarlar(kişi, grup, cemaat, holding ya da şirket çıkarı) ön planda tutularak objektif bir gazetecilik yapılamaz. Medya mülkiyeti, iktidar ideolojisine bağımlı muhabir ve editörlük yapması doğru değildir.

Gazeteci, Kamu düzeni ve genel ahlak sağlığının korunması ve halkın kitle haberleşme araçlarıyla bilgi alması düşünce ve kanaatlere ulaşmasın da kamuoyunu serbestçe kullanma hakkı vardır.

Haberci muhalif olacak veya olmayacak diye bir kriter yoktur.    İdeal olan habercinin muhalif olup olmaması değil, objektif olabilmesidir. Haksızlıklar karşısında susmayan, tepki veren gazetecidir. Yalnız Hakkı savunurken de başkalarının Hak ve hukukunu da gözetmesi ve adaletten ayrılmaması gerekir.

 Hizmet verdiği medya kuruluşundan sonra, gazeteci için kararı okur, izleyici veya dinleyici verir. Eğer, insanların beyinlerine ve kalplerine ulaşıyorsanız, GAZETECİSİNİZ demektir.

Bu mesleğe yeni giren, emek verip, hakkıyla görevini yerine getirmeye çalışan tüm meslektaşlarımızın, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler “gününü kutluyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.