dclisans
  • 17.01.2019
Bünyamin  Özbilen

Bünyamin Özbilen

YKS Sınav Grubu öğrencileri yarıyıl tatillerini nasıl geçirmeli?

Sevgili gençler, 12 yıllık eğitim hayatınızın artık son ve bölümlerine yaklaşıyorsunuz. Bu saatten sonra göstereceğiniz performansınız sizi hayal ve hedeflerinize ulaştıracak. Bu açıdan da fırsatların çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Fırsat diyorum çünkü bizler için 2 haftalık tatil süreci başlamış oluyor. pekâlâ bu tatil sürecini nasıl değerlendirmeliyiz? Neler yapmalıyız? Sürekli yatıp dinlenmek mi, yoksa derslerden hiç başımızı kaldırmamak mı? Sadece TYT sınavına mı çalışılmalı yoksa AYT’ye mi çalışılmalı? Dilerseniz gelin hep beraber bu soruları bir uzmanın kaleminden değerlendirelim. İşte yarıyıl tatilini en verimli değerlendirme stratejilerim. Hadi bakalım hazırsanız başlayalım;

 

HEDEFİNİZİ BELİRLEYİN!

Evvela 12. Sınıf öğrencilerimizin genel hedeflerinin olması gerekiyor. Yalnız belirleyeceğiniz hedefin sizler için gerçekçi ve ulaşılabilir olmasına dikkat ediniz. Yani ben Ankara Hukuk Fakültesini kazanacağım gibi. Ardından bu hedefin neresinde olduğunuzu net bir şekilde belirlemeniz gerekiyor. Bunu belirlemenin en iyi yolu ise deneme sınavlarından geçiyor. Haliyle tatil öncesinde yapacağınız bir deneme sınavı sizler için yol gösterici olabilir.

 

EN KÖTÜ PLAN, PLANSIZLIKTAN İYİDİR!

Sömestr programınızı mutlaka planlamanızı tavsiye ediyorum. Unutmayın ki, en kötü plan bile plansızlıktan iyidir. Ben Yarıyıl Tatilinin genel itibariyle TYT ve AYT’deşimdiye kadar işlenen konuların tekrarına ve bol bol soru çözümüne ayrılmasını tavsiye ediyorum. Bunu yaparken de ders yükünüzü iki haftaya yayabilirsiniz. Mutlaka sömestr sonunda ulaşmayı hedeflediğiniz net sayınızı da şimdiden belirlemeniz, sizler için yol gösterici olacaktır.

 

SORU SORMA ÇOK ÖNEMLİ!

Albert Einstein; “ Bir insanın zekası verdiği cevaplardan değil; soracağı sorulardan anlaşılır” diyor. Aslında sizi bir yerden başka bir yere ulaştıracak olan şey soru sormaktan geçiyor. 100 soru için uğraştığınızı ve bunun 30 tanesini çözemediğinizi varsayalım. Aslında çözdüğünüz 70 sorunun bu saatten sonra size çok fazla bir katkısı yok. Zeki bir insansanız çözemediğiniz sorularınızı mutlaka öğretmenlerinize sormanız ve çözdürmeniz gerekiyor. Bu sayede ciddi manada yol alabilirsiniz. Dilerseniz bir de başarının şifrelerini maddeler halinde tekrar edelim.

 

BAŞARININ ŞİFRELERİ NELERDİR?

Plansız çalışma!

Düzenli tekrar yap!

Kendini başkalarıyla kıyaslama!

Yanlışlarından ders al ve arkana bakma!

Zamanı Denetle!

Kendini ödüllendir!

Televizyona takılma!

Telefona takılma!

Kaygı yapma!

Not tut!

-Meli, Malı sözcükleri yerine; -Eceğim, Acağım sözcüklerini kullan! Örneğin; Tıp fakültesini kazanmalıyım yerine tıp fakültesini kazanacağım de.

 

MATEMATİK ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

Matematikte başarısızlığın nedenlerinden biri de doğru çalışma yöntemini bilmemek ve tekrar yapmamaktır.  Bu yönüyle evvela temel matematik bilgilerini öğrenmeniz gerekiyor. Ayrıca konuyu öğrendikten sonra soruları kolaydan zora doğru çözmelisiniz. Mutlaka yeni soru tiplerini öğrenin. Bu işin en büyük püf noktası sistemli tekrarlar yapmaktan geçiyor. Ayrıca deminde söz ettiğim gibi çözemediğiniz soruları mutlaka çözdürmeniz gerekiyor.

 

2. YARIYIL İÇİN SON NEFES!

Ülkemizdeki eğitim sistemi gereği, çoğu insanın kaderi üniversite sınavını kazanmaya bağlı. Bu açıdan da 4 aylık sıkı bir çalışma serüveni geçirdiniz. 2-3 hafta sonra bunun ikinci raundu başlayacak. Bu yönüyle tekrar ve soru çözüm ağırlıklı sömestr programının ardından kendinize 2-3 günlük dinlenme imkanı tanıyın. Kafanızda Deneme Sınavı, Matematik, Türkçe vs. olmadan, güzel, nitelikli ve kaliteli vakit geçirmenizde faydalı olacaktır. Böylece güzel bir tempo ile 2. Döneme başlayabilirsiniz.

Değerli okurlarım, aslında sömestr programı hakkında söylenecek çok şey var. Lakin genel hatları ile sizlere bilgiler aktarmaya çalıştım. Unutmayalım ki her birey özel ve kendine münhasır kişiliği var. Bu yönüyle de, herkesin eksik konularına, zeka yapısına ve çalışma koşullarına göre özel program hazırlamak gerekiyor.  Haliyle Rehber Öğretmenlerinizden yardım almanızda fayda var.  Ayrıca rehberlik alanında sıkıntısı olan veya program hazırlamada yetersiz kalan okurlarımız dilerlerse [email protected] e-mail adresimden ulaşabilirler. Hayal ve hedeflerinize ulaşmanız dileğiyle…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.