dclisans
  • 11.02.2019
Bünyamin  Özbilen

Bünyamin Özbilen

TYT Netlerim Neden Artmıyor, Netlerimi Nasıl Artırabilirim?

Sevgili öğrenciler, bu yazımı sizler için kaleme alıyorum. Zira Üniversite sınavına hazırlık için 2. Dönem başladı ve herkesteki problem genel anlamıyla aynı. Neden netlerim artmıyor? Yada netlerimin artması için neler yapmalıyım? Soruları sizlerin aklının büyük bir kısmında yer alıyor. İşin açıkçası bende sizleri bir nebze de olsa rahatlatabilmek ve yol gösterebilmek adına, özel bilgi ve yöntemlerimin bir bölümünü paylaşmak istiyorum.

Stres ve Endişe Unsurları

Öncelikle aşırı olmamakla birlikte biraz stres ve heyecanın normal olduğunu belirtmek istiyorum. Biraz endişeli ve kaygılı olmanız, ders çalıştığınızın ve acaba karşılığını alabilecek miyimin neticesi olduğunu belirtelim. Çalışan kişi endişe eder. Genel anlamda sınava hazırlanmayanlar için, çokta fazla stres ve endişeden söz etmek yersiz olur. Yalnız demin de söz ettiğim gibi bu unsurlarda aşırıya kaçmamak gerekiyor.

Paniğe Gerek Yok! Ne Ekersen Onu Biçeceksin.

Yüce Yaradan çok merhametli ve çok adaletlidir. Bu yönüyle de ne ekerseniz onu biçeceğinizden emin olabilirsiniz. Ne kadar alın teri akıtırsanız, ne kadar emek harcarsanız onun karşılığını sınavda alacaksınız. Bu duruma şöyle bir örnek vermek istiyorum; 100 dönüm arazinizin olduğunu varsayalım. 5 dönüm buğday ekerseniz, 100 dönümlük verim alabilir misiniz? Elbette ki hayır. Tarlanız için ne kadar fazla çalışırsanız, ne kadar fazla alın teri dökerseniz, ne kadar ekerseniz, bunun karşılığını o kadar alırsınız. Her gün fazladan çalışacağınız 1 saatin bile karşılığını sınav günü alacağınızdan emin olabilirsiniz.

En İyi Arkadaşınız Kim?

Aslında bu saatten sonra en iyi arkadaşınızın deneme sınavları olduğunu söyleyebiliriz. Dost acı söyler ama gerçeği söyler. Denemelere de bu şekliyle bakmak gerekir. Deneme sınavınız size der ki; sen şukonularda yanlış veya eksik yapıyorsun. Bir sonraki buluşmamıza kadar bu eksiklerini tamamla ve bir daha da bu konularda yanlış yapma. Bu yönüyle de ben her zaman şunu savunurum; Tembel öğrenci kesinlikle yoktur. Sadece işini bilen ve işini bilmeyen öğrenci vardır. İşini bilen öğrenci deneme sınavı sonrasında mutlaka analizlerini çıkarır ve eylem planını hazırlar. (Ben buna deneme otopsisi diyorum.)

Zaman Faktörü Çok Önemli

Yeri gelmişken altın anahtarlarınızdan birinin altını çizelim. O da zamanı faktörü. ÖSYM’nin en büyük silahı haline gelmiştir. Artık herkes soruları çözebiliyor. Yalnız eleme yapılırken kimin hangi bölüme yerleşeceğini zaman belirliyor. Çoğu kimseden şunu duyuyorum; hocam matematiğim çok iyi ama vakit yetiştiremediğimden sadece 10 tane yapabildim diye. Haliyle sürenin aleyhinize değil de lehinize akmasını sağlamalısınız. Bunun için de zamanı doğru kullanmalı ve adeta sizin altın anahtarlarınızdan birisiymiş gibi yönetmelisiniz. İşte burada yine deneme sınavlarının önemi ortaya çıkıyor.

Periyodik Tekrarların Önemi

Kullanacağınız önemli argümanlardan bir diğeri de düzenli periyotlarla yapılan tekrarlardır. Mutlaka haftalık ve aylık tekrarlarınızı yapmanız gerekiyor. Haftalık tekrarlar yaparken, deneme sınav analizini baz almanızda fayda var. Bu sayede çok daha rahat bir şekilde eksik konularınızı tespit edip üstüne gidebilirsiniz. Kalan vaktinizde ise diğer konulara bakmanız gerekiyor. Unutmayalım ki, düzenli tekrarlar gerek uzun süreli belleğe bilgi aktarımında gerekse de bilgileri taze tutmamıza yardımcı oluyor.

Soru Çözme ve Çözdürme

Bir ders veya bir konunun tekrarının ardından mutlaka ama mutlaka bolca soru çözmeniz gerekiyor. Çözmediğiniz sorular elbette ki olacak. İşte tamda bu nokta da “İşini bilen ve İşini bilmeyen öğrenci” farkı tekrardan ortaya çıkıyor. Bildiğiniz ve yapabildiğiniz sorular zaten sizin. Artık üstünde çok fazla durmaya gerek yok. Bilmediğiniz bilginin peşinde koşmanız gerekiyor. İşini bilen öğrenciler sıcağı sıcağına çözemediği sorularını çözdürenlerdir.

Biyoloji Dersinden Soru Çözemiyorum

Arkadaşlar örnek oluşturması adına biyoloji dersini verdim. Bunun yerine başka bir derste koyabilirsiniz. Hocama ben normalde kitapta soru çözüyorum ama denemede çözemiyorum diyorsanız, o halde özgüven ile ilgili problem söz konusu olabilir. Bu yönüyle de mutlaka rehber öğretmeniniz ile iletişime geçmenizde fayda var. Yok ben kitaptan da çözemiyorum diyorsanız, o halde sizin biyoloji dersine yeteri kadar önem vermediğiniz anlamı çıkmaktadır. Sizlere tavsiyem bu dersi en azından toparlanıncaya kadar merkezinize almanızdır. Bu sayede netlerde kısa sürede artış meydana gelecektir.

Tüm Çarkları Açmanın Vakti Geldi

Arkadaşlar 2. dönemdeyiz ve süre zarfında burada göstereceğiniz performans birazda sınavınızın kaderini belirleyip şekillendirecek. Artık elimizden ne geliyorsa yapmamız gerekiyor. Bakınız, uykusuz kalın demiyorum. Vücudunuzun dinlenmeye de ihtiyacı var ve bunu vücudumuza tanımamız gerekiyor. Yalnız verimli ders çalışmaya olabildiğince ihtiyacımız olacak. Sabah biraz daha erken uyanıp, o verimli saatlerden faydalanabilirsiniz. Televizyon, Akıllı telefon vb. objelerden de olabildiğince uzak durmakta fayda var.

Alternatif Bilgi Kaynakları

Eskiden sadece bir iki kaynakla yetinmek zorunda kalırdık. Ama şimdi bilgi artık her yerde ve en kolay ulaşılabilecek unsurlar arasında yer alıyor. Sadece okuldaki öğretmenle sınırlı kalmak zorunda değilsiniz. Video paylaşım sitelerinde oldukça kaliteli ders anlatan ve tüyolar veren öğretmenler de mevcut. Hatta ve hatta konu bazlı soru çözüm videoları da var. Bu saye de hem bilginizi pekiştirmiş olur hem de anlamadığınız yeri daha iyi kavrayabilirsiniz. Yalnız bu sözlerimden, tüm vaktinizi buna ayırın diye bir algılama oluşmasın lütfen. Sözlerim ihtiyaç duyduğunuz dersin, ihtiyaç duyduğunuz konusu ile alakalı.

Seri Denemelerin Faydası

Seri denemelerin birçok öğrenci üzerinde faydası oluyor. Umarım ki sizlerde de olacak. Çok fazla soru çeşidi görmenin yanı sıra deneme sınavları sayesinde tüm eksiklerinizi görüp düzeltebilme ve stratejinizi oluşturabilme imkanı da elde edebilirsiniz. Bu yönüyle de verimli çalışma sayesinde öğrencilerin çoğu seri denemelerde, net artışı adına bir patlama yaşayabiliyor.

 

Kitap Okuma ve Paragraf Çözme

Birçok kimse maalesef ki okuduğunu anlayamıyor. Haliyle de soruları çözemiyor. Sizlere tavsiyem Dünya Klasikleri, Nobel Edebiyat Ödüllü Kitaplar ve Türk Klasikleri okumanız. Hatta ve hatta özet çıkarmanızda da fayda var. Günlük mutlaka belirli sayıda paragraf sorusu çözmeyi de ihmal etmeyin. Uzun sorulardan ise hiç korkmayın.

Değerli öğrenciler, aslında söylenecek birçok şey var ama genel anlamda önemli olan hususları belirtmek istedim. Asla pes etmeyin. Asla yarıda bırakmayın. Alın teriniz ve gözyaşınız mutlaka sorulara damlamalı. Hiçbir başarı kolay değildir. Elbette ki zorlanacaksınız ama ne ekerseniz onu biçeceksiniz. Sınavdan çıktıktan sonra gözünüzde başarı ışıltısının oluşması temennisi ile…

 

 

 

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.