dclisans
  • 04.08.2018
Bünyamin  Özbilen

Bünyamin Özbilen

YKS için doğru tercih dönemi

Sevgili öğrenciler, değerli anne babalar; ÖSYM 31 Temmuz itibariyle YKS (TYT-AYT) sonuçlarını açıkladı. Tabi kimi öğrenci sevinirken, kimisi de üzüldü. Şimdi ise herkesi tatlı bir heyecan sardı. Sıra tercih döneminde. Yanlış kararlar almama ve ileride sıkıntılı bir süreç yaşamama adına bu dönemin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirtmek istiyorum.

Pekâlâ  nasıl tercih yapılmalı? Tercih yaparken hangi stratejiler izlenmeli? Bu soruların cevapları hayati önem arz ediyor. Sizlere doğru bilgi verebilmek adına hazırladığım; “Özel Tercih Bilgileri ve Stratejileri” yazımızın devamında yer alacak. Dilerseniz birlikte inceleyelim.

 

Başarı Sırasına Dikkat!

Öncelikle şunu belirtelim; tercih yaptığınız zaman aldığınız puandan ziyade “Başarı Sıralamanızı” ön plana almanız gerekiyor. Sınav sistemi değiştiğinden, ayrıca sınavlardaki soru sayılarının zorluk derecesi de yıllara göre değişiklik gösterdiğinden, alacağınız puanlarda yıllara göre büyük farklılıklar gösterebiliyor. Haliyle de başarı sıralaması bizler için belirleyici ana unsur oluyor.

Geçmiş Yıllarda Kullanılan Tercih Robotlarını Unutun!

Sevgili Öğrencilerim, lütfen sizleri bir konuda uyarmama müsaade buyurun. Yapılan yanlışlardan biri, önceki yıllardaki tercih robotlarını kullanmak oluyor. Tekrardan altını çizmek istiyorum. Bu sene sınav sistemimiz değişti. Eski sistemde dahi  yıllar arasında büyük oynamalar olurken, bu yıl çok daha farklı bir yapı önümüzde.

 

OBP’ kırılacak mı?

Merak edilen konulardan bir diğeri ise OBP’nin kesilme durumu. Bir önceki sene sınava girdiğinizi ve tercihte bulunmadığınızı veya yerleşemediğinizi  varsayalım. O halde Ortaöğretim Başarı Puanınız düşmeyecektir. Yalnız bir bölümü kazandığınızı ama kayıt yaptırmadığınızı farz edelim. Bu durumda OBP’niz kırılacaktır.

Başarı Sıralamasının Düşmesi Büyük İhtimal Ama….

Malumunuz eski sınav sisteminde bir çok puan türü vardı. Bu sınav sisteminde puan türleri kendi içerisinde birleştirildi. Gerek yeni üniversiteler gerekse de yeni bölümler açıldı. Ayrıca kontenjan değişiklikleri de oluştu. Haliyle bu sene için bölümlerde başarı sıralamasında düşüşler meydana gelebileceğini düşünüyoruz. Yalnız şu üniversitenin, şu bölümünde başarı sıralaması kesin olarak düşecek dememiz yanlış yönlendirme olacaktır.

Ayrıca şu hususta uyarıda bulunmak gerekiyor. Sınava giren öğrenci sayısında artış var. Başarı sıralamalarında düşüş olmuş olsa da, sizin puanınızdan yüksek puan almış öğrencilerin sizin önünüzde bulunduğunu da unutmayın.

 

Sevdiğin Bölümü Es Geçme!!!

Bölüm tercihi yaparken öncelikle sevdiğiniz ve istediğiniz bölümleri ön plana alın. Bu şekilde istediğiniz bölüm ve üniversiteleri sıralayın ve bununla birlikte başarı sıralamanızı da göz önünde bulundurun. Sizden ricam üniversiteye gideyim de ne olursa olsun yaklaşımından uzak durmanız. Üniversiteye gitmeyi bir amaç olarak görmemek gerekiyor. Bilinçli bir şekilde severek bölüm belirlemek gerekiyor. Unutmayın ki, her yıl yüzbinlerce kişi tekrardan sınava giriyor. Bir çoğunun sınava tekrardan girme nedeni ise hit olan bölümlerin gelmeyişi. Ama biraz daha bölüm araştırması yaparak sevdiğiniz bölümü tercih ederseniz, hem yıl kaybınız olmayacak hem de o bölümde daha da başarılı olacaksınız.

 

Doğru Tercih Sıralaması Nasıl Olmalı?

Pekâlâ doğru tercih yapabilmek için nasıl bir strateji izlemek gerekiyor? Dilerseniz birazda bu durumu açıklamaya çalışalım. Bunun içinde 3 örnek belirledim.

Başarı Sıralaması: 10.000 – 30.000 Arasında ise;

İlk 6 tercihe kadar 1.000 – 5.000 aralığını kullanabilirsiniz.

Sonraki 12 tercihinizi 8.000 – 40.000 aralığını kullanabilirsiniz. (Biz buna tercih yoğunluğu diyeceğiz)

Yapacağınız en son 6 tercih ise 50.000 – 75.000 aralığında olabilir. (Garanti Bölümler)

 

Başarı Sıralaması: 100.000 – 150.000 Arasında ise;

İlk 6 tercihe kadar 50.000 – 75.000 aralığını kullanabilirsiniz.

Sonraki 12 tercihinizi 75.000 – 160.000 aralığını kullanabilirsiniz.

Yapacağınız en son 6 tercih ise 160.000 – 225.000 aralığında olabilir.

Başarı Sıralaması: 200.000 – 300.000 Arasında ise;

İlk 6 tercihe kadar 100.000 – 150.000 aralığını kullanabilirsiniz.

Sonraki 12 tercihinizi 180.000 – 300.000 aralığını kullanabilirsiniz.

Yapacağınız en son 6 tercih ise 300.000 – 400.000 aralığında olabilir.

Yukarıda belirttiğim tercih sıralamalarını genel anlamda düşünebilirsiniz. Ama yine de tercih yaparken bir uzmana danışmanızda fayda var. Zira her türlü ihtimali değerlendirmek gerekiyor.

 Son olarak sevgili öğrenciler; Umarım ki her şey gönlünüze göre olur...

   

    Bünyamin ÖZBİLEN

   Sınav Anadolu Lisesi

Rehberlik Koordinatörü

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.