dclisans
  • 05.07.2018
Bünyamin  Özbilen

Bünyamin Özbilen

MUTLU BİR EVLİLİK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Değerli okurlarım, öncelikle hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Bu yazımda aslında ülkemizin kanayan yaralarından birisi olan şiddetli geçimsizlikten dolayı ortaya çıkan boşanmalar üzerin de konuşacağım. Ardından da nerede yanlışlık yapıyoruz ve mutlu bir evlilik nasıl sürdürülür? Sorusuna özel cevaplar vermek istiyorum.

Evet çağımızın hastalığı, hatta vebası haline gelen boşanma davaları aldı başını gidiyor. Her geçen yıl boşanma oranları ciddi manada artıyor. Elbette ki bu bilgiyi kafama göre söylemiyorum. TÜİK verilerine göre konuşuyorum. Türkiye geneli, evlenme oranlarına baktığımızda bir önceki yıl kıyasla %4,2 azaldığını görebiliyoruz. Lakin bir önceki yıla oranla boşanan çiftlerin sayısına baktığımızda %1,8 arttığını görebiliyoruz. 2017 yılında evlenenlerin sayısı 569.459 kişi iken, boşananların sayısı ise 128.411 kişi olarak TÜİK tarafından bildiriliyor. Ayrıca 2017 yılı için Şanlıurfa ve Diyarbakır bölge boşanma sayısı 1770. (Tabi sonuçlanmamış boşanma davaları bu sayıya eklenmemiştir.) Aslında bu veriler olayın ne kadar vahim olduğunu da gösteriyor.

Evlilik normal şartlarda bireylerin hayatını düzene koyan bir müessesedir. Evlilik ile insanlar daha mutlu ve sağlıklı yaşarlar. Depresyon ve stres olgularından uzak durulur, bu sayede de suç işleme vakaları da azalır. Aslında evlilik bu yönüyle ele alındığında, toplumda önemli bir görevi de üstlendiği çok rahat bir şekilde görülebiliyor. Özellikle de insanı düzene koyması açısından önemli bir de misyon üstleniyor. Yalnızlık duygusundan uzaklaşıyorsunuz. Hayatınız her yönü ile düzene giriyor. (Yemek saatlerinizden tutunda uyku saatinize kadar). Bunun dışında sorumluluk duygusu da kazandırıyor. Zamanında eve geliyorsunuz. Anne ve Baba olmak gibi hayatın tatlarını da sizlere sunuyor. Ayrıca evliliğin bir zenginlik olduğunun da altını çizmek istiyorum. Bir anneniz varken, şimdi iki anneniz oluyor. Amcalar, dayılar ve halalar. Bu şekilde iki aile arasındaki, bağda kuvvetleniyor.

Evet, evliliğin faydaları saymakla bitmiyor. Lakin bu kadar önemli bir misyon üstlenen evlilik müessesesi, ne oluyor da bir anda yıkılıveriyor? İşte bu sorunun cevabı öyle sanıyorum ki, bir çok kimsenin aradığı kilit noktaların başında geliyor.

Pekala dilerseniz evvela en baştan başlayalım ve bu müesseseyi doğru bir şekilde inşa edelim. Öncelikle yeni evlenecek olan çiftler, evliliğin ne demek olduğunu tam anlamıyla bilmiyorlar. Binanın temeli en başında eksik atılıyor. Bu açıdan da yeni evlenecek olan bireylerin mutlaka bir uzmandan, çift danışmanlığı almalarında fayda var. Zira bu işe yıllarını vermiş olan herkesin ortak bir kanaati var. O da; en ufak işte dahi bir belge isteniyorken, toplumun yapı taşı olan evlilik müessesi için de mutlaka belge alınması gerektiği hususu. Bu açıdan da bizde bir ekip olarak, Şanlıurfa’mız için çok özel bir proje hazırladık. Yeni evlenecek olan tüm gençlere ulaşmayı hedefliyoruz.

Yeni evlenecek olan tüm bireylerin şunu iyi idrak etmelerinde fayda var. Evlilik bir ortaklık işidir. Evliliği ise, iyi bir iletişim ortaklığı ile güçlü kılabilirsiniz. Artık dediğim dedik kararlarda alamazsınız. Mutlaka alınacak her kararın birlikte alınması gerekmektedir. Eskisi gibi fevri davranışlarda bulunamazsınız. İstediğiniz zamanda eve gelip, istediğiniz zamanda çıkma gibi bir lüksünüzde bulunmuyor. Evlenmeden önce eşler arasında tüm konular detaylı bir şekilde konuşulmalıdır. Kafalarda soru işareti bırakılmamalıdır. Daha sonra “ ben bunu bilseydim evlenmezdim, yada “bana bunu söyleseydin ben kabul etmezdim” gibi durumlarla çok fazla karşılaşılabiliniyor.

Aslında boşanma davalarının yada aile içi problemlerin arkasında büyük ölçüde ekonomik sebepler yer alıyor. Haliyle yeni evlenen çiftler ileride başına gelebilecek zorlukların tam farkında değiller. Birazda ayaklarını yorganına göre uzatmaları gerekiyor. Bu konu çok önemli haliyle de üzerine eğilmeleri gerekiyor. Genç çiftler evlenirken, mutlaka 5 yıllık ekonomik planlar da yapmalı. Tabi ilerleyen yazılarımızda evliliklerdeki ekonomik düzen hakkında daha detaylı bilgiler sunacağım.

Neredeyse gözden kaçıyordu. Birde Gelin ve Kaynana durumu var. Bu husus dabıçak sırtı konulardan bir diğeri. Zira evliliklerin neredeyse hepsinde, bu sıkıntı ile karşılaşılıyor. Mutlu evliliklerin en temel yapı taşı “Saygıdır.” Haliyle de saygı ile bir çok konu aşılabiliyor. Ayrıca dışarıdan gelen farklı bilgi ve dedikodulara da kapılmamak gerekiyor. Bunun dışında çok daha farklı durumlarda söz konusu olabiliyor. Bu durumlarda ise ailenizin tadı daha fazla kaçmadan mutlaka bir aile danışmanından destek almanızda fayda var.

Aile içi iletişime ise mutlaka imkan tanıyın. Yani sizin elinizde bir telefon, eşinizin elinde bir telefon geceye kadar, akıllı telefonlarda vakit geçirmeyin. Beraber vakit geçirin. Vaktinizin değerini bilin ve bu vakitlerde ise kafanıza takılan her türlü sorunu dile getirerek çözüm yolları bulun. Bir birinize ufak jestlerde bulunun. Bu bir birinize olan bağı kuvvetlendirecektir. Ufak tefek tartışmalarınız mutlaka olacaktır. Burada her zaman bir tarafın alttan alması gerekiyor. Zaten kızgınlık anı geçtikten sonrada problemler konuşarak çok daha rahat bir şekilde giderilebiliyor. Kesinlikle saygıda kusur etmeyin. Hatta ve hatta bir birinize saygı sözcükleri ile hitap edin. Unutmayın siz artık bir çiftsiniz ve bir yastıkta kocayacaksınız. Herkes gidecek. Anne, baba, çocuklar…. Ve en sonunda siz baş başa kalacaksınız.

Evlenmekten korkmayın. Evlilik güzeldir. İyisiyle, tatlısıyla... Yalnız evliliğin bir sorumluluk işi olduğunu unutmayın. Evlilik kutsal bir müessesedir. Haliyle Dünyadaki tüm topluluklarda, evlilikler gerçekleştirilirken, mutlaka bir din görevlisi huzurunda yapılmaktadır. Buradaki amaç Yüce Yaradan huzurunda bir birinize söz vermenizdir. İyi günde ve kötü günde bir birinizin yanında olacağınıza söz vermenizdir. 

Sevgili okurlarım, ilerleyen yazılarımızda mutlu aile olma ve çocuk yetiştirme konularına değineceğim. O zamana dek hoşçakalın…

Bünyamin ÖZBİLEN

Sınav Anadolu Lisesi

Aile Danışmanı – Aile Arabulucu

  


MAKALEYE YORUM YAZIN
şahin şahin 13.07.2018

kaleminize sağlık, birde şu yokmu genelde erkeler sex; kadınlar parra peşinde koştuğu zaman ilişikler yürümüyor?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.